Skocz do zawartości

Zdjęcie

sprzedaż ciągnika z gospodarstwa rolnego

rolnik PIT

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Oleńka

Oleńka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 286 postów

Napisano 16 czerwiec 2013 - 23:58

Czy sprzedaż ciągnika z gospodarstwa rolnego jest opodatkowana podatkiem dochodowym?

ciągnik był używany na cele rolnicze i jest ujęty w zestawieniu środków trwałych gospodarstwa rolnego (amortyzacja nie jest dokonywana, w rolnictwie rolnik rozlicza tylko podatek VAT). Rolnik zamierza sprzedać ww. ciągnik rolniczy wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Czy będzie musiał zapłacić podatek dochodowy?

#2 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 czerwiec 2013 - 22:38

Ustawa pdof
Art. 2. 1. Przepisów ustawy nie stosuje się do:

1) przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej;

Ustawa o podatku rolnym:

Art. 2. 1. Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

2. Za działalność rolniczą uważa się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb.

Jeśli ciągnik nie był wykorzystywany do dział. rolniczej w gospodarstwie rolnym, to nie przysługuje zwolnienie,

np wyrok NSA z 24.06.2009 II FSK 311/08

#3 Guest_Anaroin

Guest_Anaroin
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2015 - 14:03

Dużo ofert można przejrzeć na stronie www.sidustrucks.pl. Ja tutaj znalazłem ciągnik od DAF z dobrym przebiegiem z 2011 roku. Udało mi się też tutaj załatwić leasing, bo bez takiego kredytowania to jednak ciężko byłoby mi wynaleźć na raz coś koło 200 tysięcy :P

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rolnik, PIT

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych