Skocz do zawartości


Zdjęcie

kpir dla obcokrajowca

kpir cudzoziemiec

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Fiona Maphona

Fiona Maphona

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 253 postów

Napisano 16 czerwiec 2013 - 16:50

cudzoziemiec spoza UE chce w Polsce zacząć działalność gospodarczą, czy może rozliczać się w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów? słyszałam, że nie może ale dlaczego?

 

z art. 2 ust. 1 pkt 2 i 6 ustawy o rachunkowości wydawałoby się, że żaden cudzoziemiec nie może prowadzić pkpir - tylko księgi rachunkowe

 

przepisy ustawy o rachunkowości, stosuje się bowiem, z zastrzeżeniem ust. 3, do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:


    [*]osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich oraz spółdzielni socjalnych, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1.200.000 euro (art. 2 ust. 1 pkt 2),
    [*]osób zagranicznych, oddziałów i przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (art. 2 ust. 1 pkt 6).
    [/list]

     

     ale słyszałam od wielu osób, że osoby z krajów UE mogą prowadzić kpir - czy zatem Ukraińcy, czy Rosjanie mogą również???



#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 16 czerwiec 2013 - 17:39

Obywatel Unii Europejskiej, który prowadzi w Polsce działalność gospodarczą, może rozliczać się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Również w spółce cywilnej lub jawnej, której wspólnikiem jest taka osoba. Do obywateli UE stosuje siętakie same zasady i limity, jakie obowiązują polskich przedsiębiorców.

Dyrekotr Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 11.01.2012 stwierdził „mając na uwadze zasadę równego traktowania obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, należy uznać, iż osoby fizyczne będące obywatelami tych państw, nieposiadające obywatelstwa polskiego, powinny być traktowane tak jak obywatele polscy".

 

Zatem obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przez przedsiębiorcę zależy od tego, z jakiego kraju przedsiębiorca pochodzi. Rosjanin (obywatel spoza UE), który będzie chciał prowadzić działalność gospodarczą w Polsce, musi prowadzić księgi rachunkowe, nawet gdy jego firma osiąga niewielkie obroty. Do obywateli UE stosuje się natomiast takie same zasady i limity, jakie obowiązują polskich przedsiębiorców.



#3 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 czerwiec 2013 - 19:24

interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 6 marca 2012 r., nr IPTPB1/415-367/11-2/DS

 

Czy osoba fizyczna, obywatel Ukrainy, mający kartę pobytu i miejsce zameldowania (zamieszkania) w Polsce, może w związku z zarejestrowaną w Polsce pozarolniczą działalnością gospodarczą, prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów?

 

Taka osoba powinna prowadzić księgi rachunkowe

Zasada nie dotyczy obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, w myśl bowiem postanowień Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, mając na uwadze zasadę równego traktowania obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej uznano, iż osoby fizyczne będące obywatelami tych państw, nieposiadające obywatelstwa polskiego powinny być traktowane tak jak obywatele polscy.

W związku z tym, zastosowanie do nich znajduje art. 2 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o rachunkowości, na podstawie którego, osoby te są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych dopiero po osiągnięciu, za poprzedni rok obrotowy, przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wynoszących co najmniej równowartość w walucie polskiej 1.200.000 Euro.





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: kpir, cudzoziemiec

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy