Skocz do zawartości

Jak odrolnić działkę pod budowę domu?

budowa domu nieruchomości odrolnienie działki

wróć do serwisu Sektor Publiczny 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_MARIAN

Guest_MARIAN
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2013 - 13:03

Mam działkę rolną, ale chcę na niej postawić dom. Jakich formalności muszę dopełnić, aby móc formalnie rozpocząć budowę domu. Proszę o radę.

#2 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 13 czerwiec 2013 - 13:35

Odrolnienie działki, czyli zmiana jej przeznaczenia z celów rolnych na nierolne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, następuje na podstawie przepisów Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Ustalenie przeznaczenia terenu oraz określenie sposobów jego zagospodarowania i warunków zabudowy następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Kształtuje on sposób wykonywania prawa własności nieruchomości, co oznacza, że właściciel nieruchomości może zagospodarować swój teren jedynie zgodnie z warunkami ustalonymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Dlatego też, jeśli na terenie przeznaczonym na cele rolne chcemy wybudować dom, konieczna jest zmiana przeznaczenia działki właśnie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W tym celu niezbędne będzie złożenie do gminy pisemnego wniosku o zmianę przeznaczenie gruntu z rolnego na budowlany. Należy dokładnie wskazać we wniosku o jaki typ budownictwa nam chodzi, np. budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne.Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego następuje uchwałą rady gminy. I to trwa... bo gmina nie ma terminu na podjęcie takowej uchwały.

#3 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 13 czerwiec 2013 - 13:37

Następnie pozostanie kwestia  związana z wyłączeniem działki z produkcji rolnej co też reguluje Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Dokonanie wyłączenie jest niezbędnym krokiem na drodze do uzyskania pozwolenia na budowę na działce pierwotnie rolnej.

O tym, czy grunt określony w ewidencji gruntów jako użytek rolny wymaga wyłączenia z produkcji rolnej, decyduje jego klasa bonitacyjna. Uzyskanie decyzji o wyłączeniu z produkcji rolnej nie jest konieczne w odniesieniu do gruntów klas IV-VI złożonych z gleb pochodzenia mineralnego.

Z wnioskiem o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej należy wystąpić do starosty. Wniosek składamy w Wydziale Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami starostwa powiatowego (właściwego ze względu na położenie nieruchomości).

#4 Guest_Maszki65

Guest_Maszki65
  • Goście

Napisano 26 luty 2015 - 11:44

Moim zdaniem najlepiej jest po prostu zatrudnić geologa do tego. Niech się wypowie, zrobi badania gruntu i się okaze. Ja mam sprawdzoną firmę geologiczno-inżynieryjną: Geotest BIZ więc mogę śmiało polecić

#5 Guest_Miniat

Guest_Miniat
  • Goście

Napisano 27 luty 2015 - 19:55

Tu łap kontakt od prac ziemnych i tak dalej: cm-construction. Fajnie się z nimi współpracuje...

#6 Guest_Malinowyyu

Guest_Malinowyyu
  • Goście

Napisano 31 marzec 2015 - 17:47

Ja jestem z Ostrołęki z kolei. Jesli chodzi o transport wszelkich materiałów : ziemi, piasku czy kruszyw na podbudowę warto pomyśleć o firmie Usługi Remontowo-Budowlano-Transportowe Agnieszka Bacławska. Zleciłam im wiele prac ziemnych oprócz tego i naprawdę solidnie się spisali

#7 Guest_Pinakolady

Guest_Pinakolady
  • Goście

Napisano 31 marzec 2015 - 19:44

Jeśli chodzi o prace ziemne ja zaufałam firmie CM Construction, uważam, że poradzili sobie z nimi świetnie i jak tylko zaistnieje taka potrzeba, zlecę im wykonanie prac raz jeszcze

#8 Kasik86

Kasik86

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 217 postów

Napisano 13 kwiecień 2015 - 18:26

Wszystko zależy od położenia i rodzaju gruntu, musisz złożyć stosowne dokumenty w urzędzie gminy, szczegóły znajdziesz np. na http://www.mgprojekt...nie-odlesienie/ Najlepiej będzie jak tam wcześniej zadzwonisz i dowiesz się jakich dokładnie dokumentów wymaga twój urząd. Często teraz można je ściągnąć ze strony :)

#9 Guest_Krzysztof87

Guest_Krzysztof87
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2016 - 02:19

Moim zdaniem w tej kwestii powinien się wypowiedzieć geolog i potwierdzam tym samym wcześniejszą opinię. W związku z tym najlepiej jest dowiedzieć się wszystkiego u solidnego źródła. Wedłyg moich doświadczeń takim jest pracownia geologiczna Geoxx z olsztyna. Nie biorą horrendalnych kwot a prace są wykonane solidnie

#10 zofiakwiat88

zofiakwiat88

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 18 sierpień 2016 - 13:00

to wszystko zajmuje bardzo duzo czasu. Tez mialam podobna sytuacje niestety nie mial mi kto fachowo pomoc wiec poszukalam firmy ktora sprawdzi dzialke pod wzgledem budowlanym wpisze ja do Księgi Wieczystej itp. Polecam http://duda.info.pl/dzialki.htmlWykonali takze wszystkie badania geotechniczne

#11 Guest_Ja

Guest_Ja
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2016 - 07:08

A jak to wygląda po zmianach w obrocie ziemią? Dalej da się działkę odrolnić?

#12 patiks

patiks

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2376 postów

Napisano 25 styczeń 2017 - 12:44

Bardziej bym się zastanawiał nad tym, jak sprawdzić daną działkę, aby nie wyszło, że inwestujemy w coś, co kompletnie nie nadaje się do zamieszkania. Nawet mając gdzieś działkę od dawna, z wielu tematów możemy sobie po prostu nie zdawać sprawy. Jakich? Zagrożenia powodzią, osuwiska, planowane budowy np. lotniska, ogólnie – poziom odczuwalnego hałasu, czy też zanieczyszczenie środowiska. Naprawdę parametrów jakie są istotne dla opisania i sprawdzenia działki jest bardzo dużo i każda z tych kwestii powinna być weryfikowana. Popatrzcie jeszcze na www.ongeo.pl/raporty Wiecie że w ten sposób można się dowiedzieć np. o tym, że w okolicy powstanie ruchliwa droga? A właśnie to jest jeden z powodów, przez które działki tracą na wartości.

#13 MarcinCin

MarcinCin

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 94 postów

Napisano 25 listopad 2017 - 20:09

Polecam zapoznać się  z ofertą firmy www.geoxx.pl, firma pracuje na potrzeby realizacji projektów budowlanych i dokumentacji geologicznej. Bardzo rzetelna i doświadczona, miałem z nimi dobry kontakt, a współpraca przebiegła pomyślnie.

#14 damianpodlinski

damianpodlinski

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 31 styczeń 2018 - 14:59

Dobrym tutaj rozwiązaniem będzie badanie geologiczne danej nieruchomości w celu określenia właściwości wodno-gruntowe - a więc takie badanie określą na jakiej głębokości powinna znajdować się posadowiony fundament (w celu podpiwniczenia budynku) czy zbadanie powierzchni projektowanego budynku.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: budowa domu, nieruchomości, odrolnienie działki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych