Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ciąża i wypłaty świadczeń

zus ciąża świadczenia zus chorobowe prawo pracy wypłaty świadczeń

wróć do serwisu Księgowość 155 odpowiedzi w tym temacie

#121 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2013 - 21:43

Przesyłam treść aneksu:

"Od dnia 20 stycznia 2013 roku powierzam Pani w ramach normalnego czasu pracy dodatkowe obowiązki zastępstwa na czas nieobecnośći Pani..................................................

W związku ze zwiększeniem obowiązków przyznaje Pani dodatek specjalny na podstwie & 9 Regulaminu wynagrodzenia pracowików ..................... w wysokości 1500zł miesięcznie. Inne warunki umowy pozostają bez zmian 

#122 Guest_Amelia

Guest_Amelia
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2013 - 13:31

Wynagrodzenie do podstawy zasiłku chorobowego będzie liczone od łącznego wynagrodzenia z 12 miesięcy sprzed miesiąca zachorowania.Od tak wyliczonego wynagrodzenia należy odjąć składki na ubezpieczenia społeczne leżące po stronie pracownika (13,71%) i podzielić przez 30 dni.Otrzymasz wartość zasiłku chorobowego za 1 dzień brutto.

Witam,

mam pytanie jak długo czeka się na przelew z zusu, kiedy jest się już po tych 33 zwolnienia kiedy płaci pracodawca. Jestem już dłużej niż 30 dni na zwolnieniu, kiedy świadczenie wypłaca zus, ale nic jeszcze od nich nie dostałam i zaczynam się martwić.

Amelia

#123 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 grudzień 2013 - 13:35

[font="georgia, serif;"]Na wypłatę zasiłku ZUS ma 30 dni od daty otrzymania od płatnika kompletu prawidłowo sporządzonych dokumentów. Możesz zadzwonić do ZUS i zapytać o swój zasiłek.[/font]

[font="georgia, serif;"]Czasem ten termin się wydłuża, bo pracodawcy źle wypełniają druk Z-3.[/font]

#124 Guest_Amelia

Guest_Amelia
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2013 - 13:40

[font="georgia, serif;"]Na wypłatę zasiłku ZUS ma 30 dni od daty otrzymania od płatnika kompletu prawidłowo sporządzonych dokumentów. Możesz zadzwonić do ZUS i zapytać o swój zasiłek.[/font]

[font="georgia, serif;"]Czasem ten termin się wydłuża, bo pracodawcy źle wypełniają druk Z-3.[/font]

dziękuję

Amelia

#125 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2014 - 19:46

Witam serdecznie, mam pytanie, od 1.lipca zaczełam pracę w nowej firmie (wcześniej miałam przerwę w zatrudnieniu ok. 1,5 roku) (praca na umowę na czas określony do 2015r) po 1,5 miesiąca okazało się, że jestem w ciąży (nieplanowanej). Mimo, szczerych chęci ze względu na samopoczucie, w październiku poszłam na zwolnienie. W listopadzie miałam dostać pierwszą wypłatę zasiłku chorobowego, ale na pocz. grudnia dostałam decyzję o wszczętym postępowaniu dot. wiarygodności mojego zatrudnienia. Na kolejną decyzję czekałąm do połowy stycznia, ku mojemu zdziwieniu dostałam odmowę wypłaty świadczeń. W rozmowie telefonicznej z panią, która podjęła tą decyzję usłyszałam banalną argumentację, z której wg mnie wynikał brak jej kompetencji w ocenie. Jestem w 37 tyg. ciąży, zdruzgotana tą decyzją, nie muszę chyba ukrywać, że przeżyłam też ogromny stres. Wiem, że oczywiście mogę się odwołać, ale w rozmowie z tą panią odczułam sugestię w tle, że może oprzeć się o sąd. Proszę mi odpowiedzieć, czy my kobiety w ciąży, w kraju, który się wyludnia jestśmy jeszcze chronione w syt. takich uzasadnień ze strony zusu.Proszę o radę co mogę zrobić w tej sytuacji, żeby skutecznie się obronić bez sądu (Jak skutecznie napisac odwołanie od decyzji, na co się powoływać). Jak wygląda wogóle orzecznictwo sądu w takich syt., czy mam szansę na pozytywny dla mnie obrót sprawy.

Z góry dziękuję

Karolina

#126 Guest_sylwia

Guest_sylwia
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2014 - 10:34

Witam, od marca 2013 jestem zatrudniona w fimnie na najniższej krajowej.

Od kwietnia tego roku przebywam na L4 ciążowym.

Wcześniej od pracodawcy odtrzymywałam 1250zł, a w tej chwili od Zusu otrzymuję nie spełna 1110zł.

Może ktoś mi to wyliczyć? Kobieta w Zusie powiedział tylko tyle, że obliczają to od kwoty 1450zł.

#127 Guest_Dorota

Guest_Dorota
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2014 - 10:39

1680 - 13,71% :30 = 48,32 zł brutto za 1 dzień choroby, płatne 100%, przy zasiłku potrącany jest tylko podatek 18%.

ZUS wypłaca za okres zwolnienia, a  nie za cały miesiąc

#128 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2015 - 10:44

Witam, czy jeśli po zmianie etatu przepraciwalam pełen miesiąc i w tym miesiącu otrzymałam premię za poprzedni kwartał to czy będzie mi się ona wliczac do zasiłku l4 Ciążowego?

#129 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2015 - 11:17

Witam, czy jeśli po zmianie etatu przepraciwalam pełen miesiąc i w tym miesiącu otrzymałam premię za poprzedni kwartał to czy będzie mi się ona wliczac do zasiłku l4 Ciążowego?

#130 Guest_Aneta

Guest_Aneta
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2015 - 21:30

Witam, proszę o pomoc bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji. Od maja b.r. nastąpiła u mnie zmiana warunków zatrudnienia, tj. stanowisko,wynagrodzenie oraz system czasu pracy (ze zwykłego 8h na zadaniowy system). Czy w związku ze zmianą systemu czasu pracy od maja będzie mi wyliczana nowa podstawa do zwolnienia chorobowego w czasie ciąży. Mam tutaj na myśli czy system czasu pracy, który został u mnie zmieniony to również zmiana wymiaru czasu pracy? Czy wyliczą mi średnią z 12 przepracowanych mcy?  Zaznaczam, że na zwolnienie idę od 1 lipca, a więc 2 mce przepracowane będą na nowych warunkach.

#131 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 czerwiec 2015 - 22:33

wg mojej wiedzy nową podstawę zasiłku wylicza się gdy jest zmiana wymiaru etatu

#132 jedwabna

jedwabna

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 19 czerwiec 2015 - 07:22

wg mojej wiedzy nową podstawę zasiłku wylicza się gdy jest zmiana wymiaru etatu

Też tak kojarzę

#133 Guest_Aneta

Guest_Aneta
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2015 - 20:00

więc jeśli u mnie zmienił się system czasu pracy to nie jest to samo co wymiar ?? Dobrze rozumiem ??

#134 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2015 - 06:35

Witam. Jeżeli jestem zarejestrowana na Najniższa krajowa czyli 1.670zł od Maja byłam na umowa zlecenie a od września mam umowę o pracę do grudnia to jak jestem teraz w ciąży to ile będę dostawca od ZUSu. proszę o szybką odpowiedź.

#135 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19284 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 29 wrzesień 2015 - 09:05

A dlaczego masz dostawać cokolwiek od ZUS? Tylko dlatego, że jesteś w ciąży?

#136 DorkaHR

DorkaHR

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 02 październik 2015 - 12:50

polecam specjalistów ze zwalniamzatrudniam.pl nam pomogli w wielu sprawach pracowniczych

#137 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19284 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 02 październik 2015 - 12:53

DorkaHR chyba już wszędzie wrzuciłaś tę reklamę, dużo można w ten sposób zarobić zaśmiecając Forum?angry.png

#138 Guest_justyna

Guest_justyna
  • Goście

Napisano 08 marzec 2016 - 14:16

Witam mam pytanie ile będzie wynosić moje wynagrodzenie z zusu mając pół etatu . Pierwszy miesiąc płacił mi pracodawca i wynagrodzenie wyniosło 1200 zl, i mniej więcej wunagrodzenie moje tak wyglądało mimo tego ze pracowałam pół etatu więc ile wynosic będzie z zusu? I czy wypłacać jest w całości

#139 Guest_justyna

Guest_justyna
  • Goście

Napisano 08 marzec 2016 - 14:17

Dodam ze jestem w ciazy i płacą mi 100%

#140 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 marzec 2016 - 22:54

ZUS nie wypłaca wynagrodzenia, lecz zasiłek chorobowy.

A ile wyniesie kwota tego zasiłku, to trudno zgadywać, bo nie podałaś jakie masz wynagrodzenie.

Podstawę zasiłku liczy się jako średnią z 12 miesięcy, a nalicza się nie 100 % wynagrodzenia, lecz 100 % podstawy naliczenia zasiłku.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zus, ciąża, świadczenia zus, chorobowe, prawo pracy, wypłaty świadczeń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych