Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ciąża i wypłaty świadczeń

zus ciąża świadczenia zus chorobowe prawo pracy wypłaty świadczeń

wróć do serwisu Księgowość 155 odpowiedzi w tym temacie

#101 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 listopad 2013 - 22:12

Zasiłek nie będzie zaniżony,ponieważ według ustawy zasiłkowej do podstawy zasiłku chorobowego będzie wzięte wynagrodzenie za pełne przepracowane miesiące od chwili zmiany wymiaru czasu pracy w tym przypadku na wyższy.Urlop macierzyński bedzie liczony identycznie jak zasiłek opiekuńczy,czy też chorobowy.

#102 Guest_Daga

Guest_Daga
  • Goście

Napisano 15 listopad 2013 - 22:48

Bardzo dziekkuje za odpowiedz

#103 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 18 listopad 2013 - 16:30

witam, mam pytanie a raczej prośbe o wyjasnienie. otóz jestem zatrudniona w pewnej firmie od poczatku roku tj od stycznia na najniższą krajową tj 1600 zł brutto, we wrzesniu tego roku zaszłam w ciąże ( obecnie 2 miesiąc), pracodawca chce mi podnieść wynagrodzenie od grudnia do kwoty  .. hmmm własnie nie wiem do jakiej, liczylismy ze tak do 3500 z tego względu ze zmienił mi sie charakter pracy tzn na umowie do tej pory miałam pracownik biurowy a teraz robiłam wszystkie kursy na agenta ubezpieczeniowego i charakter mojej pracy uległ zmianie. w związku z czym chciałą bym sie dowiedziec ile mniej wiecej beda naliczali mi macierzyńskiego? z ilu  miesięcy? czy wystarczy tylko ankes do umowy? czy nie bedzie zadnych kopmlikacji bo wiadomo jak to zus, dodam ze pracodawcą jest moja mama, no i ze w ciągu roku chorowałam na l4 w związku z operacjami ok 25 dni.

proszę o pilną odpowiedz pozdrawiam

#104 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 18 listopad 2013 - 16:36

kłopot będzie, jesli ZUS dojdzie do wniosku, że podwyżka wynagrodzenia odbyła się w celu podniesienia świadczeń z ZUS (zasiłek macierzyński, pewnie tez planowane zwolnienie "ciążowe")

Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#105 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 listopad 2013 - 16:48

oojjj tym bardziej jak pracodawcą jest Twoja mama to jak ZUS zacznie kontrolować twoje wynagrodzenie to podważy raczej na pewno - fakt ciąży i ewentualnego pójścia na zwolnienie lekarskie za moment nie działa na Twoją korzyść.

Jeśli podniesiecie wynagrodzenie to zwolnienie lekarskie i tak będzie liczone ze średniego wynagrodzenia z 12 mcy sprzed zachorowania, zatem jeśli w ciągu tych 12 mcy miałaś głównie minimalne wynagrodzenie a np. przez 2 miesiące wyższe to zasiłek wyjdzie nie znacznie wyższy ponad minimalne.

#106 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 18 listopad 2013 - 17:26

oojjj tym bardziej jak pracodawcą jest Twoja mama to jak ZUS zacznie kontrolować twoje wynagrodzenie to podważy raczej na pewno - fakt ciąży i ewentualnego pójścia na zwolnienie lekarskie za moment nie działa na Twoją korzyść.

Jeśli podniesiecie wynagrodzenie to zwolnienie lekarskie i tak będzie liczone ze średniego wynagrodzenia z 12 mcy sprzed zachorowania, zatem jeśli w ciągu tych 12 mcy miałaś głównie minimalne wynagrodzenie a np. przez 2 miesiące wyższe to zasiłek wyjdzie nie znacznie wyższy ponad minimalne.

tak tylko ja nie planuje isc na zwolnienie lekarskie, termin mam na czerwca i dopiero w kwietniu chciałabym pojsc na zwolnienie a do tego czasu moge pracowac bo mam taka pracę ze jak najbardziej jesli z dzidzią wszystko bedzie ok to moge pracowac. mi chodzi tylko o to bo chcemy aneks zrobić do umowy ze w zwiazku ze zmianą warunkó pracy - gdyż zmieniło sie na agent ubezpieczeniowy a nie pracownik biurowy to chcemy podniesc wynagrodzenie na wyższe i moje pytanie czy bedą liczyć od tego ankesu??

#107 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 listopad 2013 - 17:44

Zasiłek chorobowy i urlop macierzyński będzie liczony z wynagrodzeń z 12 miesięcy sprzed miesiąca zachorowania, a nie od miesiąca podpisania aneksu.Przedmiotem kontroli ZUS (a na pewno taka będzie) będzie także zakres obowiązków na jednym i drugim stanowisku (trzeba potwierdzić ten fakt wykonywania pracy dokumentami). Jeżeli osoba,która Cię zatrudnia jest osobą fizyczną powinnaś być zgłoszona do ZUS jako osoba współpracująca.(trzeba będzie dopłacić składki od stycznia).

#108 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 18 listopad 2013 - 18:14

Zasiłek chorobowy i urlop macierzyński będzie liczony z wynagrodzeń z 12 miesięcy sprzed miesiąca zachorowania, a nie od miesiąca podpisania aneksu.Przedmiotem kontroli ZUS (a na pewno taka będzie) będzie także zakres obowiązków na jednym i drugim stanowisku (trzeba potwierdzić ten fakt wykonywania pracy dokumentami). Jeżeli osoba,która Cię zatrudnia jest osobą fizyczną powinnaś być zgłoszona do ZUS jako osoba współpracująca.(trzeba będzie dopłacić składki od sty

tak, ma działalność gospodarczą. w związku z powyższymi infomacjami co w takim razie mogłabym zrobić? wiadomo chciała bym miec wyższe wynagrodzenie bo i odpowiedzialnosc w pracy sie zmieniła, co radzicie?? czy aneks w tej sytuacji cos zmieni?

#109 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 listopad 2013 - 23:18

Podpisanie aneksu zwiększającego wynagrodzenie spowoduje kontrolę ZUS w firmie w przypadku zasiłku chorobowego  tak jak napisałam wyżej.Wiadomo,że chodzi o wyższe świadczenia z ZUS,a nie nazwę stanowiska pracy i czynności wykonywanych w rodzinnej firmie.Jednak opłacanie wyższych składek do ZUS regularnie się opłaca na dłuższą metę.

#110 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 19 listopad 2013 - 12:52

Witam, będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

1.Jak obliczany jest zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy  w okresie ciąży i ile procent wynosi? (na zaświadczeniu lekarskim widnieje kod  "B"?

Pytam, ponieważ od kwoty netto, jaką dostaję od ZUS-u odejmowana jest zaliczka na podatek 18% a powinnam przecież dostawać 100% tyle ile miałam wynagrodzenia. Jak to jest obliczane?

koleżanka z tej samej firmy dostaje od ZUS- u  na rękę tyle ile dostawała do tej pory od pracodawcy. ZUS  nie odejmuje jej zaliczki na podatek. W internecie też niektórzy piszą ,że otrzymują 100% inni że mają odciąganą zaliczkę na podatek.

Czy zaliczka na podatek nie powinna być odejmowana od kwoty brutto?

2. Czy zmniejszenie wymiaru czasu pracy z całego etatu na 3/4 etatu przed pójściem na zwolnienie chorobowe ma wpływ na podstawę wymiaru należnego pracownikowi świadczenia?

3. Jeżeli przez cały 2012 rok dostawałam wynagrodzenie w wysokości 2050 zł brutto (cały etat), od stycznia zmieniła mi się umowa na kwotę 3800 zł brutto (3/4 etatu) od 04.02.2013 do tej pory ze względu na zły stan zdrowia przeszłam na zwolnienie chorobowe to w jakiej wysokości świadczenie powinnam dostawać od ZUS-u?

4. Mój pracodawca zatrudnia mniej niż 20 osób.

pozdrawiam Magda

#111 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2013 - 20:50

Witam mam pytanie odnośnie wypłaty zasiłku chorobowego dla kobiety w ciąży.

Na 12 miesięcy przed pójściem na chorobowe w ciąży miałam zwiększone aneksem wynagrodzenie z tytułu zastępstwa w pracy do czasy powrotu koleżanki z macierzyńskiego. Lekarz wysłał mnie na zwolnienie miesiąc przed powrotem koleżanki z macierzyńskiego i wygaśnięciem aneksu z uwagi na zagrożenie ciąży.Czy w tym przypadku powinnam mieć wyliczoną średnią dochodu z 12 miesięcy przed pójściem na zwolnienie od zwiększonego wynagrodzenia które otrzymywałam w ciągu ostatnich miesięcy z uwagi na zastępstwo czy od wynagrodzenia z jednego etatu. Proszę o pomoc.

#112 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2013 - 20:50

Witam mam pytanie odnośnie wypłaty zasiłku chorobowego dla kobiety w ciąży.

Na 12 miesięcy przed pójściem na chorobowe w ciąży miałam zwiększone aneksem wynagrodzenie z tytułu zastępstwa w pracy do czasy powrotu koleżanki z macierzyńskiego. Lekarz wysłał mnie na zwolnienie miesiąc przed powrotem koleżanki z macierzyńskiego i wygaśnięciem aneksu z uwagi na zagrożenie ciąży.Czy w tym przypadku powinnam mieć wyliczoną średnią dochodu z 12 miesięcy przed pójściem na zwolnienie od zwiększonego wynagrodzenia które otrzymywałam w ciągu ostatnich miesięcy z uwagi na zastępstwo czy od wynagrodzenia z jednego etatu. Proszę o pomoc.

#113 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 grudzień 2013 - 21:31

Wynagrodzenie do podstawy zasiłku chorobowego będzie liczone od łącznego wynagrodzenia z 12 miesięcy sprzed miesiąca zachorowania.Od tak wyliczonego wynagrodzenia należy odjąć składki na ubezpieczenia społeczne leżące po stronie pracownika (13,71%) i podzielić przez 30 dni.Otrzymasz wartość zasiłku chorobowego za 1 dzień brutto.

#114 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2013 - 22:40

Mój pracodawca nie wypłaca mi średniej z 12 miesięcy lecz mam wypłacane takie wynagrodzenie jakie miałam przed objęciem zastępstwa czyli za jeden etat. Podkreślam że pracuje w firmie powyżej 50 osób i zasiłek mam wypłacany przez zakład pracy. Czy pracodawca w takim razie wylicza mi prawidłowo zasiłek?.

#115 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13512 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 grudzień 2013 - 22:47

[font="georgia, serif;"]Ja myślę, że chyba prawidłowo ci naliczają, bo do podstawy zasiłku nie wlicza się składników wynagrodzenia, które przysługiwały do określonego daty, a w trakcie twojej choroby wygasł aneks, na podstawie którego miałaś zwiększone wynagrodzenie. [/font]

#116 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 grudzień 2013 - 23:07

Nie wiemy czy  zastępstwo było w ramach podstawowego etatu,a aneksem było  podwyższone wynagrodzenie do czasu wykonywania dodatkowych obowiązków,czy była podpisana odrębna umowa na zastępstwo nieobecności drugiego pracownika.Żeby jednoznacznie się wypowiedzieć na temat prawidłowości wyliczeń trzeba znać wszystkie szczegóły.

#117 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13512 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 grudzień 2013 - 23:14

[font="georgia, serif;"]oczywiście masz rację Bogusławo, zdecydowanie jest tu za mało potrzebnych informacji[/font]

#118 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2013 - 20:40

mam jeszcze jedno pytanie, we wrześni br poszłam na tygodniow zwnienie w ciąży z uwagi na przeziębienie( miałam wtedy wypłacany zasiłek za 2 etaty) a póżniej wróciłam do pracy na miesiąć po czym znowu poszłam na zwolnienie które ciągne do dnia dzisiejszegi. W związku z powyższym mam pytanie czy pracodawca miał prawo naliczyć mi nową podstawę zasiłku chorobowego gdzie zgodnie z artykułem 43 ustawy o świadczeniach pieniężnych nie może tego zrobić. Nadmieniam że dwa tygodnie po pójściu na zwolnienie wygasł mi aneks o którym pisałam wczesniej. Informuje iż nie podpisywałam umowy na zastępstwo jedynie aneks. Proszę o pomoc czy w rym przypadku powinnam zachować wyższe wynagrodzenie chorobowe wyliczone przy pierwszym zwolnieniu czy z uwagi na wygaśnięcie aneksu powinnam miec ponownie przeliczoną podstawę do zasiłku?

#119 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 grudzień 2013 - 21:27

Bie znamy treści aneksu.To jest podstawa do udzielenia prawidłowej odpowiedzi.

mam jeszcze jedno pytanie, we wrześni br poszłam na tygodniow zwnienie w ciąży z uwagi na przeziębienie( miałam wtedy wypłacany zasiłek za 2 etaty) a póżniej wróciłam do pracy na miesiąć po czym znowu poszłam na zwolnienie które ciągne do dnia dzisiejszegi. W związku z powyższym mam pytanie czy pracodawca miał prawo naliczyć mi nową podstawę zasiłku chorobowego gdzie zgodnie z artykułem 43 ustawy o świadczeniach pieniężnych nie może tego zrobić. Nadmieniam że dwa tygodnie po pójściu na zwolnienie wygasł mi aneks o którym pisałam wczesniej. Informuje iż nie podpisywałam umowy na zastępstwo jedynie aneks. Proszę o pomoc czy w rym przypadku powinnam zachować wyższe wynagrodzenie chorobowe wyliczone przy pierwszym zwolnieniu czy z uwagi na wygaśnięcie aneksu powinnam miec ponownie przeliczoną podstawę do zasiłku?

#120 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2013 - 21:43

Przesyłam treść aneksu:

"Od dnia 20 stycznia 2013 roku powierzam Pani w ramach normalnego czasu pracy dodatkowe obowiązki zastępstwa na czas nieobecnośći Pani..................................................

W związku ze zwiększeniem obowiązków przyznaje Pani dodatek specjalny na podstwie & 9 Regulaminu wynagrodzenia pracowików ..................... w wysokości 1500zł miesięcznie. Inne warunki umowy pozostają bez zmian 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zus, ciąża, świadczenia zus, chorobowe, prawo pracy, wypłaty świadczeń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych