Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ciąża i wypłaty świadczeń

zus ciąża świadczenia zus chorobowe prawo pracy wypłaty świadczeń

wróć do serwisu Księgowość 155 odpowiedzi w tym temacie

#41 Guest_ala

Guest_ala
  • Goście

Napisano 09 październik 2013 - 10:38

30 września skończyła się umowa o pracę.Jestem w 8 tyg ciąży. Jestem na zasiłku z zusu. Po porodzie mam się zarejestrować w Pup. Mam pytanie czy będzie mi przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych i czy po podjęciu pracy będę mogła skorzystać z urlopu rodzicielskiego?

#42 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 październik 2013 - 10:48

urlop rodzicielski przysługuje jedynie w momencie wykorzystania urlopu macierzyńskiego podstawowego i dodatkowego.

#43 Guest_Kaśkas

Guest_Kaśkas
  • Goście

Napisano 11 październik 2013 - 10:39

[color=rgb(51,51,51);font-family:'Trebuchet MS', Helvetica, Jamrul, sans-serif;background-color:rgb(250,250,250);]Witam.[/color]
[color=rgb(51,51,51);font-family:'Trebuchet MS', Helvetica, Jamrul, sans-serif;background-color:rgb(250,250,250);]Mam takie pytanie, jestem w ciąży drugi raz i za pierwszym razem L4 miałam wypłacane bez zastrzeżeń (chodzi o pierwszy miesiąc wypłacany przez pracodawcę) - czyli 100%, dziś się zdziwiłam gdyż pierwsza pensja na L4 w drugiej ciąży różni się aż o 300zł (oczywiście dostałam za mało). Mój pracodawca twierdzi, że jego [/color]księgowa[color=rgb(51,51,51);font-family:'Trebuchet MS', Helvetica, Jamrul, sans-serif;background-color:rgb(250,250,250);] tak wyliczyła i stwierdziła, że resztę zwróci mi ZUS. Czy przepisy się jakoś zmieniły czy ta[/color]księgowa[color=rgb(51,51,51);font-family:'Trebuchet MS', Helvetica, Jamrul, sans-serif;background-color:rgb(250,250,250);] się nie zna? Dodam, że L4 mam odpowiednio wypisywane, żeby było płatne 100%, a podstawę mam stałą bez żadnych dodatków więc moim zdaniem tak kolosalnej różnicy być nie powinno. Proszę o pomoc.[/color]

#44 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 październik 2013 - 10:42

a wypłata dotyczy wynagrodzenia za chorobę ? czy może weszłaś w zasiłek ? - a zasiłek płaci ZUS

#45 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5342 postów

Napisano 11 październik 2013 - 10:43

Podałaś za mało informacji.

Wszystko zależy ile osób zatrudnia pracodawca. Jeśli do 20 osób to zasiłek chorobowy (od 34 dnia choroby w roku) płaci ZUS i tu pracodawca ma rację, on płaci tylko za pierwsze 33 dni choroby w roku.

Inną przyczyną może być podstawa do wypłaty zasiłku, jest to średnia z 12 m-cy przed zachorowaniem

#46 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 październik 2013 - 10:57

Przyczyną mniejszego wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego może być dostarczenie zwolnienia lekarskiego ZLA pod koniec miesiąca i wypłata za świadczenie może nie obejmować pełnego miesiąca.ZUS wypłacając zasiłek chorobowy wypłaca świadczenie za poszczególne zwolnienia,nie za miesiące kalendarzowe, dlatego wypłacane świadczenia będą się różniły wysokością.

#47 Guest_Kaśkas

Guest_Kaśkas
  • Goście

Napisano 11 październik 2013 - 11:04

Więc L4 mam od 2 wrzesnia oczywiście ciążowe, czyli praktycznie rzecz biorąc powinien mi wypłacić za cały miesiąc. Tak mi się wydaje. Zatrudnia 5 osób. A podstawe z ostatnich 12mies. mam taką samą

#48 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5342 postów

Napisano 11 październik 2013 - 11:09

A chorowałaś w tym roku?

#49 Guest_Kaśkas

Guest_Kaśkas
  • Goście

Napisano 11 październik 2013 - 11:15

Łącznie 7dni.

#50 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5342 postów

Napisano 11 październik 2013 - 11:19

Czyli we wrześniu masz zapłacone za 26 dni wynagrodzenia chorobowego, zasiłek chorobowy zapłaci ZUS

#51 Guest_Kaśkas

Guest_Kaśkas
  • Goście

Napisano 11 październik 2013 - 11:22

Ok, ale i tak wydaje mi sie ze 300zl to b.duza różnica jeśli mam zapłacone 26 dni. Jeszcze tylko pytanko. Czy ZUS wypłaci mi tą różnice osobno czy razem z następnym chorobowym?

#52 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5342 postów

Napisano 11 październik 2013 - 11:29

No niestety nie jesteśmy jasnowidzami i bez pewnych danych (stawka wynagrodzenia, średniej z 12 m-cy przed zachorowaniem) nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy otrzymałaś prawidłową kwotę.

ZUS płaci za zwolnienie lekarskie (nie za miesiąc kalendarzowy) w ciągu 30 dni od dnia otrzymania kompletu poprawnie wypełnionych dokumentów

#53 Guest_Kaśkas

Guest_Kaśkas
  • Goście

Napisano 11 październik 2013 - 12:45

Wiem, że nie płaci za miesiąc, już to przerabiałam ;) . W każdym razie bardzo Wam dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

#54 Guest_Maja

Guest_Maja
  • Goście

Napisano 14 październik 2013 - 16:48

Witam :-) Potrzebuje pomocy. Zatrudniona jestem w firmie na 1/4 od czerwca 2012 i otrzymywalam wynagrodzenie 375 od 01.01.2013 do 31.06.2013 dostawalam 400 a potem od 01.07.2013 zatrudniona jestem na pełen etat z wynagrodzeniem 2300 zl. A od połowy sierpnia jestem na chorobowym bo mam zagrozona ciaze :-( Wszczeto postepowanie w mojej sprawie czy ja bylam zatrudniona w tej firmie. Oczywiscie bylam a na chorobowe chcialam isc dopiero pod koniec terminu porodu. Jednak niestety nigdy nie jest tak jak sie chce. Moja prosba od jakiej kwoty bedzie liczone chorobowe. Przeslali mi najpierw 450 zl. A potem kwote 197zl tylko ze ja nie wiem skad taka kwota. Zenujacy jest ten zus. Jak bedzie trzeba pojde do sadu. Prosze o pomoc w wyliczenjach.

#55 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 01 listopad 2013 - 12:30

Witam mam takie pytanie od sierpnia został mi zwiększony etat z 1/2 na 3/4 na trzy miesiące będąc już na umowie 3/4 zaszłam w ciąże i lekarz wysłał mnie na zwolnienie i powiedział że będzie to zwolnienie już do końca ciąży. Moje pytanie brzmi jak będzie mi wypłacane l4 i macierzyński jak w trakcie zwolnienia zmniejszy mi się znów etat na 1/2 ponieważ właśnie poprzedni aneks mi się kończy i mam znów powrócić na 1/2. Pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników

#56 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 listopad 2013 - 13:47

Witam :-) Potrzebuje pomocy. Zatrudniona jestem w firmie na 1/4 od czerwca 2012 i otrzymywalam wynagrodzenie 375 od 01.01.2013 do 31.06.2013 dostawalam 400 a potem od 01.07.2013 zatrudniona jestem na pełen etat z wynagrodzeniem 2300 zl. A od połowy sierpnia jestem na chorobowym bo mam zagrozona ciaze :-( Wszczeto postepowanie w mojej sprawie czy ja bylam zatrudniona w tej firmie. Oczywiscie bylam a na chorobowe chcialam isc dopiero pod koniec terminu porodu. Jednak niestety nigdy nie jest tak jak sie chce. Moja prosba od jakiej kwoty bedzie liczone chorobowe. Przeslali mi najpierw 450 zl. A potem kwote 197zl tylko ze ja nie wiem skad taka kwota. Zenujacy jest ten zus. Jak bedzie trzeba pojde do sadu. Prosze o pomoc w wyliczenjach.

zasiłek powinnaś mieć naliczony z pełnego etatu - być może naliczają ci zasiłek z poprzedniego niepełnego etatu póki kontrola się nie skończy, jeśli nie podważą zasadności podwyższenia ci etatu to na pewno otrzymasz wyrównanie. Nikt nie jest w stanie sprawdzić wyliczeń o ile nie napiszesz dat zwolnień lekarskich i info czy chorowałaś we wcześniejszych miesiącach i ewentualnie kiedy. Masz prawo zadzwonić do ZUS i zapytać skąd i za jakie dni jest kwota którą otrzymałaś.

#57 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 listopad 2013 - 13:51

Witam mam takie pytanie od sierpnia został mi zwiększony etat z 1/2 na 3/4 na trzy miesiące będąc już na umowie 3/4 zaszłam w ciąże i lekarz wysłał mnie na zwolnienie i powiedział że będzie to zwolnienie już do końca ciąży. Moje pytanie brzmi jak będzie mi wypłacane l4 i macierzyński jak w trakcie zwolnienia zmniejszy mi się znów etat na 1/2 ponieważ właśnie poprzedni aneks mi się kończy i mam znów powrócić na 1/2. Pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników

z 3/4 etatu póki nie wrócisz do pracy

#58 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 01 listopad 2013 - 14:11

a macierzyński też napewno?

#59 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 01 listopad 2013 - 14:16

z 3/4 etatu póki nie wrócisz do pracy

a zasiłek macierzyński tez napewno z 3/4?

#60 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 listopad 2013 - 18:41

Zasiłek chorobowy zostanie wypłacony z ostatniej umowy o pracę czyli z 3/4 etatu.Nurtuje mnie natomiast sprawa zmiany wysokości etatu aneksami.Rozumiem,że jest to umowa zawarta na czas określony. i  zmiany warunków zatrudnienia dokonywane aneksem ?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zus, ciąża, świadczenia zus, chorobowe, prawo pracy, wypłaty świadczeń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych