Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ciąża i wypłaty świadczeń

zus ciąża świadczenia zus chorobowe prawo pracy wypłaty świadczeń

wróć do serwisu Księgowość 155 odpowiedzi w tym temacie

#21 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8190 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 czerwiec 2013 - 23:38

Jest zasadnicza różnica między przebywaniem na zwolnieniu lekarskim a urlopie wychowawczym.Matka z dzieckiem może wyjechać na wczasy podczas gdy zwolnienie lekarskie jest wydawane na podreperowanie zdrowia i wtedy nie można nigdzie wyjeżdżać pod rygorem odebrania zasiłku chorobowego.Dlatego podczas długotrwałego zwolnienia lekarskiego nie przysługują wczasy po gruszą.

#22 lili27

lili27

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 43 postów

Napisano 01 lipiec 2013 - 13:00

ja na zwolneniu byłam bo miałam powód a nie żeby kombinować z wyjazdami, dla mnie wyjście na badania to juz był okromny stres i strach o maleństwo(ciąża zagrożona i leżąca) jedyne wyjazdy to na oddział ginekologiczny a poźniej położniczy...

#23 Magda1982

Magda1982

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 06 lipiec 2013 - 16:51

11.06 pisałam na forum.Dzisiaj jest już 06.07 a ja wciąż jestem bez kasy.Jestem załamana tym, że nawet PIP mi nie pomógł:( za miesiąc rodzę a ja się szczypię z każdą rzeczą, którą mam kupić dla dziecka...

Moja sprawa wygląda tak: 19.06 dostałam pismo od PIP dotyczące tego  ile pieniędzy jest mi dłużny pracodawca (o czym już od dawna wiedziałam) oraz to, ze nakazał pracodawcy wypłacenia należnych wypłat i na tym koniec. Na koncie pusto. Pani inspektor napisała "[font="'arial ce';"][font="arial, sans-serif;"]znając sytuację [/font][/font][font="arial, sans-serif;"]firmy[/font][font="arial, sans-serif;"] musi się Pan[/font][font="arial, sans-serif;"]i[/font][font="arial, sans-serif;"] liczyć z faktem, że decyzje płatnicze mogą nie zostać zrealizowane przez Pracodawcę. W związku z czym zasadne byłoby równoczesne, niezależnie od postępowania PIP, wystąpienie na drogę postępowania sądowego" [/font]

[font="arial, sans-serif;"]Czy inspektor może napisać tj wyżej "że powinnam znać sytuację firmy..." ?dla mnie to jest chore- wiem ,że firma działa, ma klientów , pracowników[/font]...

Mój pracodawca nie płaci za mnie składek do ZUS już od początku tego roku, przez to że nie dostałam zaległych pensji nadal nie dostaję całego zasiłku chorobowego...

w maju złożyłam pozew do sądu pracy, termin rozprawy jest na październik - pół roku!!!

Mam do was takie pytanie:

[font="arial, sans-serif;"]1.czy mój pracodawca ze względu na nakaz PIP może nie zapłacić mi zaległych pensji?[/font]

2.[font="arial, sans-serif;"]czy może zaistnieć taka sytuacja, że zapłaci tylko karę do PIP i na tym się to skończy?[/font]

3.czy w pozwie do sądu mogę zarządać od pracodawcy np. odsetek (nie tylko z tytułu nieterminowych wypłat) z tytułu naruszenia przepisów dotyczących składek na ubezpieczenie do ZUS?

4.czy sąd pracy sam ustali ustawowe odsetki od kwot i terminów wypłat? czy sama muszę je obliczyć, podać itp.

Z góry dziękuję za odpowiedź

#24 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8190 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 lipiec 2013 - 22:11

Pisałaś w poprzednich postach ,że złożyłaś sprawę do sądu pracy.W pozwie powinnaś umieścić że żądasz zapłaty zaległego wynagrodzenia ,zasiłku chorobowego wraz z odsetkami do dnia zapłaty.Odsetki są odsetkami ustawowymi ,łatwo jest je obliczyć korzystając z kalkulatorów obliczania odsetek.Skoro pracodawca ma takie opory przed wypłaceniem należnych zobowiązań ,nawet po interwencji PiP ,należy liczyć się z tym ,że skończy się na sprawie sądowej , mając wyrok sądowy możesz nadać klauzulę wykonalności i sprawę skierować do komornika / zablokować konto firmowe/ wtedy pracodawca szybko zapłaci.

#25 Magda1982

Magda1982

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 06 lipiec 2013 - 23:23

dzięki za odpowiedź. Tak , złożyłam pozew do sądu już w maju . Umieściłam w pozwie że żądam zaległych wynagrodzeń wraz z odsetkami, oraz odsetek za wszystkie poprzedzające miesiące do grudnia za które miałam zapłacone ale były opóźnienia.

Jeżeli chodzi o zasiłek chorobowy to przeglądałam w internecie orzeczenia sądu i znalazłam:

"Sąd Okręgowy przyjął za organem rentowym, że dla ustalenia podstawy wymiaru składek decydujące i wyłączne znaczenie ma przychód, a więc wynagrodzenie faktycznie wypłacone pracownikowi, nie zaś sama wysokość wynagrodzenia określona w umowie o pracę. Podstawy wymiaru składek nie stanowi również wyrok zasądzający zaległe wynagrodzenie. Dopiero jego wyegzekwowanie i wypłacenie zasądzonego wynagrodzenia pozwalałoby ustalić podstawę wymiaru składek"

to znaczy, że nic mi to nie da jeśli zażądam zapłaty zaległego zasiłku chorobowego....ale myślisz, że odsetki mogę? w końcu ZUS na pewno nie wypłaci mi z tego tytułu odsetek.

kalkulatory odsetek ustawowych też już znalazłam, interesuje mnie tylko to jak obliczyć takie odsetki jeśli za dany miesiąc dostawałam pensję w ratach. np

za okres pracy od 01.11.2012 r. do 30.11.2012 r.  kwota 1502,34 zł netto (wypłata wynagrodzenia10.12.2012 r. w wysokości 800 zł netto, wypłata wynagrodzenia 18.01.2012 r.

w wysokości 600 zł netto, wypłata wynagrodzenia 07.02.2012 r. w wysokości 104, 34 zł netto)

Czy do sądu pracy muszę w tym wypadku podawać kwoty netto czy brutto?wydaje mi się że gdzieś przeczytałam że muszą to być kwoty brutto...a ja w pozwie podałam wszystkie kwoty netto.

Teraz zależy mi tylko na tym, żeby nie popełnić gafy składając pozew do sądu, przez co może się sprawa jeszcze bardziej opóźnić

#26 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2013 - 13:31

witam, od lutego jestem zatrudniona na umowę o pracę, jestem w ciąży i jak w tym przypadku będzie wyglądało wyliczenie mojego wynagrodzenia chorobowego w razie gdybym musiała iść na zwolnienie lekarskie? nie mam przepracowanych 12 m-cy, jaki to ma wpływ na wyliczenia? kwota wynagrodzenia brutto 3500 zł, wcześniej nie miałam żadnego zwolnienia. 

#27 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5334 postów

Napisano 08 lipiec 2013 - 13:47

Średnia z miesięcy przed zachorowaniem minus 13,71% podzielić przez 30. Wynikiem jest brutto za 1 dzień choroby

#28 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2013 - 14:04

czyli 3500 -13,71 % /30 * dni zwolnienia * 100%? czy zaznaczam gdzieś, że te 3500 to średnia nie z 12 m-cy a dajmy na to 6?

#29 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5334 postów

Napisano 08 lipiec 2013 - 14:08

Zadałaś pytanie jako pracownik, więc ty nie masz obowiązku nic zaznaczać- robi to pracodawca

#30 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 wrzesień 2013 - 10:07

wttam ma na imie magda jetem w ciazy i jestem teraz na zwolnieniu lekarskim teraz mi płaci zakład pracy do rozwiazania ciazy to do listopada i co puzniej bo nie wiem pomuzcie

#31 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8190 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 wrzesień 2013 - 10:16

Rozumiem,że jesteś zatrudniona na umowę o pracę na czas określony i umowa się rozwiąże z dniem porodu.Później zasiłek macierzyński,dodatkowy macierzyński oraz rodzicielski będzie wypłacał ZUS.Jeżeli chcesz przez ten cały okres otrzymywać 80% tego zasiłku pamiętaj o złożeniu podania o dodatkowe urlopy w ciągu 14 dni od porodu.

#32 Magda1982

Magda1982

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 11 wrzesień 2013 - 10:51

Ostatnio pisałam w lipcu, teraz siedzę z moim dzieckiem w domu :) w mojej sprawie nikt mi nie pomógł, ani PIP, ZUS też totalnie mnie olał. Czekam na rozprawę w sądzie i mam jeszcze mały dylemat.

Boje się, że mój pracodawca przed rozprawą pozbędzie się majątku( podobno ma sprzedać firmę, wiem też że sprzedał kilka cennych rzeczy tj. np 2 samochody) domyślam się,że poza sezonem wakacyjnym tez będzie u niego  kiepsko z kasą i będę musiała bardzo długo czekać na zaległą kwotę.- czy do pozwu, który złożyłam do sądu pracy przeciwko pracodawcy powinnam złożyć jakieś dodatkowe pismo- wniosek o tzw. zarządzanie tymczasowe?- czy mogę wtedy zgłosić się do komornika, który zabezpieczy moje roszczenia do czasu wydania prawomocnego wyroku?- czy muszę zapłacić za taką usługę komornikowi?

jeżeli ktoś coś wie na ten temat to będę wdzięczna za odpowiedź

#33 Guest_alex

Guest_alex
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2013 - 13:09

witam,

a ja mam takie pytanie,

pracodawca chce zebym odrobila swoje potencjalne zwolnienie lekarskie, na które  moge isc w kazdej chwili bedąc w ciazy. twierdzi, ze skoro on placi przez pierwsze 33 dni to powinnam to odbrobic. pomijajac fakt, ze mu odmowilam takiej "propozycji" chcialabym sie dowiedziec czy w firmie w której zatrudnionych jest 4 pracownikow ten zus jest jakos odliczany potem?

#34 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 wrzesień 2013 - 13:22

33 dni choroby finansuje pracodawca ze swoich  środków, od 34 dnia płaci ZUS i zakład pracy nie ma żadnych kosztów

#35 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5334 postów

Napisano 25 wrzesień 2013 - 14:11

O jaki ZUS pytasz? O składki od zwolnienia lekarskiego, które finansowane jest przez pracodawcę?

#36 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8190 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 wrzesień 2013 - 14:44

Pracodawcy zapewne chodzi o koszt wynagrodzenia chorobowego przez 33 dni.Nie ma takiego prawa żądać od Ciebie zwrotu tych kosztów.Od wynagrodzenia chorobowego płaci się tylko składkę zdrowotną odliczaną od podatku dochodowego pracownika.Od 34 dnia pracodawca nie ponosi żadnych kosztów,ponieważ zasiłek chorobowy jest w całości płacony przez ZUS.

#37 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 05 październik 2013 - 09:49

Witam, chciałam zapytać z których 12 miesięcy jest liczony mój zasiłek choroby jeśli od 22 maja 2013 jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożenia ciąży. Umowę mam na czas nieokreślony. W lutym 2013 byłam 4 dni na l4 - jeszcze przed ciążą - praca nauczyciela.

#38 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13466 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 październik 2013 - 14:46

[font="georgia, serif;"]Podstawa do zasiłku w maju była taka sama jak lutym, bo od lutego nie było przerwy trzymiesięcznej.[/font]

[font="georgia, serif;"]Czyli do wyliczenia przyjęto wynagrodzenia od lutego 2012 do stycznia 2013.[/font]

#39 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 05 październik 2013 - 19:04

W takim razie trochę to się nie zgadza z informacją od kadrowej, która oznajmiła, że moja podstawa jest z okresu 11.2011-10.2012 r....

#40 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13466 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 październik 2013 - 22:03

[font="georgia, serif;"]Z tego co teraz napisałaś domyślam się, że miałaś zwolnienie lekarskie w listopadzie 2012.[/font]

[font="georgia, serif;"]Ale nawet o tym nie wspomniałaś.[/font]

[font="georgia, serif;"]czyli kadrowa miała rację [/font]

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zus, ciąża, świadczenia zus, chorobowe, prawo pracy, wypłaty świadczeń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych