Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ciąża i wypłaty świadczeń

zus ciąża świadczenia zus chorobowe prawo pracy wypłaty świadczeń

wróć do serwisu Księgowość 155 odpowiedzi w tym temacie

#1 Magda1982

Magda1982

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 11 czerwiec 2013 - 15:59

Witam, będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

1.Jak obliczany jest zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy  w okresie ciąży i ile procent wynosi? (na zaświadczeniu lekarskim widnieje kod  "B"?

Pytam, ponieważ od kwoty netto, jaką dostaję od ZUS-u odejmowana jest zaliczka na podatek 18% a powinnam przecież dostawać 100% tyle ile miałam wynagrodzenia. Jak to jest obliczane?

koleżanka z tej samej firmy dostaje od ZUS- u  na rękę tyle ile dostawała do tej pory od pracodawcy. ZUS  nie odejmuje jej zaliczki na podatek. W internecie też niektórzy piszą ,że otrzymują 100% inni że mają odciąganą zaliczkę na podatek.

Czy zaliczka na podatek nie powinna być odejmowana od kwoty brutto?

2. Czy zmniejszenie wymiaru czasu pracy z całego etatu na 3/4 etatu przed pójściem na zwolnienie chorobowe ma wpływ na podstawę wymiaru należnego pracownikowi świadczenia?

3. Jeżeli przez cały 2012 rok dostawałam wynagrodzenie w wysokości 2050 zł brutto (cały etat), od stycznia zmieniła mi się umowa na kwotę 3800 zł brutto (3/4 etatu) od 04.02.2013 do tej pory ze względu na zły stan zdrowia przeszłam na zwolnienie chorobowe to w jakiej wysokości świadczenie powinnam dostawać od ZUS-u?

4. Mój pracodawca zatrudnia mniej niż 20 osób.

pozdrawiam Magda

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 czerwiec 2013 - 16:15

Zasiłek chorobowy w wysokości 100% obliczany jest tak,że od wynagrodzenia brutto należy odjąć składki na ubezpieczenie społeczne leżące po stronie pracownika /13,71 %/ oraz 18 % podatku dochodowego.

Czyli Twój zasiłek chorobowy powinien wynosić

3800 zł - 13,71%= 3279,02 :30 dni = 109,30 zł za 1 dzień zasiłku chorobowego

czyli za 30 dni  30x 109,30 zł = 3279,02 - 18% podatku = 2688,79 zł

za 31 dni  31 x 109,30 zł =3388,30 zł - 185 podatku = 2778,40 zł

Nie ma takiej możliwości ,żeby ZUS wypłacił komukolwiek zasiłek chorobowy bez potrącenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.ZUS nie uwzględnia kwoty wolnej od podatku,bedziesz mogła odliczyć ją przy rozliczeniu rocznym.

#3 Magda1982

Magda1982

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 11 czerwiec 2013 - 18:14

Dzięki za szybką odpowiedź.Dołączona grafika

tzn. że ZUS będzie mi wypłacał zasiłek według nowej umowy i nie ważne czy jest to cały etat czy 3/4 ?Piszę że "będzie" ponieważ mój pracodawca nie wypłacił mi zaległych pensji za styczeń i luty .dlatego ZUS wypłaca mi od kwietnia świadczenia od najniższej krajowej z 3/4 etatu:/

dlaczego wypłaca mi z  3/4 etatu?

w internecie znalazłam taka informację :

"Jednakże w razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy. Przy czym dotyczy to sytuacji, gdy zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach ją poprzedzających. Zwiększenie lub zmniejszenie wymiaru czasu pracy w miesiącach następnych (w tym w trakcie przebywania na świadczeniu chorobowym) nie będzie zatem miało wpływu na podstawę wymiaru należnego pracownikowi świadczenia."

#4 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 czerwiec 2013 - 19:06

Witam, będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

1.Jak obliczany jest zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy  w okresie ciąży i ile procent wynosi? (na zaświadczeniu lekarskim widnieje kod  "B"?

Pytam, ponieważ od kwoty netto, jaką dostaję od ZUS-u odejmowana jest zaliczka na podatek 18% a powinnam przecież dostawać 100% tyle ile miałam wynagrodzenia. Jak to jest obliczane?

koleżanka z tej samej firmy dostaje od ZUS- u  na rękę tyle ile dostawała do tej pory od pracodawcy. ZUS  nie odejmuje jej zaliczki na podatek. W internecie też niektórzy piszą ,że otrzymują 100% inni że mają odciąganą zaliczkę na podatek.

Czy zaliczka na podatek nie powinna być odejmowana od kwoty brutto?

2. Czy zmniejszenie wymiaru czasu pracy z całego etatu na 3/4 etatu przed pójściem na zwolnienie chorobowe ma wpływ na podstawę wymiaru należnego pracownikowi świadczenia?

pozdrawiam Magda

Moja odpowiedź dotyczyła tej części Twojego pytania.Wyraźnie w pytaniu 2 jest pytanie "przed pójściem " na zwolnienie lekarskie .Zmiana Twojego etatu nastąpiła w styczniu 2013 roku , a choroba rozpoczęła się w lutym ,więc juz po zmianie etatu z pełnego na 3/4 .Dziwne tylko,ze wynagrodzenie zamiast zmniejszyć się uległo zwiększeniu ,nie wiem jak ZUS do tego się ustosunkuje.

#5 Magda1982

Magda1982

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 11 czerwiec 2013 - 21:07

Moja odpowiedź dotyczyła tej części Twojego pytania.Wyraźnie w pytaniu 2 jest pytanie "przed pójściem " na zwolnienie lekarskie .Zmiana Twojego etatu nastąpiła w styczniu 2013 roku , a choroba rozpoczęła się w lutym ,więc juz po zmianie etatu z pełnego na 3/4 .Dziwne tylko,ze wynagrodzenie zamiast zmniejszyć się uległo zwiększeniu ,nie wiem jak ZUS do tego się ustosunkuje.

Od połowy 2012 r pracowałam na wyższym stanowisku, pracodawca nie chciał opłacać wyższych składek ZUS dlatego cześć wypłaty dostawałam na rękę wcale a wcale mi to nie odpowiadało  . Ponieważ zaczęły się problemy z wypłatami postawiłam jasno  żeby się zdecydował i zaproponował mi nową umowę od początku roku. Nie mogłam długo pracować na tym stanowisku więc zmniejszono mi wymiar czasu pracy.W lutym poszłam na urlop ponieważ zaczęłam się źle czuć a po urlopie lekarz dał mi zwolnienie. Zawsze myślałam, że będąc w ciąży będę pracowała aż do rozwiązania niestety stało się jak stało:/ pracodawca się wkurzył i nie wypłacił mi zaległych pensji o co ciągle walcze i dodatkowo mnie stresuje:/

#6 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 czerwiec 2013 - 21:27

Nie wiem dlaczego napisałaś,że ZUS wypłaca Ci zasiłek chorobowy od najniższej krajowej.Wystarczy do ZUS dostarczyć umowę o pracę ze zmianą etatu ,pracodawca powinien wystawić druk Z-3 zaświadczenie płatnika składek.Kwestia zaległego wynagrodzenia ,napisz pismo do pracodawcy,jeżeli nie poskutkuje pozostaje PiP.Musisz sie liczyć z tym ,ze odzyskasz tylko wynagrodzenie z umowy o pracę niestety.

#7 Magda1982

Magda1982

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 12 czerwiec 2013 - 10:09

Oczywiście, liczyłam się z tym że pieniędzy które dostałam na rękę w 2012 roku już nie otrzymam, dlatego zarządałam od pracodawcy nowej umowy z wyższym wynagrodzeniem.

W ZUS-ie powiedzieli mi ,że nie otrzymam pełnego świadczenia dopuki pracodawca nie wypłaci mi zaległych pensji i dlatego dostaję zasiłek od najnizszej krajowej z 3/4 etatu. Podobno wyrównają mi to jak już otrzymam zaległe wynagrodzenia . ZUS dostał wszystkie moje umowy+ tą ostatnią ale to nic nie daje...

ZUS napisał do mnie:

"Na zaświadczeniu płatnika wykazano wynagrodzenie 3800 zł natomiast zgodnie z dokumentacją którą posiada ZUS wykazano wynagrodzenie 0,00 zł. Zgodnie z pismem płatnika składek  wynagrodzenie , za które odprowadzano składki na ubezpieczenie społeczne w lutym 2013  dotyczy wynagrodzeń za 2012 rok"

Oczywiscie ,że zgłosiłam też sprawę do PIP trwa to już ok. miesiąc a ja wciąż nie dostałam zaległych wypłat. Pan inspektor powiedział mi, że pracodawca podobno zapłaci mi w najbliższym czasie " tyle ile może" - normalnie śmiech na sali a ZUS dalej nie będzie miał podstaw do wypłacenia mi takiego świadczenia jakie mi się należy...

Pracodawca przeciąga sprawę dowożąc co róż to nowe dokumenty a ja zostałam bez grosza, bo jak tu wyżyć za 600 zł (tyle dostałam od ZUSu za maj)Czy to normalne żeby kobietę w ciąży postawić czy pozostawić  w takiej sytuacji? czy tak musi być w naszym kraju, że takie sprawy są tak długo załatwiane? Gdyby nie mój mąż to chyba wylądowałabym pod mostem a zawsze ciężko pracowałam na to żeby w życiu coś osiągnąć, na chorobowym byłam tylko raz. Zawsze poswięcałam się swojej pracy najlepiej jak tylko mogłam. W firmie o której piszę pracuję już 5 lat.

Sprawa trafiła też jakiś czas temu do sądu pracy, czekam na odzew od nich ,może się coś wyjaśni.

Nie chciałam pisać całej mojej historii na forum, interesowała mnie tylko  odpowiedź na pytanie, które zamieściłam w pierwszym poście - po prostu z tym ZUSem już się zakręciłam.

Mam nadzieję, że dam sobie jakoś radę, jednak chciałabym Pani jeszcze raz podziękować za odpowiedzi które od Pani otrzymałam:)

#8 Magda1982

Magda1982

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 12 czerwiec 2013 - 10:11

poprawka "Oczywiście, liczyłam się z tym że pieniędzy których nie dostałam  na rękę w 2012 roku już nie otrzymam, dlatego zarządałam od pracodawcy nowej umowy z wyższym wynagrodzeniem"

#9 Guest_MADZIA2407

Guest_MADZIA2407
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2013 - 20:55

WITAM.JA MAM PYTANIE W MARCU ZMIENIŁA MI SIE UMOWA O PRACE...Z CAŁEGO ETATU PRZESZŁAM NA POL ETATU.JEZELI DOBRZE ROZUMIEM JEZELI ZASZŁABYM W CIAZE TO ZUS BEDZIE MI WYPŁACAŁ PENSJE Z UMOWY NA PÓŁ ETATU?

#10 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5342 postów

Napisano 14 czerwiec 2013 - 21:00

Przy zmianie etatu podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego/macierzyńskiego/opiekuńczego jest wynagrodzenie z obowiązującego etatu

#11 Guest_madzia

Guest_madzia
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2013 - 21:02

dziekuje ślicznie za szybka odpowiedz.pozdrawiam.

#12 lili27

lili27

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 43 postów

Napisano 15 czerwiec 2013 - 19:46

Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia sie na zasiłek macierzyński do ZUS kiedy wygasa umowa o pracę?

#13 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 czerwiec 2013 - 21:23

Umowa o pracę wygasa tylko w trzech przypadkach : w razie śmierci pracodawcy lub pracownika ,oraz z powodu długotrwałej nieobecności spowodowanej karą więzienia.

Natomiast jeżeli umowa jest przedłużona do dnia porodu i z tym dniem się kończy dokumenty do ZUS przesyła pracodawca / druk Z-3 zaświadczenie płatnika składek / ,natomiast Ty musisz dostarczyć akt urodzenia dziecka oraz podanie o urlop macierzyński /należy je złożyć do pracodawcy na 14 dni przed planowanym urlopem macierzyńskim/.

#14 Guest_kajda

Guest_kajda
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2013 - 00:03

Witam.chcę zapytać czy jeżeli mam wypowiedzenie miesieczne z pracy i jestem na L4 i w tym czasie zaszłam w ciąże to dostanę urlop macieżyński?A nastepnie zasiłek dla bezrobotnych?

#15 lili27

lili27

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 43 postów

Napisano 20 czerwiec 2013 - 11:46

Witam mam pytanie odnośnie wypłaty "wakacji pod gruszą"

umowę miałam do dnia porodu czyli 09.06

czy związku z tym należy mi się wyplata tego świadczenia pracowniczego za okres tych 6 miesięcy?????

#16 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5342 postów

Napisano 20 czerwiec 2013 - 11:52

A w trakcie tych 6 miesięcy byłaś na wolnym 14 dni i złożyłaś wniosek o wczasy pod gruszą?

#17 lili27

lili27

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 43 postów

Napisano 20 czerwiec 2013 - 12:06

Dorotko no nie złożyłam bo przebywałam na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży!

#18 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13476 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 czerwiec 2013 - 21:38

[font="'courier new', courier, monospace;"]Skoro nie korzystałaś z urlopu wypoczynkowego to nie należało ci się dofinansowanie do wczasów pod gruszą.[/font]

#19 lili27

lili27

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 43 postów

Napisano 21 czerwiec 2013 - 12:21

No dobrze nie mogłam korzystać z 14 dni urlopu wypoczynkowego bo miałam l4, ale koleżanka była na urlopie wychowawczym i dostała wakacyjne i przecież podczas przebywania na uropie wychowawczym tez nie brała 14 dni urlopu wypoczynkowego!

#20 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5342 postów

Napisano 21 czerwiec 2013 - 12:37

To zapytaj koleżanki jaki wniosek składała o dopłatę lub u siebie w kadrach. My nie wiemy jakie wasze wewnętrzne przepisy regulują wypłatę "wakacyjną"

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zus, ciąża, świadczenia zus, chorobowe, prawo pracy, wypłaty świadczeń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych