Skocz do zawartości


Zdjęcie

skrócona nazwa spółki na fakturach

nazwa skrócona faktury vat

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Oleńka

Oleńka

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 286 postów

Napisano 10 czerwiec 2013 - 09:39

Szczegółowe zasady wystawiania faktur, w tym zakres i rodzaj danych zawartych w fakturze, reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360 ze zm.).

Stosownie do § 5 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia, zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT”. Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej: imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

Od dnia 1 stycznia 2013 r., na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2012 r. poz. 1428), przepis § 5 ust. 1 pkt 3 otrzymał następujące brzmienie: „faktura powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy”.

 

Czy zatem można na wystawianych fakturach stosować skróconą nazwę spółki?

 #2 Neytiri

Neytiri

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 66 postów

Napisano 10 czerwiec 2013 - 09:43

Zdaniem organów podatkowych można stosować nazwę skróconą na fakturach.Mimo, iż regulacje unijne w przedmiotowym zakresie mówią o „pełnej nazwie”, to jednakże z uwagi na sposób sformalizowania dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego/aktualizacyjnego osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, będącej podatnikiem lub płatnikiem w polskich przepisach podatkowych - nazwa skrócona podana w zgłoszeniu identyfikacyjnym identyfikuje podatnika posługującego się nią w fakturze na równi jak nazwa pełna.Co więcej w sytuacji, gdy nazwa skrócona została wykazana w zgłoszeniu rejestracyjnym dla celów podatku VAT i jest znana organowi podatkowemu, to posługiwanie się nazwą skróconą firmy na fakturach wystawianych przez Spółkę jest prawidłowe niezależnie od tego, czy nazwa skrócona została wskazana w Krajowym Rejestrze Sądowym.Tak np. stwierdził DIS w Bydgoszczy - interpretacja z 29 maja 2013 r. - ITPP1/443-208/13/IK

#3 Radomiak

Radomiak

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 1747 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 czerwiec 2013 - 22:55

...w sytuacji, gdy nazwa skrócona została wykazana w zgłoszeniu rejestracyjnym i jest znana organowi podatkowemu, to posługiwanie się zarówno nazwą pełną, jak i nazwą skróconą firmy na fakturach wystawianych na (przez) Spółkę jest prawidłowe

interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 23 stycznia 2013 r., nr IPPP1/443-1257/12-2/MP

 

... w przypadku podatnika niebędącego osobą fizyczną dane identyfikacyjne stanowią przede wszystkim nazwa pełna oraz nazwa skrócona. W fakturze podatnicy niebędący osobami fizycznymi powinni zatem umieszczać nazwę lub nazwę skróconą podaną w zgłoszeniu identyfikacyjnym. Również prawidłowym rozwiązaniem jest wskazanie jednocześnie nazwy pełnej i skróconej.

Z biuletynu: "Zmiany w zakresie fakturowania" ze strony mf.gov#4 Dorcia13

Dorcia13

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 684 postów

Napisano 11 czerwiec 2013 - 13:26

Podczas mojej pracy sekretarskiej bardzo często spotkałam się ze skróconą nazwą na fakturach, aczkolwiek było to już kilka lat temu. jak tez właśnie stosowane nazwę pełną i skrót na tym samym dokumencie.

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: nazwa skrócona, faktury, vat

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych