Skocz do zawartości


Zdjęcie

podatek liniowy 19%

pit podatek liniowy spółka komandytowa sp. z o.o.

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Oleńka

Oleńka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 286 postów

Napisano 10 czerwiec 2013 - 07:20

Podatnik jest wspólnikiem w spółce z o.o. Spółka z o.o. planuje w 2013 roku przekształcenie się w spółkę komandytową. Komplementariuszem spółki komandytowej zostanie jeden ze wspólników spółki z o.o.. W spółce komandytowej podatnik będzie komandytariuszem. Działalność powstała z przekształcenia w spółkę komandytową będzie kontynuacją działalności spółki przekształconej. Teraz podatnik jest zatrudniony (umowa o pracę) w Sp. z o.o. Nie prowadzi działalności gospodarczej. Podatnik, jak już będzie komandytariuszem chce wybrać opodatkowanie na zasadzie podatku liniowego bezpośrednio przed przekształceniem spółki. Po przekształceniu nie będzie zatrudniony ani nie będzie świadczył usług na rzecz spółki przekształconej (komandytowej).

 

Czy w tej sytuacji wybór stawki liniowej 19 % bezpośrednio przed przekształceniem obejmie przychody z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej, które będzie uzyskiwać po przekształceniu w spółkę komandytową?

 

 



#2 Neytiri

Neytiri

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 66 postów

Napisano 10 czerwiec 2013 - 09:12

Moim zdaniem nie ma przeszkód.W opisanej sytuacji nie znajduje zastosownia art. 9a ust 3 ustawy o PIT. Uczestnicząc w zysku spółki osobowej podatnik ani pozostali wspólnicy nie będą świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy.Dlatego dochody uzyskiwane przez podatnika z udziału w spółce komandytowej mogą być opodatkowane 19% podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT od dnia przekształcenia spółki, pod warunkiem, że spełniony zostanie warunek złożenia oświadczenia w wymaganym terminie.Podatnicy, którzy wybierają po raz pierwszy opodatkowanie uzyskanych w pozarolniczej działalności gospodarczej dochodów podatkiem liniowym, są obowiązani złożyć, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego oświadczenie o wyborze takiej właśnie formy opodatkowania. W przypadku, gdy podatnik rozpoczął w ciągu roku prowadzenie pozarolniczej działalności pisemne oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania winno być złożone do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

#3 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13461 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 czerwiec 2013 - 21:06

[font="georgia, serif;"]Moim zdaniem to nie będzie "przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową", lecz założenie aktem notarialnym spółki komandytowej. Spółka z o.o. dalej będzie istnieć jako osoba prawna.[/font]



#4 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 czerwiec 2013 - 22:12

Analizując przedstawione we wniosku informacje (patrz post Olenka) należy zauważyć, iż nie zachodzą przesłanki określone wyżej cytowanym przepisem (Neytiri) wykluczające możliwość opodatkowania dochodów osiąganych z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie należy wskazać, iż równie istotną w przedmiotowej sprawie jest treść normy prawnej określonej w art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z tym przepisem, jeżeli podatnik:

* prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,

* jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej- wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Analizując ten przepis należy uznać, iż w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca, który z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie rozlicza osiągnięte z niej dochody na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na takich zasadach (o ile nie zajdą przesłanki uniemożliwiające ten sposób opodatkowania) należy także opodatkować dochody osiągnięte z uczestnictwa w spółce komandytowej.

 

Interpretacja ILPB1/415-1032/12-2/AA z 23.01.2013 DIS w Poznaniu





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pit, podatek liniowy, spółka komandytowa, sp. z o.o.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych