Skocz do zawartości


informacja o zajęciu komorniczym na świadectwie w trakcie zatrudnienia

zajęcie komornicze informacja na świadectwie zatrudnianie pracownika obowiązek pracodawcy poinformować komornika świadectwo pracy

wróć do serwisu Kadry 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Antoni

Guest_Antoni
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2012 - 20:31

Witam,

moje pytanie jest nastepujące:
Zatrudniam pracownika, który przez ostatnie pół roku nigdzie nie pracował, wcześniej był pół roku na zasiłku dla bezrobotnych. Na świadectwie z przed ponad roku ma wzmiankę o zajęciu komorniczym.
Czy w takim przypadku - jeśli od wystawienia ostatniego świadectwa pracy minął ponad rok - także mam obowiązek zawiadomienia komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne o fakcie zatrudnieniu pracownika, którego ta egzekucja dotyczy?

Czy przepis k.p.c 884
§ 3. Nowy zakład pracy, któremu pracownik przedstawi świadectwo pracy ze wzmianką o zajęciu należności, zawiadamia o zatrudnieniu pracownika zakład pracy, który wydał świadectwo, oraz wskazanego we wzmiance komornika...
ma w tym przypadku zastosowanie?

Wydaje mi się, że jeśli nie ma ścisłego zwiazku czasowego (ponad rok od wydania poprzedniego świadectwa) to niekoniecznie, ale jaka podstawa prawna?
Bardzo by mi sie przydała lub jakas wykładnia w tym kierunku
Z góry dzięki za pomoc

#2 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 03 kwiecień 2012 - 20:34

obowiązkowo musisz napisac do komornika, nie ważne ,że upłynął już rok. Taki obowiązek nakłada na ciebie kodeks postępowania cywilnego. Jeśli pracownik już spłacił swoje zobowiązania komornik prześle ci uchylenie zajęcia.



Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zajęcie komornicze, informacja na świadectwie, zatrudnianie pracownika, obowiązek pracodawcy, poinformować komornika, świadectwo pracy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych