Skocz do zawartości

zaległy urlop problemem u pracodawcy

urlopy

wróć do serwisu Kadry 15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_ola

Guest_ola
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2012 - 14:26

problem jest tego rodzaju: pracodawca-zapewne niedoinformowany wmawiał pracownikowi od jakiegoś czasu, że mu się należy 20 dni urlopu, pracownik mu wierzył, jednak coś go tknęło i po pewnym czasie zagłębił się w temat, zwrócił sie do mnie o pomoc w wyliczeniu, okazało sie , że nabył prawa do 26 dni juz w 2009roku, pracodawca nadal twierdzi , że mu sie nalezy tylko 20 dni-co jest nieprawdą, w związku z tym co może zrobić pracownik , żeby wyegzekwować te 26 dni, załóżmy że mu sie to uda w 2012 r. ale co z niewykorzystanym urlopem za 2009,2010 i 2011 rok ( w sumie jest to 16 dni), ekwiwalent jest tylko przy zwolnieniu - może się mylę?czy już przepadło?

#2 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 03 kwiecień 2012 - 14:32

Jak wszystkie roszczenia wzgledem pracodawcy przedawnia się po 3 latach,więc w tym momencie moim zdaniem powinien mieć do wykorzystania18 dni za 2009,2010,2011

#3 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2012 - 14:54

zawsze moze zwrócić się o pomoc do PIP

#4 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 03 kwiecień 2012 - 14:55

do września 2012 ma prawo wykorzystać zaległy za 2009, potem mu się przedawni. Zaległy musi mieć udzielony w pierwszej kolejności. Co może zrobić pracownik, gdy pracodawca mu odmawia urlopu? zgołsić do PIP
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#5 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 03 kwiecień 2012 - 15:00

zaległy urlop z 2009 roku przedawni się w 2013 roku ,we wrześniu

#6 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 03 kwiecień 2012 - 15:00

Chyba ja bym najpierw na piśmie zwróciła się do pracodawcy o udzielenie zaległego urlopu,jak odmówi to wtedy PIP.Jeśli pracodawca jest podły to zawsze może wszystkiego przed PIP się wyprzeć,ze np.pracownik nie zwracał się z chęcią wykorzystania a on (znaczy pracodawca) był nieswiadomy że jemu sie należy 26 a nie 20

#7 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 03 kwiecień 2012 - 15:02

jak to "był nieświadomy "? On ma obowiązek ustalić poprawnie wymiar urlopu tej osoby. A poza tym ma obowiązek wyrównac mu ilość urlopu nawet w przypadku gdy pracownik po trzech latach pracy dostarczył mu brakujące świadectwa pracy.

#8 Guest_ola

Guest_ola
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2012 - 21:37

dzięki wielkie , bedziemy próbować, chociaż ten mój znajomy troche boi się, że straci prace i nie chce sie wychylać, zobaczymy co z tego wyjdzie, a czy możecie podać podstawę prawną odnośnie przedawniania się roszczeń, będę wdzięczna..

#9 mml

mml

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1465 postów

Napisano 03 kwiecień 2012 - 21:46

art. 291 kp. i orzecznictwo SN (w myśl uchwały składu siedmiu sędziów SN z 20 lutego 1980 r., V PZP 61/79 (Praca i Zabezpieczenie Społeczne 1981 r. Nr 8, str. 57) wpisanej do księgi zasad prawnych, bieg przedawnienia roszczenia pracownika o urlop wypoczynkowy rozpoczyna się ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym pracownik uzyskał prawo do urlopu (art. 291 § 1 k.p. w związku z art. 161 k.p.))

#10 Dolcia

Dolcia

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 04 kwiecień 2012 - 09:08

a czy ten pracownik napewno dostarczył pracodawcy wszystkie dokumenty potwierdzające prawo do 26 dni urlopu? z doświadczenia wiem że bywa z tym różnie....

#11 koza

koza

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 08 kwiecień 2012 - 10:21

mam pytanie ...Pracowałam w dużej firmie logistycznej na stanowisku kontroler do konca lutego 2012r.miałam pracować zgłaszałam wczesniej że chce wrócić na urlop wychowawczy ,poczym dyrekcjia zgodziła się w tym czasie podpisałam karte urlopową bo musiałm wybrać stary urlop ktury mi został 5 dni PO PODPISANIU KARTY URLOPOWEJ PODSUNELI MI ZWOLNIENIE NA POROZUMIENIE STRON GDY ZAJAŻYŁAM O CO CHODZI BYŁO JUSZ ZAPUŻNO .DYREKTOR POWIEDZIAŁ ŻE PODPISAŁAM . FAKTYCZENIE PODPISAŁM ALE NIE PRZECZYTAŁAM MÓJ BŁĄD KTO PODPISUJE PAPIERY NIE CZYTAJĄC W TRAKCIE URLOPU POSZŁAM NA L-4 .MOJE PYTANIE CZY BEDZIE MI SIĘ NALEŻAŁ ZASIŁEK CHROBOWY,JAKBY NIE BYŁO TO PRZERWAŁAM URLOP I POSZŁAM NA L-4 .PROSZĘ O ODPOWIEDZDołączona grafika

#12 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 10 kwiecień 2012 - 07:38

pomijając fatalną polszczyznę, którą z szacunku dla forumowiczów warto poprawić np. przy pomocy słownika: jeśli zwolnienie wypadło w czasie urlopu wypoczynkowego, dostaniesz za ten okres zasiłek lub wynagrodzenie chorobowe, natomiast jeśli chorujesz w czasie urlopu wychowawczego, nie przysługują ci żadne świadczenia pieniężne
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#13 koza

koza

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 10 kwiecień 2012 - 10:49

pomijając fatalną polszczyznę, którą z szacunku dla forumowiczów warto poprawić np. przy pomocy słownika: jeśli zwolnienie wypadło w czasie urlopu wypoczynkowego, dostaniesz za ten okres zasiłek lub wynagrodzenie chorobowe, natomiast jeśli chorujesz w czasie urlopu wychowawczego, nie przysługują ci żadne świadczenia pieniężne

#14 koza

koza

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 10 kwiecień 2012 - 10:54

do konca lutego miałam pracować a kadrowa mi dała urlop zaległy od 24.lutego do 29 lutego w czasie tego trwania urlpu poszłam chrować a zwolnienie podpisałam z dniem 31.05.2012r a od 1.3.2012r do 31.05 2012r jestem na urlopie wychowawczym

#15 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 10 kwiecień 2012 - 11:08

zwolnienie podpisałam z dniem 31.05.2012r a od 1.3.2012r do 31.05 2012r jestem na urlopie wychowawczym

zwolnienie podpisałaś na pewno z bieżącą datą :) a 31.05.2012 kończy się bieg wypowiedzenia - i tym samym ustaje stosunek pracy w tej firmie.za okres urlopu wypoczynkowego, na który dostarczyłaś zwoln.lek. przysługuje CI wynagrodz.chorob./zasiłek chorobowy

#16 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 10 kwiecień 2012 - 11:15

i ekwiwalent za niewykorzystany urlop, jeśli go nie wykorzystasz w okresie wypowiedzenia, a raczej tak się nie stanie, skoro jesteś na wychowawczym

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: urlopy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych