Skocz do zawartości

Hierarchia w gminach itp.

wróć do serwisu Sektor Publiczny 17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_w193

Guest_w193
  • Goście

Napisano 23 listopad 2008 - 15:38

Witam serdecznie. Mam pytanie jak wygląda hierarchia w urzędach gmin w urzędach miast itp. Chodzi mi o to kto komu podlega? Np. komu podlega wójt kto podlega wójtowi to samo z burmistrzem prezydentem miasta , wojewodą,marszałkiem sejmiku? jesli ktoś wie gdzie mogę znaleźć w necie takie konkretne informacje na te tematy proszę o pomoc bo już sie w tym pogubiłam kto jest kim i komu kto podlega. Pozdrawiam serdecznie;)

#2 Guest_lokutus

Guest_lokutus
  • Goście

Napisano 24 listopad 2008 - 09:06

Po kolei.Wójt "podlega" tylko wyborcom. Z wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta nawiązywany jest stosunek pracy na podstawie wyboru. Zakres zadań i kompetencji można znaleźć w ustawie o samorządzie gminnym art 30. Osoby te poza oczywiście podstawowymi zadaniami wynikającymi właśnie z art 30 kierują bieżącymi sprawami gminy (miasta na prawach powiatu) oraz reprezentują je na zewnątrz art 31. Natomiast art 33 mówi, iż wójt wykonuje swoje zadania przy pomocy urzędu gminy (miasta). Jest on zatem zwierzchnikiem wszystkich tam zatrudnionych. Struktura organizacyjna danego urzędu jest określona w regulaminie organizacyjnym badź w statucie jst. Najogólniej rzecz ujmując struktura jest następująca Wójt, któremu podlega sektretarz (dyr. generalny - rzadko się używa tego terminu) i skarbnik jako pierwsi po bogu. Potem są dyrektorzy wydziałów, kierownicy referatów (ew. jężeli są to osoby na samodzielnych stanowiskach) a na szarym końcu pracownicy merytoryczni.W przypadku powiatu i samorządu województwa sprawa jest podobna z tym wyjątkiem, że organy wykonawcze wybierane są przez organy satanowiące. Reszta jest podobna.Jeżeli chodzi o wojewodę, jako organ administracji rządowej, to podlega on bezpośrednio ministrowi spraw wewnętrznych i administracji oraz premierowi. Natomiast pionem administracyjno - organizacyjnym pomaga wojewodzie zarządzać dyrektor generalny, któremu podlegają dyrektorezy wydziałów. Tym ostatnim podlegają kierownicy komórek organizacyjnych a na szarym końcu pracownicy merytoryczni.Podsumowując wszystko można znaleźć w regulaminach organizacyjnych, które są dostępne na stronach internetowych jst(własnych lub bip), lub są do dostania na miejscu w urzędzie gminy, miasta, starostwie powiatowym, urzędzie marszałkowskim lub urzędzie wojewódzkim. Są one jawne. Trzeba jednak pamiętać iż w strukturze terytorialno - administracyjnego podziału kraju nie ma czegoś takiego jak podległość wójta pod staroste lub marszałka. To są niezależne i samodzielne organy władzy publicznej.

#3 Guest_fyftu

Guest_fyftu
  • Goście

Napisano 27 maj 2009 - 16:37

Zgadzam się :)

#4 Guest_Holika

Guest_Holika
  • Goście

Napisano 29 maj 2010 - 20:26

Wójt/ burmistrz odpowiadają przed Radą Gminy/ Miejska.

#5 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 31 maj 2011 - 18:29

A do kogo mogę złożyć zazalenie na wójta, gdyż na wszystkie moje pisma do niego nie dostaję żadnej odpowiedzi - totalna zlewka. Chyba jest możliwośc gdzieś się poskarzyć na wójta??? Tylko do kogo ???

#6 Guest_Widmo

Guest_Widmo
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2011 - 10:01

Organem nadzorującym pracę Wójta jest Rada Gminy. Można napisać tam skargę w trybie art. 227 K.p.a. wyrzucajac co leży nam na wątrobie. Jeśli pismo było wnioskiem lub innym w sprawie administracyjnej (w toczącym się postępowaniu) można skorzystać z zażalenia w trybei art. 37 K.p.a. i zwrócić się do organu wyższego stopnia a następnie do właściwego miejscowo wojewódzkiego sądu administracyjnego. Jeśli skarga jest zasadna organ II instancji lub sąd może wyznaczyć Wójtowi termin na udzielenie odpowiedzi / rozpatrzenie sprawy. gdyby wójt nadal się opierał istnieje możliwość złożenia skargi z wnioskiem o wymierzenie mu grzywny (około 30.000 zł) w trybie art. 154 ustayw Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

#7 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 15 listopad 2011 - 17:20

mam pytanie, jeżeli mam zastrzeżenie do działalności Rady Osiedla i Administracji w Warszawie do kogo mogę udać się na skargę?? czy teren administracji nie jest równoczesnie terenem gminy?? bo tak mi powiedziano w administracji osiedla, że gmina może zajmowac się tylko terenami gminnymi a tu jest teren spółdzielni i nie maja prawa decydować o tym co tu się dzieje??

#8 Guest_Widmo

Guest_Widmo
  • Goście

Napisano 17 listopad 2011 - 17:44

@ Kasiaustalmy najpierw do kogo masz pretensje: do spółdzielni mieszkaniowej czy do rady osiedla ? Jeśli do Spóldzielni to napisz precyzyjnie o co, jeśli do Rady osiedla - wówczas właściwe będą organy gminy. Teren każdej spółdzielni jest terenem gminy.

#9 Guest_ghchg

Guest_ghchg
  • Goście

Napisano 17 listopad 2011 - 22:10

vhvjl

#10 Guest_feliks zpabianic

Guest_feliks zpabianic
  • Goście

Napisano 27 luty 2012 - 21:15

mam pytanie komu podlega osoba ktora pelni rownoczesnie funkcje sołtysa pracuje jako swietlicowy i jest radnym i totalnie ma wszystko w d..... czy jest jakies prawo na taka osobe

#11 Guest_jan

Guest_jan
  • Goście

Napisano 20 czerwiec 2013 - 21:35

Co mam zrobić jak ktoś jeździ po moim polu (zasiane zboże)? Nie ma tam drogi (nie ma też na mapie). Gość nie reaguje, nawet usunął kołki którymi zagrodziłem przejazd (bo jak jest sołtysem to mu wszystko wolno).

proszę o pomoc!

#12 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 26 czerwiec 2013 - 06:26

Przede wszystkim musisz mieć świadków, którzy zeznają, ze ten konkretny XY w dniu tym i tym jechał przez Twoje pole.

W wyniku tego zdarzenia zostały zniszczone zasiane zboże (koszt zniszczenia - nie tylko zasiane zboze, ale i te kołki, które zostały usunięte).

Następnie powinieneś zgłosić zdarzenie na policję - podstawa prawna Rozdział XIV Wykroczenia przeciwko mieniu - Kodeks wykroczeń

Art. 124. § 1. Kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 250 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

#13 Guest_Patrycja22

Guest_Patrycja22
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2013 - 11:49

Witam . Chciałabym dowiedzieć się do kogo mogłabym zlożyć skargę na temat działalności wójta. Podkreślę ,ze Rada Gminy nie wchodzi w grę , ponieważ wszystkie te stanowiska są obsadzone osobami z rodziny lub bliskiego otoczenia wójta.

pozdrawiam

#14 Guest_kucyk

Guest_kucyk
  • Goście

Napisano 23 listopad 2015 - 10:56

Ją chciałam się zapytać czy gminna miała prawo zabrać dzieciom że stypendium na uchodźców pieniądze

#15 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19287 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 23 listopad 2015 - 11:16

Dość radykalnie to sformułowałaś..."zabrać"wink.png
Nikt nikomu nie zabiera, ponieważ środki w gminie nie są z góry imienne, na konkretnego mieszkańca gminy, więc i zabieranie nie następuje "Kowalskiemu".
Środki są w planie finansowym wydatków "na zadania" i gmina ma prawo przesuwać środki zaplanowane między zadaniami. Jeśli zajdzie uzasadniona potrzeba może przesunąć z zadania STYPEDIA na zadanie POMOC UCHODŹCOM

#16 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2017 - 09:48

Witam, mam problem z wójtem : rzuca słuchawką, zachowuje się jakby gmina to była jego prywatna firma, a on sam szefem, a nie urzednikiem. W żaden sposób nie chce współpracować, co generuje ogromne wydatki dla gminy. Nie rozwiązuje problemów.

W jaki sposób egzekwować postepowanie zgodnie z ustawą ?

#17 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2017 - 19:03

Czy dyrektor przedszkola moze zmusić nauczycielkę do dyżuru w innym przedszkolu w okresie wakacji i dzielić przez to urlop wypoczynkowy na pięć terminów?

#18 Murilo

Murilo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 05 lipiec 2017 - 10:24

Moim zdaniem lepiej zapytać o to jakieś specjalistę. Według mnie to będzie najlepsze rozwiązane...

Zdolność do zadawania bólu to największa siła miłości.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych