Skocz do zawartości


Blędy i niedostarczenie świadectwa pracy

świadectwo pracy

wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_adam

Guest_adam
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2013 - 17:10

Witam,W dniu 29. marca złożyłem wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony, z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Dnia 30.04 skonczyłem pracę w firmie i od 6.05. zaczałem pracę w nowej firmie. Tydzień póżniej, 13.05, otrzymałem świadectwo pracy gdzie był błąd mówiący o tym, że umowa została wypowiedziana ze strony pracowadcy. Księgowa która wystawiała mi to świadectwo, poprawiła błąd i dnia 16.05 wysłała świadectwo do mojego byłego pracodawcy do podpisu. Kiedy dnia 24.05 nie otrzymałem nowego świadectwa, w odpowiedzi na pytanie gdzie jest to świadectwo dostałem odpowiedź, że pracowadca wysłał to świadectwo już dawno (chociaż nie ma żadnych pokwitowań z poczty) na adres zameldowania (prawie 200km od Poznania, gdzie mieszkam) i nie ma ochoty mi tłumaczyć dlaczego tak zrobił. Do dziś list ten nie doszedł i nie mam wystawionego pozbawionego błędów świadectwa.Czy mogę zgłosić się z tym do sądu pracy wnioskując o bezzwłoczne wystanie tego świadectwa i odszkodowanie? Dodam, że odpowiedź o wysłaniu i braku chęci wyjaśnienia mi tej sytuacji mam zapisaną na mailu.Z góry dziękuję za opowiedź

#2 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 03 czerwiec 2013 - 17:24

W wyroku z dnia 10 listopada 1978 r. , I PRN 107/78 Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że odszkodowanie z powodu nie wydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy przysługuje pracownikowi tylko wówczas, gdy nie mógł on uzyskać z tego powodu nowej pracy mimo podejmowanych w tym kierunku starań.Masz nową pracę wiec sadzę, że na odszkodowanie nie masz co liczyć.

#3 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 03 czerwiec 2013 - 17:30

Wyślij pracodawcy pismo, w którym żądasz wydania świadectwa. Ważne, abyś miał potwierdzenie, że to zrobiłeś. Możesz napisać do PIP o interwencję. Inspektor może ukarać twojego szefa grzywną do 5 tys. zł - pracodawca, który nie wydaje świadectwa pracy, popełnia wykroczenie (art. 282 par.1 p.3 kp).Jeżeli i to nie poskutkuje, zostaje wytoczyć szefowi proces przed sądem pracy (tak stwierdził Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 18 grudnia 1979 r., I PR 75/79, OSN 1980, nr 6, poz. 125). W razie uznania przez sąd twoich racji pracodawca ma obowiązek najpóźniej trzy dni po uprawomocnieniu się orzeczenia wydać nowy dokument.

#4 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 czerwiec 2013 - 17:31

Natomiast możesz zglosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy ,która sprawdzi prawidłowośc i termin wystawiania świadectw pracy w poprzedniej firmie u poprzedniego pracowdawcy.Inspektor nałoży na nich odpowiednią karę pieniężną i nakaże natychmiastowe wysłanie poprawnie wystawionego świadectwa.

#5 Guest_adam

Guest_adam
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2013 - 17:42

Dziękuję!



Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: świadectwo pracy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych