Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wypłata ekwiwalentu za urlop

wróć do serwisu Kadry 178 odpowiedzi w tym temacie

#41 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13263 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 listopad 2013 - 18:56

[font="georgia, serif;"]RMUA była wystawiana gdy w danym miesiącu dokonano wypłaty i pobrano składki, a niekoniecznie za miesiące zatrudnienia. Skoro dostałeś kasę po zakończeniu zatrudnienia to i RMUA jest prawidłowa.[/font]

[font="georgia, serif;"]Tobie nie grożą żadne problemy z zusem.[/font]

#42 tomo1000

tomo1000

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 02 grudzień 2013 - 20:31

Witam 

Członek rodziny został zwolniony z dniem 30.11.2013 a prace rozpoczął 01.10.1991

Kiedyś urlop był dopiero po przepracowaniu roku a teraz przepisy się zmieniły i urlop jest juz po przepracowanym jednym miesiącu.

W jaki sposób powinien mieć wyliczony ekwiwalent za zaległy urlop bo szefowa uważa ze należy mu się tylko urlop ten co mu został a urlop za ten rok mu się nie należy.

#43 Guest_chess

Guest_chess
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2013 - 20:47

[color=rgb(40,40,40);font-family:helvetica, arial, sans-serif;]witam jak to jest z zapłacaniem za nie wykorzystany urlop? jakie trzeba spełnić warunki aby pracodawca go wypłacił ,miałem wypadek w drodze do pracy i przepracowałem tylko 3 dni u pracodawcy umowa po 3 miesiacach wygasła mi 4 listopada...prosze o odp[/color]

#44 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8176 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 grudzień 2013 - 21:04

Witam 

Członek rodziny został zwolniony z dniem 30.11.2013 a prace rozpoczął 01.10.1991

Kiedyś urlop był dopiero po przepracowaniu roku a teraz przepisy się zmieniły i urlop jest juz po przepracowanym jednym miesiącu.

W jaki sposób powinien mieć wyliczony ekwiwalent za zaległy urlop bo szefowa uważa ze należy mu się tylko urlop ten co mu został a urlop za ten rok mu się nie należy.

Urlop wypoczynkowy naliczany proporcjonalnie za miesiące przepracowane za rok 2013 należy się w wysokości 24 dni.Urlop przedawnia się po trzech latach,także jeżeli za poprzednie lata nie został wykorzystany t należy za niego wypłacić ekwiwalent pieniężny.Wymiar urlopu to 26 dni.

#45 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 02 grudzień 2013 - 21:05

Prawo do wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy powstaje w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.  Umowa o pracę zakończyła i na moje oko pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

1. Czy to jest pierwsza praca w życiu?

2. Jaki masz wymiar urlopy 20 dni czy 26 dni?

#46 Guest_chess

Guest_chess
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2013 - 21:16

20 dni , nie to nie jest pierwsza praca w zyciu ,3 praca

#47 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 02 grudzień 2013 - 21:21

Już udzieliła odpowiedzi w innnym watku, pozdrawiam :)

#48 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2013 - 14:32

Witam.

Zwolniono mnie w firmie z dn. 30.11.2013 r. z zachowaniem 3-mies. okresu wypowiedzenia. Moje wynagrodzenie w ostatnim czasie wynosiło średnio 1700 zł  miesięcznie (piszę średnie bo różnice były kilkuzłotowe).

Otrzymałem odprawę (3 miesięczną) -  5774 zł. Zatem w porządku.

Ale mam wątpliwości co do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Przysługuje mi za 84 dni. Otrzymałem ekwiwalent z wynagrodzeniem w łącznej wysokości 2094,09 zł.

Wg. mnie powinno być:

- brutto - 1176,74(ekwiwalent za 84 dni) + 2344,52(wypłata)=3521,26 zł,

- netto - 2520,04 zł.

Zatem różnica na moją niekorzyść wynosi 425,95 zł.

Czy mam rację?

Dziękuję z góry za pomoc.

#49 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8176 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 grudzień 2013 - 14:48

Nie jasno wyjaśniłeś sytuację .Ekwiwalent za jeden dzień urlopu przy podanej średniej wysokości wynagrodzenia wynosi 1700 zł : 20,92(współczynnik ekwiwalentu na rok 2013) = 81 zł 26 gr za jeden dzień ekwiwalentu brutto.Napisałeś o 84 dniach ekwiwalentu więc razy 81zł 26 gr daje kwotę 6825,84 zł brutto.

#50 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2013 - 15:09

Nie jasno wyjaśniłeś sytuację .Ekwiwalent za jeden dzień urlopu przy podanej średniej wysokości wynagrodzenia wynosi 1700 zł : 20,92(współczynnik ekwiwalentu na rok 2013) = 81 zł 26 gr za jeden dzień ekwiwalentu brutto.Napisałeś o 84 dniach ekwiwalentu więc razy 81zł 26 gr daje kwotę 6825,84 zł brutto.

1700 to kwota netto. Do wyliczeń przyjmuje się brutto czyli 2344,52 zł. Zatem:

2344,52 dzielimy przez 20,92 a potem przez 8 i wychodzi kwota brutto za godzinę ekwiwalentu 14 zł. Potem mnożymy 84*14=1176,74 zł.

Ale chodzi mi czy ekwiwalent brutto dodaję do wynagrodzenia brutto i od tego wyliczam składki? Czy są jakieś inne zasady?

#51 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8176 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 grudzień 2013 - 16:22

Napisałeś wyżej,że należny ekwiwalent za urlop to 84 dni,a nie godziny,dlatego napisałam,że coś się nie zgadza.

Witam.

Ale mam wątpliwości co do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Przysługuje mi za 84 dni. Otrzymałem ekwiwalent z wynagrodzeniem w łącznej wysokości 2094,09 zł.

Ekwiwalent wypłacany razem z wynagrodzeniem: sumujemy kwoty brutto i od tego liczymy wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz podatek dochodowy od osób fizycznych.

Nie ma innego sposobu wyliczenia wynagrodzenia.

jeżeli ekwiwalent jest naliczany osobno,także naliczamy wszystkie składki,stosujemy koszty uzyskania przychodu oraz wyliczamy składkę zdrowotną i podatek dochodowy.Netto powinieneś otrzymać 2520,03zł.

#52 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2013 - 16:56

Napisałeś wyżej,że należny ekwiwalent za urlop to 84 dni,a nie godziny,dlatego napisałam,że coś się nie zgadza.

Ekwiwalent wypłacany razem z wynagrodzeniem: sumujemy kwoty brutto i od tego liczymy wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz podatek dochodowy od osób fizycznych.

Nie ma innego sposobu wyliczenia wynagrodzenia.

jeżeli ekwiwalent jest naliczany osobno,także naliczamy wszystkie składki,stosujemy koszty uzyskania przychodu oraz wyliczamy składkę zdrowotną i podatek dochodowy.Netto powinieneś otrzymać 2520,03zł.

Faktycznie. Moja nieuwaga.

Reasumując: moje wyliczenia są poprawne i będę się upominał o należne pieniądze.

Problem uważam za rozwiązany.

Dziękuję za poświęcony czas.

Pozdrawiam.

#53 tomo1000

tomo1000

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 04 grudzień 2013 - 21:32

Urlop wypoczynkowy naliczany proporcjonalnie za miesiące przepracowane za rok 2013 należy się w wysokości 24 dni.Urlop przedawnia się po trzech latach,także jeżeli za poprzednie lata nie został wykorzystany t należy za niego wypłacić ekwiwalent pieniężny.Wymiar urlopu to 26 dni.

Witam

Czyli urlop jest rozliczany na starych zasadach jesli osoba jest zatrudniona od czasu kiedy byly inne przepisy? Czy sa na to jakiej artykuły zeby mozna bylo miec jakiej poparcie w przepisach?

#54 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8176 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 grudzień 2013 - 22:26

Witam

Czyli urlop jest rozliczany na starych zasadach jesli osoba jest zatrudniona od czasu kiedy byly inne przepisy? Czy sa na to jakiej artykuły zeby mozna bylo miec jakiej poparcie w przepisach?

Zmiana zasad udzielania urlopu wypoczynkowego na proporcjonalny nastąpiła (jak pamiętam ) od 1 stycznia 2004 roku.Od tego czasu obowiązuje naliczanie urlopu wypoczynkowego według nowych zasad wyszczególnionych w kodeksie pracy,bez względu na datę zatrudnienia.Mówi o tym dział VII kodeksu pracy.

#55 GUZIOL

GUZIOL

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 10 grudzień 2013 - 13:39

Czy nalezy mi się ekwiwalent?

Tzw. porzucenie pracy.. pod koniec lipca.. wypowiedzenie umowy otrzymałem na początku listopada.. pare dni później świadectwo pracy z adnotacją że ekwiwalent za 8 dni urlopu nie wykorzystanego będzie wypłacony wraz z wynagrodzeniem za miesiąc listopad.. lecz dziwne gdyż rzuciłem tym dziadostwem już w lipcu a teraz takie pismo.. mija dzień 10 a tutaj cisza..

Może ktoś się ustosunkuje do tego?

#56 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8176 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 grudzień 2013 - 13:48

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi bez względu na sposób rozstania się z pracodawcą.Pieniądze powinny trafić na konto bankowe lub przekazem pocztowym przyjść na adres domowy.Zadzwoń do firmy i zapytaj,czy zostały przekazane.

#57 GUZIOL

GUZIOL

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 10 grudzień 2013 - 13:53

Telefon wykonałem lecz pani w sekretariacie nie jest w stanie niczego mi powiedzieć..

Czyli powinno być wypłacone w takim terminie jak wynagrodzenie?

Jeszcze jedno pytanie..

W jaki sposób mnie rozliczą byłem zatrudniony przez polskiego pracodawce w delegacji w niemczech.. wyliczą to ze średnich zarobków euro czy z tego co mam wpisane w umowie z polską firmą??

Ekwiwalent jest obliczany z 3 ostatnich miesięcy dochodu??

#58 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8176 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 grudzień 2013 - 14:18

Skoro byłeś zatrudniony w polskiej firmie i oddelegowany do pracy na terenie Niemiec,ekwiwalent za urlop wypoczynkowy wypłaca wtedy Niemiecka Kasa Urlopowa ULAK.Możesz wystąpić z pismem o ta wypłatę już teraz lub czekać na dokumenty,które przychodzą pocztą.(trwa to długo).

#59 GUZIOL

GUZIOL

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 10 grudzień 2013 - 14:24

czyli reasumując.. nie mam co się spodziewać wypłaty nie wykorzystanego urlopu przez polskiego pracodawce?? Teraz to się koliduje z treścią zawartą w świadectwie pracy.

#60 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 10 grudzień 2013 - 17:16

Polski pracodawca nie wypłaci ekwiwalentu.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych