Skocz do zawartości

ryczałt + vat (ryczałt z vatem) na jakich zasadach podatek?

wróć do serwisu Księgowość 18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_pawel789

Guest_pawel789
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2011 - 18:13

Witam, jutro idę zakładać moją firmę i jak każdy staję przed wyborem formy opodatkowania. Ksioęgowa doradziła mi Ryczałt + Vat 23%. sprzedaję telefony, akcesoria do nich, motocykle, usługi związane z motocyklami. Do ryczałtu muszę takżę dołączyć formę Vat ponieważ będę sprzedawał środki akcyzowe czyli całe motocykle. jeśli bym nie sprzedawał motocykli wystarczyłby sam Ryczałt. Teraz moje pytanie.1.Jeśli kupię telefon za 100zł i sprzedam za 200 na FV. Płacę 3% ryczałtu a z Vatem co wtedy? W końcu sprzedałem na FV. Telefon zostanie zakupiony od osoby prywatnej bez faktury ani paragonu.2. sprzedam motocykl za kóry zapłaciłęm 2000zł i na którym zarobię 1000zł. Płacę 23% od dochodu i 3% ryczałtu od 3000zł?Bardzo proszę o wytłumaczenie na jakiej zasadzie działają połączony Vat z ryczałtem.

#2 Guest_ona1

Guest_ona1
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2011 - 21:01

Vat i ryczał to dwa osobne podatki.Faktura netto 200 zł + 46 zł (23%VAT) = 246 zł brutto.podatek VAT - 46 zł,200 zł *3%= 6 zł,podatek dochodowy (ryczałt) do zapłaty - 6zł.lub też:200 zł to kwota brutto faktura netto 162,60zł + 37,40 zł (VAT 23%) = 200 zł brutto.podatek VAT - 37,40 zł,162,60 zł * 3% = 4,88 zł,podatek dochodowy (ryczałt) do zapłaty - 4,88 zł.Czy coś jest jeszcze niejasne? :)

#3 Guest_wera

Guest_wera
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2011 - 21:20

nie lacz tych dwoch podatkow.Ryczalt bedziesz placil od przychodu odejmujac zaplacone skladki spoleczne a od podatku zaplacone skladki zdrowotneVAT ten, ktory naliczysz na fakturach generalnie oddajesz do US, ale jak bedziesz miec koszty obciazone vatem to ten z VAT z kosztow odejmiesz od VAT ze swoich faktur i zaplacisz tylko roznice.I przyklad:kupiles tel za 100 bez VATsprzedajesz ten tel za 200 zl +VAT 46 zl = oddajesz do US caly VAT 46 zlII przyklad:kupiles motocyl za 2000 + VAT 460 zlsprezdajesz go za 3000 + VAT 690 zl do US odprowadzasz VAT 690 - 460 czyli 230 zl

#4 Guest_pawel789

Guest_pawel789
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2011 - 02:13

czyli w obu przypadkach muszę zapłacić i ryczałt 3% od przychodu i podatek Vat 23% od zarobku tak?

#5 Guest_pawel789

Guest_pawel789
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2011 - 02:41

proszę jeszcze pomóc mi w kwestii, mianowicie 1.czy mogę sprzedawać np. telefony kupione od osób prywatnych bez FV? wtedy zapłacę tylko 3% ryczałtu?2.czy jeśli kupiłem telefon na FV mogę sprzedać bez FV? WTEDY ZAPŁACĘ 3% OD PRZYCHODU TYLKO? a telefon zostanie wliczony mimo wszystko w koszta?BARDZO DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDZI.

#6 Guest_ona1

Guest_ona1
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2011 - 10:46

Czy będziesz musiał zapłacić zależy od tego jakie będziesz miał obroty, faktury zakupu (to wpływa tylko na VAT), składki ZUS(to wpływa tylko na ryczałt)....Nie możesz, jeśli sprzedajesz i jesteś VAT'owcem to musisz również płacić VAT niezależnie od tego czy kupiłeś telefon z VAT'em czy też nie.

#7 Guest_P.K.

Guest_P.K.
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2011 - 23:17

Do jakiej wysokości ryczałtu jestem zwolniony z VAT

#8 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 17 luty 2012 - 13:01

witam wszystkich nie bardzo ogarniam ten vat i ryczałt . Mam pytanie odnośnie tego gdy zakładam działalność i jedynym źródłem dochodu jest kwota zarobiona za usługi na kontrakcie czyli 10 dni razy 200zł netto za usługę czyli 2000zł netto czy musze mieć w tym przypadku ryczałt z vatem??

#9 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 17 luty 2012 - 13:07

Świadcze tylko usługi jako "pracownik" nie ponoszę żadnych kosztów

#10 Adam

Adam

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 602 postów

Napisano 26 czerwiec 2013 - 14:27

W zakresie ryczałtu nastąpiły pewne zmiany w przepisach. Zmiany wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z 6 maja 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – Dz.U. z 10 maja 2013 r., poz. 550

Od 11 maja obowiązują zmiany w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych. Zmiany wynikają ze zmian sposobu oznaczania faktur wprowadzonych od 1 stycznia 2013 r.

W rozporządzeniu powoływano się bowiem na rodzaje faktur, które od 1 stycznia 2013 r. już nie obowiązują, np. „faktury VAT-MP” zastąpione obecnie fakturami oznaczonymi „metoda kasowa”. Zgodnie z uaktualnionym brzmieniem rozporządzenia podatnik powinien dokonywać zapisów w ewidencji przychodów na podstawie wystawionych faktur VAT (w szczególności faktur, faktur VAT RR, rachunków oraz dokumentów celnych).

Minister Finansów zdecydował się też na uregulowanie kwestii ewidencjonowania przychodu przez podatników stosujących kasy rejestrujące. Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem powinni oni wykazywać w ewidencji kwoty przychodów skorygowane o kwoty mające wpływ na wysokość przychodu (np. o zaewidencjonowane wpłaty na poczet przyszłej sprzedaży lub zwroty towarów, uznane reklamacje i oczywiste pomyłki). Korygowania danych wynikających z raportów dobowych i miesięcznych podatnik będzie dokonywał na podstawie odrębnych ewidencji. Korekty, które nie wynikają z odrębnych ewidencji, podatnik powinien opisywać na odwrocie raportu lub w zestawieniu raportów dobowych. Na odwrocie raportu podatnicy mają też wpisywać łączną wartość przychodów wynikającą z tego raportu z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Ewidencja prowadzona zgodnie z dotychczasowymi przepisami od 1 stycznia 2013 r. do dnia wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia, czyli do dnia 11 maja 2013 r. jest uznawana za rzetelną i niewadliwą.

#11 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2013 - 13:05

Witam,

Ja wprawdzie wystawiam rachunki, ale tez jestem na ryczałcie. Myslalam ze nie poradze sobie sama prowadzić ksiegoowosci, ale milo sie rozczarowalam Dołączona grafika otoz trafilam na programy Pakietu Przedsiebiorcy , które sie ze soba integruja dzieki czemu nie musze przepsywać dwa razy - programy sa proste i latwe w obsludze, intuicyjne - pracować na nich to sama przyjemnosc Dołączona grafika

#12 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 07 grudzień 2013 - 22:23

witam wszystkich nie bardzo ogarniam ten vat i ryczałt . Mam pytanie odnośnie tego gdy zakładam działalność i jedynym źródłem dochodu jest kwota zarobiona za usługi na kontrakcie czyli 10 dni razy 200zł netto za usługę czyli 2000zł netto czy musze mieć w tym przypadku ryczałt z vatem??

od tego czy musisz być vatowcem zalezy jakie to usługi, a nie czy płacisz ryczałt, kartę, podatek ogólny lub liniowy

#13 Guest_edyta

Guest_edyta
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2014 - 19:47

Świadcze tylko usługi jako "pracownik" nie ponoszę żadnych kosztów

witam , chce otworzyc nie duża hurtownie odzieży używanej angielskiej, wiem że czasami będę musiala wystawic jakoms fv Vat , chociaż wiem że większośc woli rachunek lub bez niczego.Jaki sposób rozliczania powinnam wybrać ryczałt+Vat czy inną .Jaki jest mc próg...roczny.czekam na info.Aha pragnę nadmienić ze jestem zatrudniona za granicą i tam sa za mnie oplacane składki a oprócz tego chce tu założyc tą działalnośc.pozdrawiam

#14 Guest_Tadek

Guest_Tadek
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2016 - 12:42

A jeśli kupuje towary z zagranicy, tj. spoza UE i muszę zapłacić cło. Podobnie jak Autor posta prowadzę sklep internetowy z telefonami - czy podstawą do obliczania ryczałtu będzie cena towaru + cło, czy sama cena? Co z VAT-em? Muszę go przecież zapłacić na granicy.
Proszę o wyjaśnienie i poradę jaką formę opodatkowania wybrać

#15 Guest_Tomek

Guest_Tomek
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2016 - 13:42

są limity

2016 ryczałt 150tys EUR (wystawiasz tylko paragon/rachunek) i placisz 3% do US - TYLKO
jesli jednak przekroczysz 150tys PLN to wchodzisz na VAT + RYCZAŁT wiec placisz 3% do US jak wczesniej i dodatkowo 23% vatu
co jest totalnie bez sensu bo jak ktos np handluje uzywanymi telefonami to musi doliczyc do ceny 23%

czyli jak sprzedaje na allegro to telefon za 1000zł musiałby wystawic za 1300 zeby na zero wyjsc
parodia

#16 Guest_wojtek p

Guest_wojtek p
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2016 - 12:14

jestem na ryczałcie i vacie. W jednym programie  mogę wyliczyć podatek ryczałtowy i podatek VAT. Deklarację też mam automatycznie wypełnianą. Dodatkowo mam drugi moduł, - program Faktura/ vat - dzięki czemu wpisy w fakturze automatycznie ukazują się w programie Ryczałt. Programów  z których korzystam to Faktura VAT  i Ryczałt Pakietu Przedsiębiorcy.

#17 Guest_GOŚĆ

Guest_GOŚĆ
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2017 - 10:34

Czy jeżeli prowadzę działalność na zasadzie Ryczałtu i wystawiam FA bez VAT kontrahentom będącym na VAT jak to wygląda po stronie kontrahenta ma on z tego jakieś korzyści w kwestii kosztów/rozliczenia usługi ?

Działalność ryczałt - szkolenia(20%) i usługi(3%)

Czy jest to prawdą, iż wtedy moja FA stanowi w całości koszt uzyskania przychodu dla VAT-owca ???? Wrzuca w koszty wartość Brutto ?

Jakieś podstawy prawne do tego ?

#18 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13809 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 czerwiec 2017 - 21:15

"Wrzuca w koszty wartość Brutto ?" - oczywiście, przecież nie ma podatku VAT w twojej fakturze, więc nie ma czego odliczać. A tu brutto równa się netto i jak zakup ma związek z prowadzoną dg, to w całości może być kosztem uzyskania przychodu. 

A podstaw prawnych poszukaj w ustawie o podatku dochodowym. 

#19 Guest_Daniel

Guest_Daniel
  • Goście

Napisano 17 luty 2020 - 16:10

nie lacz tych dwoch podatkow.Ryczalt bedziesz placil od przychodu odejmujac zaplacone skladki spoleczne a od podatku zaplacone skladki zdrowotneVAT ten, ktory naliczysz na fakturach generalnie oddajesz do US, ale jak bedziesz miec koszty obciazone vatem to ten z VAT z kosztow odejmiesz od VAT ze swoich faktur i zaplacisz tylko roznice.I przyklad:kupiles tel za 100 bez VATsprzedajesz ten tel za 200 zl +VAT 46 zl = oddajesz do US caly VAT 46 zlII przyklad:kupiles motocyl za 2000 + VAT 460 zlsprezdajesz go za 3000 + VAT 690 zl do US odprowadzasz VAT 690 - 460 czyli 230 zl

Ale skad sie wzielo te 460zl?? 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych