Skocz do zawartości

Mała Księgowość - zakładanie kont

wróć do serwisu Księgowość 19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 18 marzec 2010 - 11:21

Czy ktoś zakładał plan kont w Małej Księgowości z Rzeczpospolitej? Mogę liczyć na jakieś wskazówki lub jakiś przykładowy plan kont.

#2 Guest_Artur

Guest_Artur
  • Goście

Napisano 18 marzec 2010 - 13:57

nie widze sensu zakladania kont ten program służy tylko do prowazienia księgowości w KPiR zakładanie kont tak jest tylko nazwane stanowi to wzorce księgowania gdzie podajesz w jaki sposób i w której rybryce książki bedzie wpisana pozycja czy jest to koszt czy przychód. Mozesz nawet zacząć od 1 i nazwać to np. "Przychód ze sprzedaży" i poźniej zdefiniować czy np ma byc to rejestrowane w rejestrach Vat czy nie w zależności czy książka prowadzona jest dla Vatowca czy nie. Ta więc nie ma tu mowy o jakich kolwiek kontach księgowych.

#3 Guest_Artur

Guest_Artur
  • Goście

Napisano 18 marzec 2010 - 14:00

moze żle się wyraziłem na początku. Nie chodzi tu o zakładanie typowych kont księgowych a tym bardzie o kożystanie z przykladowego planu kont

#4 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 26 marzec 2010 - 12:00

ponawiam wcześniej zadane pytanie. Mnie też nie chodzi o typowy plan kont (jak przy pełnej księgowości). Ale zaczynająć pracę z tym programem, prowadząć PKPiR dla firmy na VACIE, musze poustawiać różne rzeczy żeby wyliczały się deklaracje itp. Czy ktoś to już ustawiał, moge liczyć na jakieś przykłady lub wskazówki?

#5 Guest_Aneta

Guest_Aneta
  • Goście

Napisano 26 marzec 2010 - 20:36

Tak naprawdę to jak sobie zdefiniujesz te konta zależy tylko od ciebie. To jest tylko pomocniczy rozróżnik, bo i tak najważniejsze są kolumny. Ja, ponieważ cały czas pracowałam na pełnej księgowości, zastosowałam i konta "dwójkowe", i "czwórkowe", i nawet "siódemki". Jeżeli będę mogła pomóc, pisz na gg: 4831987.

#6 Guest_Artur

Guest_Artur
  • Goście

Napisano 27 marzec 2010 - 10:48

mozesz np. zdefiniować KONTO. 1 sprzedaż do rejestru Vat 1-dostawa towarów i usług do książki 7- SPRZEDAŻ TOWARÓW I USŁUGKONTO 2 10- ZAKUP TOWARÓW I MATERIAŁÓW NO I OCZYWIŚCIE VAT WYBIERASZ Z LISTY NAJCZĘSCIEJ JEST TO 5 NABYCIE ZWIAZANE Z OPODATKOWANIEMKONTO 3 13- POZOSTALE WYDATKI I VAT TEŻ Z LISTYKONTO 4 12-WYNAGRODZENIA TU OCZYWIŚCIE BEZ VATU CZYLI 0-BEZ EWIDENCJI VAT I TAK DALEJ GDYBY COS JESZCZE MÓGŁBYM WYTŁUMACZYĆ MOJE GG 3974484 ALE TYLKO OD PON DO PIĄTKU

#7 Guest_Mała

Guest_Mała
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2010 - 22:52

albo jestem tepa:x albo nic nie kumam!!!dalej nie wiem jak mam to konto założyc pozatym chce sobie osobno wprowadzic rejestry vat sprzedaży i zakupó a tu nie ma takiego podziału!!!!!!bynajmniej nie wiedze prosze o pomoc !!!!

#8 Guest_Mała

Guest_Mała
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2010 - 23:36

albo jestem tepa:x albo nic nie kumam!!!dalej nie wiem jak mam to konto założyc pozatym chce sobie osobno wprowadzic rejestry vat sprzedaży i zakupó a tu nie ma takiego podziału!!!!!!bynajmniej nie wiedze prosze o pomoc !!!!

#9 Guest_Darek

Guest_Darek
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2010 - 00:00

Nr 1 - zakładka - "Kartoteka"Nr 2 - zakładka - "KOnta księgowe"Nr 3 - "Nowy" i od góry masz wszystko, o czym piszą przedmówcy, tj. nr, nr rejestru itp.W tej zakładce musisz już się orientować co i do czego służy, bo inaczej faktycznie będzie Ci ciężko.Jak to zrobisz, to przejdź do zakładki "Księgowość", dalej "Dokumenty", "Wprowadzanie dokumentów..." Tutaj, jak zrobione jest poprawnie, to wszystkie dane winny wejść do PKPiR i do rejestru VAT.D.

#10 Guest_Artur

Guest_Artur
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2010 - 08:05

"Mała" jeśli jest to możliwe i masz możliwość założenia w programie firmy przykładowej podaj e-mail spróbuje taką firme stworzyć i ci podeśle zobaczysz jak to wygląda w praktyce. podaj tylko jak dzila twoja firma czy jet vat czy to książka czy ryczałt czy bedziesz wprowadzać wynagrodzenia moje gg 3974484

#11 Guest_Artur

Guest_Artur
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2010 - 08:08

a i jeszcze jedno bardzo ważne jakiej wersji MK używasz.

#12 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2010 - 17:57

Czy ktoś wie jak wpisywać poszczególne faktury w "DOKUMENT REJ. VAT" (0, 2-8)?,za co odpowiada 2? , 3? itd. Gdzie mogę znaleźć instr. obsługi, która mi to wytłumaczy w sposób prosty i logiczny.

#13 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2010 - 17:59

Czy ktoś wie jak wpisywać poszczególne faktury w "DOKUMENT REJ. VAT" (0, 2-8)?,za co odpowiada 2? , 3? itd. Gdzie mogę znaleźć instr. obsługi, która mi to wytłumaczy w sposób prosty i logiczny.

#14 Guest_Artur

Guest_Artur
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2010 - 18:17

www.rzeczpospolita.pl/mala_ks/mk_faq.htmlwww.jaslan.pl/mk/faq.php

#15 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 19 luty 2012 - 14:35

Mam problem wprowadziłam faktury sprzedaży izakupów (pozostałe wydatki m.in zakup paliwa) zaksięgowałam -doKPiR PRZESZŁY TYLKO F-Y SPRZEDAŻY ,natoniast w rejestrze vat znalazły sie wszystkie oczywiście bez fv.paliwa.Jaki bład popełniłam ico mam zrobić żeby wszystkie f-ry znalazły się wKPiR. Ewa

#16 Adam

Adam

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 602 postów

Napisano 28 czerwiec 2013 - 13:09

Używam Małej Księgowości Rzeczpospolitej, czy ktoś może zna temat, jak prawidłowo przeprowadzić w MKR operacje WNT tak, żeby dobrze tworzyła się deklaracja vat-ue i VAT7. Jak wystawić tam fakturę wewnętrzną, tak, żeby naliczył się podatek naliczony i należny?

#17 Guest_alpi

Guest_alpi
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2014 - 18:26

Używam Małej Księgowości Rzeczpospolitej, czy ktoś może zna temat, jak prawidłowo przeprowadzić w MKR operacje WNT tak, żeby dobrze tworzyła się deklaracja vat-ue i VAT7. Jak wystawić tam fakturę wewnętrzną, tak, żeby naliczył się podatek naliczony i należny?

Udało się coś dowiedzieć w temacie WNT bo też kopię w sieci i nic a nic nie ma o tym. Temat tabu czy co??

#18 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2017 - 15:19

Podbijam temat - jakie konta utworzyć, gdy jestem na książce i NIE jestem vatowcem ? I w ogóle po co są te konta, skoro nie prowadzę pełnej księgowości tylko książkę ? Czy jest tu jakaś dobra dusza, która pomogłaby mi ustawić ten program ? Zainstalowałam go parę dni temu i nie wiem jak się za to  zabrać.. Wcześniej wpisywałam wszystko w papierową książkę, stany magazynowe miałam w excelu, program miał mi ułatwić pracę, a póki co wszystko się komplikuje sad.png

#19 kordian

kordian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 421 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 10 styczeń 2017 - 22:10

Konta są po to żeby program wiedział do której kolumny zaksięgować, jak program ma wiedzieć że np. sprzedaż ma być zaksięgowana do kolumny 7 jako przychody ze sprzedaży, jak się to ustawi to potem szybko i sprawnie się pracuje,

ja ustawiłem sobie tak: konto 7 nazwa sprzedaż towarów, potem wybierasz w której kolumnie KPiR ma być ujęte- więc też 7 jako sprzedaż towarów i usług, 

konto 10 nazwa zakup towarów, potem wybierasz w której kolumnie KPiR ma być ujęte- więc też 10 jako zakup towarów itd. łatwiej jest wybrać taki sam nr konta jaki potem przenosi się do KPiR,

jeżeli nie jesteś vatowcem to w opcji poniżej -rejestry vat  wybierasz nie podlega.

#20 kordian

kordian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 421 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 11 styczeń 2017 - 22:00

Podbijam temat - jakie konta utworzyć, gdy jestem na książce i NIE jestem vatowcem ? I w ogóle po co są te konta, skoro nie prowadzę pełnej księgowości tylko książkę ? Czy jest tu jakaś dobra dusza, która pomogłaby mi ustawić ten program ? Zainstalowałam go parę dni temu i nie wiem jak się za to  zabrać.. Wcześniej wpisywałam wszystko w papierową książkę, stany magazynowe miałam w excelu, program miał mi ułatwić pracę, a póki co wszystko się komplikuje sad.png

Najgorzej to jest się przestawić z formy papierowej na jakikolwiek program, na początku co rusz to problem bo trzeba się nauczyć poruszać w programie a każdy program ma swoją specyfikę,

ale z doświadczenia wiem że wystarczy opanować jeden program wtedy z pozostałymi nie ma już takiego problemu, wystarczy poznać specyfikę działania programu.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych