Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

spis z natury jak ująć


wróć do serwisu Księgowość 35 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_niedoświadczona

Guest_niedoświadczona
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 09:28

Proszę Was podpowiedzcie mi jak mam zrobić prawidłowo...Jestem na KPiR, czy spis z natury zrobiony na dzień 31.12.2009r. księguję jakoś w książce przychodów???, czy nie...

#2 Guest_niedoświadczona

Guest_niedoświadczona
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 09:53

proszę......:-((((

#3 Guest_n

Guest_n
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 10:25

....?????

#4 Guest_Gusia

Guest_Gusia
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 10:50

Na pewno powinnaś go ująć na 1 pozycji otwierając KPiR na nowy rok, wiec w tym przypadku na 2010. Co do ksiegowania go w ostatniej pozycji roku podatkowego, to czytałam różne opinie.

#5 Guest_niedoświadczona

Guest_niedoświadczona
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 12:39

ale jeśli go ujmę w pozycji 1 kpir to będzie mi się sumować razem z innymi pozycjami, a chyba nie powinno się spisu dodawać...?czyli jak mam zrobić...?, żeby było dobrze

#6 Guest_niedoświadczona

Guest_niedoświadczona
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 13:07

:-(((

#7 Guest_niedoświadczona

Guest_niedoświadczona
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 13:25

nie zrzucajcie mnie na dół... prooooszę....

#8 Guest_morus

Guest_morus
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 14:14

W programie na którym pracujesz na pewno masz pozycję remanent początkowy. I tam wpisujesz wartość ze spisu z natury.Do pozycju KPIR nic wpisujesz.Na koniec roku jak będziesz robiła zestawienie roczne, to wtedy remanent początkowy będziebędzie brany pod uwagę tzn będzie się sumował.

#9 Guest_Ruda

Guest_Ruda
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 14:15

Spis z natury wpisujesz w ostatniej pozycji 2009 i w pierwszej pozycji 2010.Jeśli prowadzisz ręcznie, to nie bierzesz go pod uwagę w wyliczaniu comiesięcznego dochodu, tylko dopiero na koniec roku jako różnicę ze spisem końcowym.

#10 Guest_niedoświadczona

Guest_niedoświadczona
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 14:17

dzięki Ci bardzo ~morus :-)myślałam, że nikt już mi nie podpowie...Pozdrawiam

#11 Guest_Ruda

Guest_Ruda
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 14:19

P:)

#12 Guest_niedoświadczona

Guest_niedoświadczona
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 14:19

Kurcze, ~Ruda pisze, żeby jednak wpisać do kpir...czyli kogo słuchać...

#13 Guest_morus

Guest_morus
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 14:24

Ruda- pisze,że jak prowadzisz ręcznie to wpisujesz jako pierwszą pozycję w KPIR i nie bierzesz pod uwagę w rozliczeniu miesięcznym tylko na koniec roku. A w programie masz oddzielną pozycję na remanent i wtedy nie ma sumowania w ciągu roku.Czy jasne ? Pozdrawiam.

#14 Guest_niedoświadczona

Guest_niedoświadczona
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 14:26

Jasne, ma się rozumieć :-)Dzięki jeszcze raz, Tobie i ~Rudej oczywiście:-)))Pozdrawiam :-)))))))))))

#15 Guest_przemko

Guest_przemko
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 14:41

Wg mnie Ruda ma rację Stanowi o tym Rozporzadzenie w sprawie prowadzenia pkpir -§ 27. 1. Podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.Spis z natury sporządzony na koniec roku należy ująć w księdze przychodów i rozchodów w ostatniej pozycji, tj. za rocznym podsumowaniem poszczególnych kolumn księgi. Spis ten stanowi zatem ostatni zapis w księdze podatkowej danego roku.Ujmuje się go również w pierwszej pozycji "nowej" księgi i również nie będzie podlegał on sumowaniu z innymi zapisami w księdze, których podatnik dokona w przyszłym roku. Wartość tego spisu wpłynie dopiero na dochód (jako różnica remanentu początkowego i końcowego), który będzie ustalany po zakończeniu kolejnego roku podatkowego. Wg mnie niezależnie od technik prowadzenie księgi (ręcznie czy za pomocą programu) należy ten spis wpisać do kpir. Na pewno masz w programie opcje do wpisania wart. remanentu, w sposób tylko ewidencyjny, aby nie był uwzględniany przy liczeniu dochodu za poszczególne miesiące :-))

#16 Guest_niedoświadczona

Guest_niedoświadczona
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 18:12

znów zaskoczenie..., a już myślałam, ze sprawa jest jednoznaczna.Używam programu ALA i w żaden sposób nie znajduję takiej pozycji, która by nie sumowała spisu po wpisaniu jej do księgi.Może zna ktoś lepiej program ALA...

#17 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 18:23

Masz pewnie taką opcje - Dochód z BO i inwenturą.Tam masz możliwość wpisania wartości z inwentaryzacji, LUBjako pierwszy wpis 01-01-2010 / BO / inwentaryzacja( zapasy )/ w uwagach wpisać kwotę ...........

#18 Guest_niedoświadczona

Guest_niedoświadczona
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 18:25

Oj, mirasku to co piszesz to dla mnie czarna magia...co to jest to BO? jestem na kpir, może u mnie tego nie ma...???

#19 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 18:34

BO to Bilans Otwarcia - stan początkowy magazynu ( towarów i materiałów handlowych ):)))

#20 Guest_niedoświadczona

Guest_niedoświadczona
  • Goście

Napisano 23 luty 2010 - 20:59

kurcze tak fachowo, ale ładnie się nazywa...szukam właśnie takiej opcji do wpisania i nic...:-(((jak wpiszę właśnie jako remanent początkowy, to wcale nie pokazuje się w księdze przy wydruku kpirczy tak powinno być...???



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy