Skocz do zawartości

księgowość wspólnot mieszkaniowych

wróć do serwisu Księgowość 35 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Jagna

Guest_Jagna
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2011 - 14:44

Czy ktoś z Was prowadzi może księgowość wspólnoty mieszkaniowej. Bo ja dostałam propozycję aby się zająć księgowością małej wspólnowty, która będzie zbierała fundusz remontowy, oraz pare złotych na koszty zarządu i opłacenie energi na klatce schodowej. Jeżeli możecie to napiszcie od czego zacząć, nie mają jeszcze nic ani regonu nie wiem czy mają mieć NIP i jakie sprawozdania do US mają robić, jak ma wyglądać to całe księgowanie. Proszę dajcie parę dobrych rad

#2 Guest_JAGNA

Guest_JAGNA
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2011 - 09:10

PROSZĘ POMÓŻCIE

#3 Guest_mm wawa

Guest_mm wawa
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2011 - 15:54

czy już coś wiesz?bo ja jestem w tej samej sytuacji. w W-wie nie ma szkoleń

#4 Guest_krysia

Guest_krysia
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2011 - 10:56

Współnoty muszą mieć NIP i REGON. Do US składają CIT. Jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej to ich dochody są zwolnione od podatku. Ja prowadzę "amerykankę" i ewidencję wpłat mieszkańców. Trzeba robić bilans, rachunek zysków i strat, zmiany w funduszu.

#5 Guest_Jagna

Guest_Jagna
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2011 - 12:14

Krysia, a jak prowadzisz ewidencję wpłat mieszkańców?

#6 Guest_tajniak

Guest_tajniak
  • Goście

Napisano 01 listopad 2011 - 22:48

nie wiesz jak się prowadzi taką księgowość - to się za nią nie bierz!

#7 Guest_krysia

Guest_krysia
  • Goście

Napisano 02 listopad 2011 - 10:51

do Jagny - ewidencję wpłat mieszkańców prowadzę w zeszycie, naliczenia opłat w tabelce w exelu. Muszę wiedzieć czy mieszkańcy nie zalegają z opłatami.

#8 Guest_tajniak

Guest_tajniak
  • Goście

Napisano 04 listopad 2011 - 11:17

"ewidencję wpłat mieszkańców prowadzę w zeszycie, naliczenia opłat w tabelce w exelu. Muszę wiedzieć czy mieszkańcy nie zalegają z opłatami."po prostu nie wiem co napisać.. nie wiem czy śmiać się czy płakać jak to czytam...

#9 Guest_pijak

Guest_pijak
  • Goście

Napisano 04 listopad 2011 - 11:40

~tajniak chyba razem się poturlamy ze śmiechu :))))Bo płakać to szkoda łez na taką głupotę.Panie księgowe od siedmiu bolesci jak G Ó W N O konało!!!!!!

#10 Guest_A

Guest_A
  • Goście

Napisano 23 listopad 2011 - 10:52

dajcie mi tę wspólnotę. Mam program do tego. Chętnie poprowadzę. Takich rzeczy nie robi się w exelu.

#11 Guest_jagna

Guest_jagna
  • Goście

Napisano 23 listopad 2011 - 13:06

Do pijak i taniak: Dla waszej wiadomości nie jestem księgową i nigdy się w tym zakresie nie szkoliłam, a księgi rachunkowe prowadze i jak do tej pory dobrze mi idzie. Jak więc widzicie i bez Waszej pomocy Panowie eksperci dałam sobie radę, a następnym razem jak nie chcecie pomagać to nie pomagajcie, ale przy tym nie musicie obrażać innych.

#12 Guest_ona 25

Guest_ona 25
  • Goście

Napisano 30 listopad 2011 - 15:37

pracuję w księgowości WM i metoda zeszytowa napewno nie jest dobra, ale dla jednej wspólnotki... My kozystamy z programu S.bit. Służę pomocą i powodzenia.

#13 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2011 - 22:04

Zajmuje się również osiedlem i bardzo pomocny okazał się system WirtualneOsiedle.pl (wirtualneosiedle.pl). Trochę pracy wymagała pierwsza konfiguracja, ale potem już było łatwo. System zaczytywał dane z wyciągu bankowego i powiadamiał mailowo mieszkańców o ich saldach.

#14 Guest_Księgowy Nieruchomości.

Guest_Księgowy Nieruchomości.
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2011 - 10:45

CO do wspólnot to polecam książkę pana Michała Czaplińskiego, jest to ekspert z zakresu rachunkowości czynszowej (wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych). Jeśli chodzi o program to ja w pracy używam programu Mieszczanin, ale obsługuję nim prawie 30 wspólnot (nie jest tani). Dla jednej wspólnoty na upartego można prowadzić "w zeszycie" :) ale na pewno jakiś inne programy się trafią takie jak np: wymieniny wcześniej S.Bit.Pozdrawiam i życzę powodzenia

#15 Guest_Alicja

Guest_Alicja
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2012 - 21:47

Właśnie jestem na etapie robienie rocznego rozliczenia i mam pytanie, czy w sprawozdaniu finansowym za rok 2011 może wyjść tak że różnica między przychodami a kosztami to tylko kapitalizacja odsetek na plus oczywiście????? Przychody przypisuje bezpośrednio do koszów nadwyżkę traktując jako nadpłata właścicieli (to samo w drugą stronę, jak koszty przewyższają przychody to wychodzi mi to jako dług właścicieli)????? (Pomijając oczywiście FR)

#16 Oleńka

Oleńka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 286 postów

Napisano 10 lipiec 2013 - 14:49

Wspólnota mieszkaniowa podpisała z firmą umowę na instalację kamer na klatkach schodowych, w garażach, na ulicach osiedlowych oraz przy bramach wjazdowych. Czy może zaliczyć do kosztów wydatki na monitoring osiedla i czy te wydatki powinna wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym?

#17 Guest_www.księgowa.com

Guest_www.księgowa.com
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2013 - 11:35

Rozliczenia dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych  - zapraszam -  www.księgowa.com

#18 Guest_Iwonaaaaa

Guest_Iwonaaaaa
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2013 - 00:43

Wspólnota Mieszkaniowa działa na zasadzie Ustawy o własności lokali, podlega ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, Vat, oraz Ustawie o rachunkowości - jest na to wyrok SN.

Co do zasady - należy sprawdzić, czy Wspólnota posiada garaż - z udziałami oraz lokale użytkowe z udziałami. Czy Wspólnota ma poniżej 50% udziału w lokalach mieszkalnych, czy powyżej?

Gdzie szukać i sprawdzić? Wydział ksiąg wieczystych - potrzebny nr KW- jest w każdym akcie notarialnym a potem poprzez wpis w elektronicznej księdze i już odp. znana.

Jak powyżej50% udziału to jest to wspólnota mieszkaniowa, jak poniżej 50% to jest to Wspólnota komercyjna.

Wspólnota Mieszkaniowa działa na podst zwolnienia z PDOP a komercyjna już nie i wiąże się to z refakturowaniem kosztów i wystawianiem rachunków lub faktur za wszystkie elementy opłat łącznie z mediami. WM rozlicza się w zależności jak właściciele ustalą.

Na tej podstawie można zakładać Wspólnotę - jak jest mała do 100lokali to i w xls można prowadzić ale dokładność kiepska i łatwo się pomylić - odpowiedzialność duża, polecam tani program Weles, S-bit, Bazan itd - Mieszczanin jest drogi ale ma wiele funkcji  i cały czas poprawiany...

Wspólnota to najbardziej prawdziwy ustruj demokratyczny, mogą wszystko podjąć Uchwałą czego nie ma w UWL i KC

Nadpłata własciciela we Wspólnocie na koniec roku stanowi przychód we Wspólnocie a niedopłata koszt - i to trzeba wiedzie jak wykazać w sprawozdaniu i bilansie.

#19 Guest_Kaśka

Guest_Kaśka
  • Goście

Napisano 12 październik 2013 - 21:06

Witam wszystkich,

mam pytanko czy ktoś zna stronę na której organizowane są kursy, szkolenia dla księgowych wspólnot mieszkaniowych, ale tylko dla wspólnot a nie ogólnej księgowości?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

#20 ipla

ipla

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 15 październik 2013 - 09:05

pracuję w księgowości WM i metoda zeszytowa napewno nie jest dobra, ale dla jednej wspólnotki... My kozystamy z programu S.bit. Służę pomocą i powodzenia.

Witam,

chętnie nawiążę współpracę w celu poprowadzenia wspólnoty mieszkaniowej. Jesli jest Pani z Warszawy lub okolic i byłaby Pani zainteresowana współpracą proszę odpowiedzieć na mojego meila.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych