Kategorie
Skocz do zawartości

Główny księgowy-jakie wymagania prawne?

Gość kkk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

• 9 miesięcy temu...
  • 5 tygodni później...
jestem stolarzem i jak czytam te pytania czy kazdy moze jakie wykształcenie jakie cetyfikaty. przedewszystkim utrwalona wiedza którą sie czepało z nauki którą potem potrafi się przelac do praktyki z pełną odpowiedzialnością pewnością i nie robi sie zadnych byków.zawód księgowej/księgowego nie moze byc rozbijany na publiczny i prywatny ponieważ księgowa pracująca w sektorze publicznym jak i prywatnej firmie skupja sie przedewszystkim na prawie pdatkowym a wiedz wszystko idzie do jednego worka,wiec raczej wypadało by sie czegoś wiecej nauczyc a nie tylko zrobic sam kurs bo wszyscy na tym w konsekwęcji cierpią. Te osoby ,które wiedzą co i jak nie zadają takich śmiesznych pytań chyba ze chodzi wam o porządne fakturowanie:)

• 1 rok później...

Jeżeli chodzi o wymagania dotyczące stanowiska głównego księgowego, polskie prawo nie reguluje zawodu księgowego, z wyjątkiem zawodu głównego księgowego w sektorze finansów publicznych. W obecnym stanie prawnym nie ma ustanowionych kryteriów, które musi spełniać osoba pracująca w charakterze głównego księgowego na podstawie stosunku pracy. Kierownik jednostki samodzielnie ustala zasady, według których będzie dokonywał wyboru odpowiedniej osoby na to stanowisko. Inaczej wygląda to w przypadku zlecenia przez jednostkę prowadzenia ksiąg rachunkowych podmiotowi zewnętrznemu. Podmiot taki powinien mieć odpowiednie uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W jednostkach gospodarczych stanowisko głównego księgowego umiejscowione jest z reguły na najwyższych szczeblach struktury organizacyjnej. Często główny księgowy jest również dyrektorem do spraw ekonomicznych. Takie usytuowanie w strukturze organizacyjnej jednostki wpływa na jego pozycję. Główny księgowy jako osoba nadzorująca rachunkowość i finanse posiada odpowiednią wiedzę. Od rzetelności oraz umiejętności tej osoby zależy poprawne i sprawne funkcjonowanie całego zespołu.

• 1 rok później...

Na szczęście nie, wg. mnie głównym księgowym może zostać każdy kto czuje się na siłach i ma wystarczającą wiedzę i odwagę wziąść na siebie odpowiedzialność za księgi w firmie. Poza tym tak często wymagany certyfikat zezwalający na usługowe prowadzenie księg rachunkowych to jakieś nieporozumienie wymyślone przez któregoś min fin. Wystarczy mież studia wyższe z budowy karmników albo nauczanie początkowe i dwa semestry studiów podyplomowych i już się ma taki certyfikat, a ktoś kto ponad 10 lat ora w księgowości nie ma takich uprawnień bo uczelnia którą kończył nie miała w ofercie studiów o specjalizacji "rachunkowość" PS.Księgowa to najbardziej podły zawód - nie zazdroszczę nikomu i sobie też - odpowiedzialność olbrzymia pieniądze gówniane.

To idź strugać długopisy. Chałupnicza robota i sam sobie zaksięgujesz zarobiony browar. Tylko nie krzycz.

• 7 lat później...

Cześć, ja realizowałam podyplomówkę na WSKZ-cie, bo zależało mi na poszerzeniu swojej wiedzy, wybór padł właśnie na kierunek główny księgowy. Co do samej uczelni to byłam zadowolona, bo całośc kształćenia odbyła się online i sama decydowałam o tym kiedy podchodzić do testów. 

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

• Dodaj nową pozycję...