Skocz do zawartości

Jak wystawic fakturę vat do Norwegii???? Proszę o pomoc

wróć do serwisu Księgowość 33 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2011 - 12:22

Witam serdecznie , jestem vatowcem świeżo upieczonym i mam klientkę która zkupiła towar i fakturę chce na firme w Norwegii proszę o pomoc czy muszę tę transakcję zgłaszać do US czy inna jeszcze procedura mnie czeka? Prosze o pomoc.

#2 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2011 - 13:13

Jeszcze raz ponawiam prośbę:)

#3 Guest_alga777

Guest_alga777
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2011 - 14:27

Towar sprzedałaś w kraju?

#4 Guest_vatis

Guest_vatis
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2011 - 15:00

jak to sprzedaż towaru do Norwegii to aby zastosować vat 0% musiałby być eksport towarów i dokument celny wywozujak brak tego to normalna sprzedaz krajowa i stawka vat krajowa

#5 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2011 - 15:39

Tak towar sprzedałam w kraju i klient nie prosił o zerową stawkę vatu. Więc tak myslę że zwykła faktura, tzn normalna sprzedaz krajowa i stawka 23% vat. Pozdrawiam i dziękuję:)

#6 Guest_Grzegorz

Guest_Grzegorz
  • Goście

Napisano 04 sierpień 2011 - 23:14

A jeśli robię tylko usługę w kraju na podarowanym materiale to jaki vat

#7 Guest_alga777

Guest_alga777
  • Goście

Napisano 04 sierpień 2011 - 23:16

Jeżeli usługę wykonujesz na terenie naszego kraju to krajowa.

#8 Remek

Remek

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 574 postów

Napisano 26 czerwiec 2013 - 13:18

Witam wszystkich, prowadzę usługi projektowe na terenie Norwegii, czy mam możliwość rozliczania faktury VAT, skoro kraj ten nie należy do Unii Europejskiej?

#9 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12671 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 czerwiec 2013 - 21:50

[font="'courier new', courier, monospace;"]"czy mam możliwość rozliczania faktury VAT" - co masz na myśli, o jakie faktury ci chodzi ?[/font]

#10 Pol-Nor Consulting

Pol-Nor Consulting

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 30 październik 2013 - 18:15

Fakturę z Polski do Norwegii można wystawić z podatkiem VAT lub bez - w zależności od rodzaju świadczonej usługi. Mamy dwie możliwości:

1. Faktura na usługę, która może zostać świadczona w jednym miejscu, a następnie wykorzystana w innym (nor. fjernleverbar tjeneste), np:  usługi reklamowe, doradztwo biznesowe, konsultacje telefoniczne, etc. W. tym przypadku fakturę z Polski wystawiamy bez VAT. Zasady wystawiania takich faktur reguluje rozporządzenie ministra finansów z 28 marca 2011 roku. Reasumując, obowiązek zapłaty podatku VAT ciąży na kupującym, w tym przypadku firmie z Norwegii. 

2. Faktura za usługę, która jest świadczona fizycznie na terenie Norwegii, np: prace budowlane, roboty wykończeniowe w mieszkaniu. W tej sytuacji norweski urząd podatkowy stwierdza, że dostawca usługi jest zobowiązany do zarejestrowania działalności w Norwegii. Taki obowiązek powstaje wtedy, kiedy wartość wystawionej faktury ma przekroczyć 50.000 NOK w ciągu 12 miesięcy. Należy wówczas: 

- zarejestrować firmę na terenie Norwegii, wg obowiązujących tam przepisów i z niej wystawiać fakturę z VAT dla norweskiego zleceniodawcy, albo

- można poprosić inną firmę/podmiot o bycie reprezentantem podatku VAT w imieniu firmy z Polski. Reprezentantem może być firma lub osoba fizyczna, która jest zameldowana w Norwegii.

W takiej sytuacjo obowiązek zapłaty podatku VAT ciąży na kupującym, w tym przypadku firmie z Polski. 

Powyższe informacje znajdują się na stronie norweskiego urzędu podatkowego Skatteetaten. Można je znaleźć tutaj.

#11 Guest_Michal

Guest_Michal
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2014 - 15:26

a jak to jest w przypadku napraw samochodów? klient z norwegii naprawił samochód u mnie w serwisie w polsce i po jakimś czasie wysłał wiadomość, że chce zwrot podatku. Należy mu się zwrot?

#12 FakturaSolid.no

FakturaSolid.no

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 22 kwiecień 2014 - 15:43

a jak to jest w przypadku napraw samochodów? klient z norwegii naprawił samochód u mnie w serwisie w polsce i po jakimś czasie wysłał wiadomość, że chce zwrot podatku. Należy mu się zwrot?

Może być taka sytuacja. Klient z Norwegii otrzymał od Pana fakturę z 23% VATem. Prawdopodobnie Pana klient na granicy zgłosił wymianę części samochodowych i tam opłacił wszelkie opłaty z tego tytułu. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania klient może prosić teraz o wystawienie korekty faktury o zapłacony w Polsce VAT. 
Jako sprzedawca musi mieć Pan pewność, że wszelkie opłaty zostały poczynione na granicy przez klienta. Wtedy może Pan wystawić fakturę korygującą pomniejszającą podatek oraz zwrócić tę kwotę klientowi. 

Fakturowanie w Norwegii - www.fakturasolid.no

#13 Guest_Wera02

Guest_Wera02
  • Goście

Napisano 13 listopad 2015 - 12:56

Ja kiedyś miałam identyczny problem. Radziłabym się zgłosić do doradcy podatkowego. Z pewnością Ci pomoże.

Ja mieszkam w Gliwicach i mam sprwdzoną kancelarię do któej zawsze idę z problemami i vatem biuro-rachunkowo-podatkowe.pl/ naprawdę warto skorzystać z pomocy specjalistów.

#14 Guest_panmorgan

Guest_panmorgan
  • Goście

Napisano 17 listopad 2015 - 10:53

Koniecznie trzeba takie kwestie zostawić profesjonalitom, samemu raczej ciężko działać w tej materii, ja osobiście również korzystam z Usług Kancelarii Doradztwa Podarkowego Kasprzyk&Niziołek i bardzo sobei chwalęsmile.png

#15 Guest_Inerk

Guest_Inerk
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2015 - 10:04

Koniecznie trzeba takie kwestie zostawić profesjonalitom, samemu raczej ciężko działać w tej materii, ja osobiście również korzystam z Usług Kancelarii Doradztwa Podarkowego Kasprzyk&Niziołek i bardzo sobei chwalęsmile.png

No całkowicie się z Tobą zgadzam i co do treści i co do kancelarii. Są idealni na stała współpracę a i potrafią dodatkowo genialnie doradzić!

#16 Guest_Gregor

Guest_Gregor
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2015 - 15:41

Witam.

Jaka powinna być faktura na wynajem samochodu - klient wynajmuje w Polsce i jedzie do Norwegii??

Jest to samochód dostawczy - klient przeprowadza się.

Pozdrawiam.

#17 Guest_Olka

Guest_Olka
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2016 - 15:16

No całkowicie się z Tobą zgadzam i co do treści i co do kancelarii. Są idealni na stała współpracę a i potrafią dodatkowo genialnie doradzić!

Też współpracuje z tą firmą. Złego słowa o nich nie powiem. Zawsze wszystko idealnie, dokładnie i na czas.

#18 Guest_sami

Guest_sami
  • Goście

Napisano 03 luty 2016 - 14:18

Moim zdaniem biuro Kasprzyk&Niziołek jest najlepsze w Gliwicach. A do tego niedrogie.

#19 Guest_emilianna

Guest_emilianna
  • Goście

Napisano 16 luty 2016 - 15:11

Moim zdaniem biuro Kasprzyk&Niziołek jest najlepsze w Gliwicach. A do tego niedrogie.

Mogę potwierdzić, mega profesjonalni i terminowi.

#20 Guest_Marecki

Guest_Marecki
  • Goście

Napisano 11 marzec 2016 - 00:33

Jak mam jakikolwiek problem z księgowością czy podatkami to zgłaszam się do Kasprzyk&Niziołek. Są bardzo profesjonalni. biuro-rachunkowo-podatkowe.pl

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych