Skocz do zawartości

KPIR JA WYLICZYĆ PODATEK

wróć do serwisu Księgowość 20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2011 - 14:02

Prowadze ksiązkie przychodów i rozchodów jak wyliczyć podatek

#2 Guest_aania

Guest_aania
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2011 - 15:05

Przychody minus koszty narastająco i z różnicy 19% podatku. Jeżeli wyjdzie na minusie to nie ma podatku

#3 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2011 - 15:12

A JA MYSLAŁAM ZE TAK PRZYCHÓD - KOSZTY X 18%-ulga- zdrowonte

#4 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2011 - 23:03

Zapewne dobrze myślałaś ~aga :))Jeżeli w US zgłosiłaś , że dochody uzyskane z DG opodatkowujesz na zasadach ogólnych ( skala podatkowa), to tak właśnie liczysz zaliczki na podatek.Przychody - koszty = dochód ( narastająco od początku roku)Dochód zaokrąglony do pełnych złotych.Dochód x 18% - 556,02 - składki zdrowotne zapłacone od początku roku= zaliczka na podatek za dany okres, minus zaliczki zapłacone od początku roku.~aania zapewne myślała o podatku liniowym 19%.

#5 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2011 - 23:05

Doprecyzuje :))Dochód x 18% - 556,02 = zaliczka na podatek - składki zdrowotne zapłacone od początku roku = podatek za dany okres minus zaliczki zapłacone od początku rokuzaokrąglone do pełnych złotych.

#6 Guest_kk

Guest_kk
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2011 - 23:10

Mirasku a kiedy składki społeczne?

#7 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2011 - 07:42

Społeczne odliczasz w miesiącu zapłaty.( oczywiście osoby prowadzącej DG i od umów zlecenie)

#8 Guest_kk

Guest_kk
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2011 - 09:09

Dokładnie to czym różni skala podatkowa od podatku liniowego ?

#9 Guest_iva

Guest_iva
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2011 - 11:35

Skala podatkowa zawiera w sobie w obecnej chwili dwa progi.Skala podatkowa 2011Podstawa obliczenia podatku (w zł) Podatek wynosi Ponad Do 85.528 zł 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556,02 zł 85 528 zł - 14.839,02 zł + 32% nadwyżki ponad 85.528 zł Jeżeli dany przedsiębiorca z załorzenia wie, że nie przekroczy pierwszego progu, najkorzystniejsza będzie dla niego ta forma, bo płaci niższ podatek.Jak przekroczy drugi próg to juz w zależności. Jeżeli np w zeznaniu roczym rozlicza się z żoną i ona np nie ma dochodów, opłacalnym będzie zostać mu przy tym podatku.Natomiast jeżeli nie i pierwszy próg zostanie przekroczony o dużą kwotę(w załozeniach przedsiębiorcy) wówczas wybiera się podatek 19%, który jest stały bez względu na dochód. W tym przypadku nie można łączyć dochodów z żoną.To tak w telegraficznym skrócie.Podsumowywując. Podatek 19% jest opłacalny przy dochodach sporo przewyzszających I próg podatkowy.

#10 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2011 - 17:37

BARDZO CI DZIĘKUJE MIRASKU POZDRAWIAM

#11 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2011 - 22:25

drugim sposobem rozliczania własnych składek społecznych jest wpisywanie ich w dacie zapłaty do kpir jako koszty uzyskania przychodu - podatnik ma wybór który sposób będzie stosować

#12 Guest_MarzenaMol

Guest_MarzenaMol
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2011 - 18:40

Witam!Podtrzymując temat chciałam zapytać o to jak wystawić PIT na koniec roku. Jeśli składki społeczne wrzucam w koszty w kpir to nie wpisuę ich do PITU?Jestem na zasadach ogólnych rozliczam się wg skali podatkowej

#13 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2011 - 23:52

skoro składki społeczne są u ciebie kosztem to oczywiście nie możesz ich wpisać jako odliczenie od dochodu, bo to byłoby dwukrotne odliczenie

#14 Guest_MarzenaMol

Guest_MarzenaMol
  • Goście

Napisano 16 czerwiec 2011 - 21:19

Koleżanko dziękuję za odpowiedź, a możesz mi powiedzieć co byłoby bardziej korzystniejsze?Doliczyć do kosztów te składki czy do pitu???

#15 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 16 czerwiec 2011 - 22:50

Jeśli osiąga się dochód, od którego można odliczać składki społeczne /gdyby ich nie wpisywać jako kup/ to nie ma znaczenia sposób rozliczania skł. społecznych. Natomiast gdy dochód jest niski lub występuje strata /a brak innych dochodów, od których można byłoby odliczyć te składki w PIT/ to nie ma od czego ich odliczyć i po prostu przepadają. A stratę można rozliczać przez 5 lat z tego samego źródła przychodów.

#16 Dorcia13

Dorcia13

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 684 postów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 12:37

Witam wszystkich, mam zapytanie jak prawidłowo technicznie poprawić zapis w KPIR? Otrzymałam z opóźnieniem fakturę za towar z datą za marzec... Książka jest już ponumerowana, zaliczka na podatek dochodowy zapłacona...

#17 Guest_ciotka

Guest_ciotka
  • Goście

Napisano 24 listopad 2014 - 12:43

dlatego tez korzystam z programu Księga Pakietu Przedsiębiorcy - wylicza sam zaliczkę na podatek dochodowy oraz w każdym momencie mogę dopisać coś, otwierajac miesiąc. Można pobrac wersje testową i sprawdzić czy Wam podpasuje - dla mnie jest idealny.

#18 Guest_Maras79

Guest_Maras79
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2016 - 21:37

widzę że nie tylko ja z niego korzystam :) również jestem na kpir i korzystam z programu Pakietu Przedsiębiorcy, z tym że akurat korzystam z Małej Księgowości. Na podstawie danych podaje do zapłaty podatek dochodowy i nie muszę nic sam wyliczać.

#19 JonatanKonopko

JonatanKonopko

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 05 kwiecień 2016 - 06:49

Przychody minus koszty narastająco i z różnicy 19% podatku. Jeżeli wyjdzie na minusie to nie ma podatku

To najprostsza i najbardziej rzeczowa odpowiedź. Tak to wygląda w telegraficznym skrócie. Nawet w Internecie możesz poszukać programów, które robią tego typu symulacje - bardzo profesjonalnie.

#20 concorde

concorde

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 06 czerwiec 2019 - 21:52

Najlepiej to ściągnij sobie jakiś program do prowadzenia KPiR i one zwykle wyliczają podatek. Ja używam do tego celu Pakiet Przedsiębiorcy Księga. Można go pobrać tutaj:

Program do KPiR

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych