Skocz do zawartości

Jak obliczać składki na ubezpieczenie społeczne

wróć do serwisu Księgowość 15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_nowy9

Guest_nowy9
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2008 - 15:28

WitamDziałalnośc rozpocząłem w kwietniu i płaciłem "promocyjny" ZUS. Jak dotąd składki obliczała mi księgowa, ale już tego nie robi. Teraz chciałbym sam sobie obliczać te składki zrowotne.Z tego co udało mi sie zrozumieć to ubezpieczenie zdrowotne:9% przeciętnego wynagrodzenia podanego na strone ZUS (a odliczam 7,75% w kpir)za wrzesień, październik, listopad płaciłem 212,78zł czyli ok. Ale nie wiem jak obliczyć składkę na ubezpieczenie społeczne. Za 9,10,11.2008 płciłem 92,29zł ale nie moge dojść jak to obliczyć żebym wiedział jak zapłacić za grudzień i dalej. Dziękuje z góry za wyjaśnienie Pozdrawiam

#2 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2008 - 20:28

składki społeczne za grudzień są takie same jak za wszystkie miesiące tego roku, bo podstawa się nie zmieniałazmianie co 3 miesiące ulegała tylko podstawa składki zdrowotnej, podstawę za XII możesz sprawdzić na stronie ZUS, ja jej nie znamod nowego roku też podstawą do społecznych dla ciebie będzie 30 % płacy minimalnej, więc łatwo to sobie wyliczysz

#3 Guest_agata

Guest_agata
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2009 - 12:00

638zł

#4 Guest_jestem zielony w sprawach księgowości

Guest_jestem zielony w sprawach księgowości
  • Goście

Napisano 11 październik 2009 - 11:05

Witam. Ponawiam pytanie przedmówcy:W jaki sposób oblicza się składkę na ubezpieczenie społeczne?(chodzi o osoby, które płacą niższy ZUS.Z góry dziękuję za pomoc.

#5 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 11 październik 2009 - 12:38

cześć podstawą jest 30 % płacy minimalnej czyli 382,80 złskładka emeryt. 19,52 % x 382,80składka rentowa 6 %składka wypadkowa 1,67 %dobrowolna składka chorobowa 2,45 %

#6 Guest_monishia

Guest_monishia
  • Goście

Napisano 12 listopad 2009 - 18:54

Mam pytanie,jesli mam zalozylam dzial gosp i jestem osoba ktora placi nizsze ubezp spol 30% placy min, to jak mam to wyliczyc?Rozumiem,ze place ub zdrowotne 224,24zl, oraz ubezp zdrowotneskladajace sie z: emeryt-382,80x19,52%=74,73, rentowe-382,80x6%=22,97 i wypadkowe-382,80x1,67%=6,39, chorobowego nie ujelam. Ubezp spol wychodzi mi 104,08. Czyli lacznie co miesiac na konto zus bede miala odprowadzac 224,24 oraz 104,08,mam racje?

#7 Guest_Ruda

Guest_Ruda
  • Goście

Napisano 12 listopad 2009 - 20:27

Tak, dobrze policzyłaś.

#8 Guest_monishia

Guest_monishia
  • Goście

Napisano 12 listopad 2009 - 22:29

Dziekuje za potwierdzenie :P Ktos mnie w blad wprowadzil mowiac,ze laczny koszt za ubezpieczenia spoleczne+zdrowotne przy pierwszej dzialalnosci gosp bedzie wynosic ok 270zl ? A z tych wyliczen wychodzi ok 330...

#9 Guest_Kinga T.

Guest_Kinga T.
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2010 - 20:36

Wypełniam właśnie po raz PIT-28 i w części D. PIT-u w odliczeniach od przychodównależy wpisać składki na ubezpieczenie społeczny. Proszę mi podpowiedzieć czy dobrze myślę bo chcę zsumować z całego roku z informacji ZUS POdstawy wymiaru składek na ubezp. społeczne i pomnożyć tę sumę przez 13,71procent? Proszę o podpowiedź. Dziękuję z góry

#10 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2010 - 23:12

A płaciłaś 13,71 % podstawy ? Raczej nie.Kwotę składek do odliczenia musisz zsumować z dowodów wpłat/przelewów i tylko te, które zapłaciłaś w 2009 roku

#11 Guest_renia

Guest_renia
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2010 - 19:34

czyli zsumowac skladki na ubezpieczenie społeczne z całego roku i odjąć od podstawy opodatkowania czy tak ?? proszę o podpowiedz w pit 28??? dziękuje

#12 Guest_dinozaur

Guest_dinozaur
  • Goście

Napisano 19 marzec 2011 - 11:09

Witam. Mam wielką prośbę, mam nadzieję, że pomożecie mi. Pracodawca do tej pory nie przysłał mi PIT-11.Gdy dzwonię odpowiada,że do końca kwietnia mam czas, mieszkamy daleko od siebie.Nie stać mnie by pojechać do niego.W zeszłym roku pracowałem u niego 3 miesiące, moja pensja wynosiła najniższą krajową, tj 1317zł.Do tej pory rozliczałem się sam,ale gdy miałem wypełnione rozliczenie od pracodawcy.Za rok 2010 mam wszystkie( Urząd Pracy + dwóch pracodawców),prócz tego jednego. Chcę się rozliczyć zgodnie z prawem,ale on mi w tym przeszkadza. Z góry pięknie dziękuję za pomoc.Pozdrawiam.

#13 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
  • Goście

Napisano 19 marzec 2011 - 11:52

Twój "były" pracodawca nie wywiązał się ze swoich obowiązków!!!Ty masz czas aby się rozliczyć do końca miesiąca kwietnia 2011r.,natomiast TWÓJ BYŁY pracodawca miał OBOWIĄZEK przesłać Ci PIT 11 za rok 2010do końca lutego 2011 rok.Powiedz mu aby dokładnie zapoznał się z Art.39 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Napisz pismo do niego, np: takiej treści.W związku z nie otrzymaniem informacji o uzyskanych dochodach ( PIT 11) z tytułu wynagrodzenia za pracę w Państwa firmie, proszę o niezwłoczne przesłanie na powyższy adres informacji o moich dochodach za rok 2010.Nadmieniam, że zgodnie z Art.36 ust.1 ustawy pdoof Płatnik podatku jest zobowiązany przesłać PIT 11 podatnikowi,do końca lutego roku, następującegopo roku podatkowym.Z poważaniem ..............

#14 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
  • Goście

Napisano 19 marzec 2011 - 11:54

Pomyłka - ...z Art.36 ust.1 ustawy pdoof...Ma być Art.39 ust.1 ustawy pdoofSorki :P)

#15 Oleńka

Oleńka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 286 postów

Napisano 10 lipiec 2013 - 14:54

Podatnik pracuje na umowę zlecenia na rzecz spółki partnerskiej. Od 1 sierpnia br. zamierza rozpocząć własną działalność, w ramach której będzie wykonywał te same czynności na rzecz swego obecnego zleceniodawcy (umowa zlecenia zostanie zakończona). Jednocześnie zleceniodawca zaproponował dotychczasowemu zleceniobiorcy od sierpnia zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na 1/4 etatu, do innych prac. Czy rozpoczynając działalność zleceniobiorca będzie miał prawo do opłacania obniżonych składek z działalności gospodarczej?

#16 mleszczak

mleszczak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 616 postów

Napisano 02 październik 2018 - 19:54

Tutaj jest super strona https://paniala.pl/w...enie-spoleczne/która w łatwy sposób pokazuje jak to robić. Oprócz tego jest tam wiele porad i cennych uwag dotyczących obliczania składek. Sam serwis jest pisany przez profesjonalistów oraz ma bardzo wiele dobrych artykułów tematycznych. Polecam sprawdzić w wolnej chwili.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych