Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

cit- 8 zaliczka w ciągu roku. proszę o pomoc.

wróć do serwisu Księgowość 19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_jula

Guest_jula
  • Goście

Napisano 19 maj 2010 - 15:28

witampytanie dot zakładu budżetowego.otóż rozliczamy raz w roku podatek dochodowy od osób prawnych tzw CIT-8. od kilku lat na koniec roku wychodziła nam strata. w ciągu roku nie sprawdzam każdego miesiącu czy mamy zysk czy stratę. w tym miesiącu zaczęłam właśnie to robić i wyszło mi że w lutym mieliśmy zysk, jednak do tej pory nie przelaliśmy żadnej zaliczki na konto urzędu skarbowego. nie wiem co teraz robić, boję się konsekwencji. wiem ze 2 lata temu księgowa przelała taką zaliczkę do urzędu skarbowego po czym po kilki miesiącach odbył się jej zwrot. napiszcie proszę co powinnam w takim przypadku zrobić i jeśli będę musiała wpłacić zaliczkę to jak obliczyć jej wysokość od uzyskanego zysku. i na jakiej podstawie urząd skarbowy zwrócił wtedy ta wpłaconą zaliczkę. proszę o pomoc.

#2 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 19 maj 2010 - 22:53

W podatku dochodowym od osób prawnych trzeba wpłacać należne zaliczki do 20-go następnego miesiąca, po tym terminie ewentualnie należy doliczyć odsetki za zwłokę /o ile wychodzą/. Jeśli w CIT-8 wyjdzie nadpłata zaliczek to US zwróci ją podatnikowi, lub zaliczy na poczet podatków w bieżącym roku /zgodnie z wnioskiem podatnika/.

#3 Guest_jula

Guest_jula
  • Goście

Napisano 20 maj 2010 - 12:12

wiem że trzeba wpłacać do 20 każdego miesiąca bo tak robiliśmy gdy obowiązywało co miesięczne rozliczenie cit - 2. jednak teraz tylko rozliczamy cit - 8. może mi ktoś powiedzieć gdzie szukać dodatkowych informacji na ten temat i jak obliczyć stawkę zaliczki i naliczone odsetki.

#4 Guest_maja

Guest_maja
  • Goście

Napisano 20 maj 2010 - 15:55

ustawa pdop.

#5 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 20 maj 2010 - 19:18

zaliczka to 19 % dochodu do opodatkowaniado odsetek można skorzystać z kalkulatorów odsetkowych w internecie

#6 Guest_jula

Guest_jula
  • Goście

Napisano 21 maj 2010 - 08:28

a jakaś deklarację sporządzam do tego?? czy piszę pismo do Urzędu skarbowego, a może tylko robię przelew i w przelewie zaznaczam ze jest to zaliczka na miesiąc taki wraz z naliczonymi odsetkami????

#7 Guest_zuzi

Guest_zuzi
  • Goście

Napisano 21 maj 2010 - 10:40

również chcę wiedziec cos na ten temat

#8 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
  • Goście

Napisano 21 maj 2010 - 10:53

Nie sporządza i nie wysyła się deklaracji miesięcznych.Możesz zrobić sobie w exelu tabelkę, w której wykażesz salda kont przychodowych i kosztów za dany miesiąc oraz narastająco i na tej podstawie ustalasz dochód do opodatkowania. Jeżeli masz tez koszty NKUP to w tym zestawieniu wpisujesz koszty, które nie stanowią KUP, wtedy masz zmniejszenie kosztów podatkowych, co zwiększa dochód podatkowy.Ustalasz dochód do opodatkowania za dany miesiąc, obliczasz zaliczkę na podateki wpłacasz do US do 20-go następnego miesiąca wraz z doliczonymi( ewentualnymi) odsetkami za zwłokę.W przelewie piszesz typ formularza CITOdsetek do kwoty 6,60 nie płaci się.Odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych nie nalicza się od zaległości z tytułu podatków stanowiących dochody budżetu państwa, jeżeli wysokość odsetek nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez "Pocztę Polską" za polecenie przesyłki listowej.Wynika to z art. 54 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej.opłata ta wynosi obecnie 2,20zł.Odsetek od zaległości podatkowych nie nalicza się zatem, jeżeli nie przekraczają one kwoty 6,60zł.

#9 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 26 maj 2010 - 14:02

a co z wpłaconą zaliczką jeśli na koniec roku będzie strata, a ta zaliczka wynikała tylko z zysku w miesiącu styczniu??? ja piszę prośbę do urzędu skarbowego o zwrot zaliczki czy oni sami zwracają???? i co wtedy z naliczonymi odsetkami je też urząd skarbowy zwraca???

#10 Guest_eh

Guest_eh
  • Goście

Napisano 26 maj 2010 - 14:22

Ten temat woła o pomstę do nieba? Jak można prowadzić księgowość i takich rzeczy nie wiedzieć. Podatek dochodowy rozliczany jest raz w roku. W Twoim wypadku CIT-8. W nim wykazujesz wpłacone zaliczki, ewentualne odsetki, dochód za cały rok. Podatnik ma parszywy obowiązek do 20 kazdego następnego miesiaca wpłacić wyliczony podatek dochodowy tak jak opisał to Mirasek. Jeśli nie wpłacił to za każdy dzień zwłoki odsetki. Jeśli nie zapłacisz a w między czasie przyjdzie urząd na kontrolę oprócz odsetek jeszcze kara z kks. Nie ma czegoś takiego jak zwrot podatku dochodowego w ciągu roku. Zwrot następuje po złożeniu CIT/ PIT i jeśli urząd nie ma do niego zastrzeżeń. Jak będziesz miała stratę to wszystkie wpłacone zaliczki urzad zwróci, jak będzie dochod to w zależności od jego wysokości z zeznania będzie wynikać albo kwota do zwrotu albo do doplaty.

#11 Guest_eh

Guest_eh
  • Goście

Napisano 26 maj 2010 - 14:24

Wpłacone należne odsetki nie podlegają zwrotowi.

#12 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 26 maj 2010 - 22:32

dodam tylko, że w CIT-8 nie wykazuje się żadnych odsetek za zwłokę, ani zapłaconych ani należnych - z resztą komentarza zgadzam się

#13 Guest_dagmara

Guest_dagmara
  • Goście

Napisano 27 maj 2010 - 08:47

eh i koleżanka wiem że dla was bulwersujące jest to że ktoś kto prowadzi księgowość nie zna podstawowych zasad, macie rację, jednak dla osób początkujących to wszystko jest troszkę zagmatwane, zwłaszcza że wszędzie piszą co innego. w jednym z czasopism wyczytałam że zakłady budżetowe w ogóle nie muszą wpłacać zaliczek na pd od osób prawnych, a jeszcze gdzie indziej o tych zaliczkach pisze tak że ciężko zrozumieć jak je w końcu naliczyć.

#14 Guest_gonia

Guest_gonia
  • Goście

Napisano 27 maj 2010 - 09:32

a słuchajcie a jeśli odprowadzę zaliczkę dany miesiąc to tej zaliczki nie wliczam a następnym miesiącu do kup??

#15 Guest_eh

Guest_eh
  • Goście

Napisano 27 maj 2010 - 10:01

damara - rzeczywiście mój błądgonia - zaliczka na podatek dochodowy nie jest kup

#16 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 27 maj 2010 - 22:55

dagmaro, mnie to nie bulwersuje, każdy kiedyś zaczynał

#17 Guest_dagmara

Guest_dagmara
  • Goście

Napisano 28 maj 2010 - 09:32

więc wiesz jakie bywają początki.

#18 Adelajda

Adelajda

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 565 postów

Napisano 09 lipiec 2013 - 14:06

Obowiązek złożenia CIT-8 dotyczy nie tylko osób prawnych, czyli np. spółek kapitałowych, fundacji i stowarzyszeń, lecz także jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej (z wyjątkiem spółek nie mających osobowości prawnej, tj. spółek osobowych prawa handlowego – jawnych, partnerskich, komandytowych, komandytowo-akcyjnych oraz cywilnych. Wiele jednostek organizacyjnych ma wątpliwości, czy wobec tego nałożony jest na nie obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej, czy nie.

Jak wynika z interpretacji podatkowych wydawanych przez izby skarbowe, w takim przypadku należy odwołać się każdorazowo do przepisów, na podstawie których taka jednostka organizacyjna została utworzona, oraz zbadać, czy może być ona samodzielnym podatnikiem. Na przykład roczny CIT składają wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe, ale już np. kluby osiedlowe dla mieszkańców takiego obowiązku nie mają.

#19 Guest_akinom

Guest_akinom
  • Goście

Napisano 18 luty 2014 - 23:54

Stary temat, ale się wypowiem:) Jeśli nagle, po latach odnotowanych strat podatkowych, nagle pojawił się przychód, to może warto sprawdzić czy nie ma możliwości odliczenia straty podatkowej? Przez 5 lat jest taka możliwość, nie więcej niż 50% tej straty. 

#20 Guest_początkująca

Guest_początkująca
  • Goście

Napisano 17 listopad 2014 - 09:03

Witam,

może teraz ja nie będę oryginalna ale zapytam. Pracuje w zakładzie budżetowym. Moja księgowa corocznie składa oświadczenie, że wszystkie dochody są zwolnione z podatku dochodowego od op w związku z ich przeznaczeniem na cele statutowe. Troszkę zainteresował mnie ten temat, gdyż zgodnie z art. 17 pkt 1 ust. 4 z zastrzeżeniem ust. 1c zwolnienie nie ma zastosowania w samorządowych zakładach budżetowych-jeżeli przedmiotem ich działalności jest zaspakajanie potrzeb publicznych pośrednio związanych z ochroną środowiska w zakresie wodociągów i kanalizacji oraz ścieków komunalnych.

W statucie mamy:

- utrzymanie, konserwacja oraz naprawa wodociągu gminnego

- utrzymanie, obsługa i konserwacja stacji uzdatniania wody oraz hydroforni

- utrzymanie i konserwacja sieci kanalizacji sanitarnej

- utrzymanie, obsługa i konserwacja oczyszczalni ścieków wraz z przepompowniami ścieków

- administrowanie, konserwacja i naprawa budynków komunalnych

- utrzymanie i konserwacja placu targowego

- usługi beczką asenizacyjną i WUKO

- drobne usługi transportowe oraz w zakresie robót koparką i koparko-ładowarką

Przychody uzyskujemy ze sprzedaży:

-  wody i odprowadzenie ścieków

- usług asenizacyjnych

- usług transportowych

- z targowicy

- za czynsz i media z wynajmu lokali komunalnych

Czy w związku z tymi przychodami Zakład nie powinien odprowadzać podatku dochodowego jeśli zostanie uzyskany dochód??

Proszę o odpowiedź bo czytam i czytam i coraz więcej mam wątpliwości.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych