Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Jakie odsetki ? ustawowe czy podatkowe


wróć do serwisu Księgowość 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_magda

Guest_magda
 • Goście

Napisano 06 marzec 2009 - 16:29

Kochani mam mały problem. Musze zapłacic odsetki od wpłat na PFRON, z tym ze nie wiem jakie odsetki mam policzyc ?? ustawowe czy podatkowe ???Jesli znacie tez jakies przepisy ktore o tym mowia to takze bym prosila.Dziekuje za wszelką pomoc Pozdrawiam

#2 Guest_Gosia

Guest_Gosia
 • Goście

Napisano 06 marzec 2009 - 19:49

W przypadku opóźnień regulowaniu zobowiązań w stosunku do US i ZUS nalicza się odsetki podatkowe

#3 Guest_Mirasek

Guest_Mirasek
 • Goście

Napisano 06 marzec 2009 - 19:56

ODSETKI BUDŻETOWE:Odsetki od zaległości budżetowych nazywane równieżodsetkami podatkowymi lub odsetkami za zwłokę od zaległości podatkowych,odsetki pobierane od wszystkich podatków i innych należności budżetowychz tytułu ich nieterminowych wpłat.Stawki odsetek budżetowych ustalane i ogłaszane są przez Ministra Finansów w Monitorze Polskim. Stanowią 200 % podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego. Odsetki budżetowe zaliczane są w rachunkowości finansowej do kosztów finansowych.Nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.ODSETKI USTAWOWE:Odsetki ustawowe stanowią najpowszechniejszą formę odszkodowania za zwłokę w spełnieniu świadczeń pieniężnych. Dzięki ich ustanowieniu strony nie muszą wykazywać swoich strat, wystarczy udowodnienie okresu zwłoki oraz wysokości kwoty dłużnej, aby otrzymać odszkodowanie - być może częściowe, ale bez kosztownych procedur dowodowych.Odsetki ustawowe należą się zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom nie prowadzącym działalności gospodarczej.W umowie można zastrzeż również tzw. odsetki umowne, określone procentowo albo w postaci wielokrotności odsetek ustawowych. Należy jednak uważać, aby zastrzeżone odsetki nie były zbyt wysokie, gdyż może to prowadzić do nieważności postanowienia umownego.Moim zdaniem ,odsetki od wpłat na PFRON to odsetki budżetowe ( podatkowe)

#4 Guest_Barbara

Guest_Barbara
 • Goście

Napisano 06 marzec 2009 - 23:37

nkup

#5 Guest_marta

Guest_marta
 • Goście

Napisano 07 marzec 2009 - 15:57

oczywiście zgadzam sie z Miraskiem....wpłaty na PEFROn nie maja cech podatku a wiec zdecydowanie należy liczyć % ustawowe.

#6 Guest_Baśka

Guest_Baśka
 • Goście

Napisano 07 marzec 2009 - 22:55

Brawo Mirasku! jak zwykle jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy i zaangażowania w pomoc innym!tak trzymać! a moja podpowiedź że odsetki oczywiście podatkowe brzmi już blado przy wypowiedzi Miraska!Natomiast do Marty: chyba się pomyliłaś bo napisałaś że zgadzasz się z Miraskiem i podałaś że odsetki...ustawowe...

#7 Guest_mirka

Guest_mirka
 • Goście

Napisano 27 grudzień 2009 - 13:29

a na które konto księgujecie takie odsetki podatkowe? 750 czy 760?

#8 Guest_Be

Guest_Be
 • Goście

Napisano 27 grudzień 2009 - 16:08

koszty finansowe

#9 Guest_Basia

Guest_Basia
 • Goście

Napisano 27 grudzień 2009 - 23:19

Tak naprawde koszty od zaległości podatkowych nie stanowią kosztów uzyskania przychodu:www.pit.pl/odsetki_podatkowe_odsetki_od_zaleglosci_podatkowych_odsetki_i_platnosc_562.php"Od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. Ich wysokość obwieszcza Minister Finansów. Dodatkową sankcją za niewpłacony w terminie podatek, zaliczkę czy ratę podatku jest brak możliwości zaliczenia takich odsetek do kosztów uzyskania przychodu, zarówno przez osoby fizyczne, jak i przez osoby prawne. Zatem w praktyce od zapłaconych odsetek należy odprowadzić równiez podatek dochodowy."

#10 Fiona Maphona

Fiona Maphona

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 253 postów

Napisano 14 lipiec 2013 - 23:52

kalkulator odsetek ustawowych http://www.infor.pl/...i_ustawowe.html

 

kalkulator odsetek od zaległości podatkowych http://www.infor.pl/...zaleglosci.html#11 niepelnosprawny

niepelnosprawny

  Nowy użytkownik

 • Członkowie
 • Pip
 • 2 postów

Napisano 10 styczeń 2021 - 10:48

tutaj znajdziesz kalkulator pfron i policzysz wszystko zgodnie z przepisami.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy