Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

faktura za szkodę komunikacyjną


wróć do serwisu Księgowość 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_asia

Guest_asia
 • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 15:55

Do firmy wpłynęła faktura kosztowa za naprawę samochodu po szkodzie komunikacyjnej. My jako firma zapłaciliśmy VAT - firmie która naprawiła samochód. Kwotę netto ubezpieczyciel wypłaci firmie która naprawiła samochód.My fakturę zaksięgowaliśmy w koszty , Vat zapłaciliśmy do wrsztatu , a na rozrachunkach została nam kwota netto. Jakie należy zrobić księgowanie, żeby zamknąć cała fakturę?

#2 Guest_dorzia

Guest_dorzia
 • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 16:13

Pytanie podstawowe , czy mieliście ubezpieczenie AC, jeśli tak to to mogliście zaliczyć w koszty . Natomiast pozostałą kwotę należy zaksięgować w pozostałe przychody na podstawie decyzji ubezpieczyciela o przyznaniu odszkodowania.

#3 Guest_asia

Guest_asia
 • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 16:20

Dziękuję za pomoc

#4 Guest_kazik

Guest_kazik
 • Goście

Napisano 25 wrzesień 2009 - 18:15

Jak można zaksięgować kwotę netto w pozostałe przychody,skoro jej nie otrzymali tylko firma-warsztat. Kwota zapłacona przez ubezpieczyciela dla tego warsztatu. Ja mam taki sam problem; Mam ubezpieczenie AC, szkodę pokrywa zakład ubezpieczeń w kwocie netto a kwotę vat zapłaciłem ja jako firma,F-ra wystawiona przez warsztat opiewa wszystkie kwoty;netto+vat= brutto.Podobno mam zaksięgować tylko Vat,który mam sobie odliczyć ,ale co z kotą netto gdzie ją ująć ,czy wcale nie wykazywać.Co mamy zrobić.

#5 Guest_...

Guest_...
 • Goście

Napisano 28 wrzesień 2009 - 12:01

ktoś odpowie???

#6 Guest_dorzia

Guest_dorzia
 • Goście

Napisano 28 wrzesień 2009 - 12:33

faktura jest na kogo???na przychody księgujesz nie na podstawie zwrotu pieniędzy firmie która naprawiała, ale na podstawie decyzji wydanej przez ubezpieczyciela o przyznaniu i wypłaceniu odszkodowania,

#7 Guest_...

Guest_...
 • Goście

Napisano 28 wrzesień 2009 - 13:10

i co niby jeszcze podatek od tego płacisz?

#8 Guest_dorzia

Guest_dorzia
 • Goście

Napisano 28 wrzesień 2009 - 13:27

wężyku z kropkami ; jeśli księgujesz w koszty fakturę za naprawę a potem do przychodów odszkodowanie (tę samą kwotę) to nie wychodzi ci dochód do opodatkowania. Jasne???????Pozdrówka

#9 Guest_łimeira

Guest_łimeira
 • Goście

Napisano 28 wrzesień 2009 - 13:54

Do ~...A co w tym dziwnego, że od odszkodowania płaci się podatek?Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych:Art. 14.2. Przychodem z działalności gospodarczej są również:12) otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnejWykazywać trzeba wszystkie przychody związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.Odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela księguje się jako „pozostałe przychody”. Przy szkodzie komunikacyjnej wysokość tego odszkodowania jest równa kwocie netto z faktury wystawionej za naprawę samochodu. Fakturę za naprawę samochodu księguje się w koszty (jeśli było AC) w kwocie netto. W rejestrze vat – zakupy wykazuje się kwotę netto i vat z tej faktury. Z jednej strony przychód odszkodowania, z drugiej strony koszty (odszkodowanie = kwota netto za naprawę) i dochód do opodatkowania równa się zero. Zostaje tylko kwota VAT (podatek naliczony z tytułu nabycia towarów i usług pozostałych) pomniejszająca podatek VAT należny.

#10 Guest_...

Guest_...
 • Goście

Napisano 28 wrzesień 2009 - 15:44

dzięki, właśnie mówiłam znajomemu, żeby tak zrobił i szukałam poparcia, bo on twierdzi, że większość tylko Vat z tego rozlicza

#11 Remek

Remek

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 574 postów

Napisano 11 lipiec 2013 - 08:22

Witam, chciałbym się was poradzić jak mam zaksięgować szkodę komunikacyjną. Warsztat nam wystawia fakturę za naprawę a my mu ją płacimy, później dostajemy zwrot netto z PZU lub PZU przelewa pieniądze bezpośrednia na konto warsztatu a nas tylko o tym powiadamia. Fakturę księguję w następujący sposób:Rozrachunku z VAT/Zobowiązania wobec dostawców - wartość VATPozostałe koszty operacyjne/ Zobowiązania - wartość nettoZapłatę z PZU:Bank/Pozostałe przychody operacyjne - kwota wypłacona przez PZUMy płacimy całość faktury i księgujemy następująco:Zobowiazania/Bank - wartość faktury.To wydaje mi się prawidłowe, ale co jeśli PZU przelewa bezpośrednio na warsztat, wtedy jak to zaksięgować, aby pozbyć się zaległości wobec warsztatu:Wtedy wypisuję PK i przeksięgowuję w taki sposób?:Dostawcy/Pozostałe przychody operacyjne - wartość netto, bo VAT płacymu myDobrze rozumuję, czy coś pokręciłam???Z góry dziękuję za pomoc:)#12 Guest_Koala

Guest_Koala
 • Goście

Napisano 07 sierpień 2013 - 09:51

Witam, chciałbym się was poradzić jak mam zaksięgować szkodę komunikacyjną. Warsztat nam wystawia fakturę za naprawę a my mu ją płacimy, później dostajemy zwrot netto z PZU lub PZU przelewa pieniądze bezpośrednia na konto warsztatu a nas tylko o tym powiadamia. Fakturę księguję w następujący sposób:Rozrachunku z VAT/Zobowiązania wobec dostawców - wartość VATPozostałe koszty operacyjne/ Zobowiązania - wartość nettoZapłatę z PZU:Bank/Pozostałe przychody operacyjne - kwota wypłacona przez PZUMy płacimy całość faktury i księgujemy następująco:Zobowiazania/Bank - wartość faktury.To wydaje mi się prawidłowe, ale co jeśli PZU przelewa bezpośrednio na warsztat, wtedy jak to zaksięgować, aby pozbyć się zaległości wobec warsztatu:Wtedy wypisuję PK i przeksięgowuję w taki sposób?:Dostawcy/Pozostałe przychody operacyjne - wartość netto, bo VAT płacymu myDobrze rozumuję, czy coś pokręciłam???Z góry dziękuję za pomoc:)

 

Jeżeli PZU płaci netto bezpośrednio do wartszatu to na podstawie informacji od PZU że kwota została przelana księgujemy w pozostałe przychody opeacyjne (Ma), i zobowiązania wb dostawcy (Wn). W ten sposób zostanie zamknięta faktura związana ze szkodą komunikacyjną.

 #13 UrszulaUla

UrszulaUla

  Użytkownik

 • Członkowie
 • PipPip
 • 24 postów

Napisano 06 luty 2015 - 13:17

Witam,

odświeżam temat.

Co zrobić w przypadku, gdy dostałam fakturę przelewową od warsztatu za naprawę samochodu po kolizji, a z tej faktury zapłaciłam gotówką warsztatowi tylko pół vatu (samochód osobowy, cele mieszane); resztę bezpośrednio na konto warsztatu ma wpłacić firma ubezpieczająca. 

Mogę zaksięgować z tej faktury tylko VAT? Wn - VAT, Ma - Rozrachunki z warsztatem?

Czy takie księgowanie można uznać za księgowanie faktury, czy należałoby to ująć w innym typie dokumentu, np. DP lub PK?

 

Teraz dopiero zauważyłam,że temat jest poruszony w dziale PKPiR jednak mi oczywiście chodzi o księgowanie przy prowadzeniu pełnej księgowości.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych