Skocz do zawartości


umowa zlecenie czy zlecenia


wróć do serwisu Kadry 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Róża

Guest_Róża
  • Goście

Napisano 13 maj 2013 - 12:50

Zawsze mnie to zastanawia, może Wy pomożecie :( Jaka jest poprawna forma- umowa zlecenie czy umowa zlecenia ?

#2 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 maj 2013 - 12:55

"Zlecenia" to jest liczba mnoga więc poprawna forma jedna umowa to umowa - zlecenie ,umowa o dzieło a nie umowa o dzieła lub umowa cywilno-prawna nie cywilno-prawne.

#3 zołza

zołza

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1767 postów

Napisano 13 maj 2013 - 12:58

SJP podaje "umowa-zlecenie".

CARPE DIEM!


#4 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 13 maj 2013 - 13:15

Art. 734 § 1 kodeksu cywilnego - Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

z wyjaśnienia Jerzego Bralczyka:

Co do umowy, myślę, że z punktu widzenia języka obie wersje są poprawne, bo umowa i zleceniem być może (umowa-zlecenie), i zlecenia dotyczyć (umowa zlecenia), czego o kupnie np. już powiedzieć nie można, jako że umowa nie jest kupnem.

fajne pytanie - tez się kiedyś ostro zastanawiałam, w ostateczności staram się posługiwać terminologią kodeksową, w tym przypadku art. 734 k.c.

#5 Juliaa

Juliaa

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 20 maj 2013 - 14:37

dobre pytanie! Czyli można używać dwóch określeń? Nie podoba mi się to, tzn. takie dopuszczanie kilku wersji jako poprawnych. Muszę więc wybrać swoją wersję :) Myślę, że najlepiej będzie używać dwóch sformułowań: "zlecenie" i "umowa zlecenia" :)

#6 Guest_Olaf S

Guest_Olaf S
  • Goście

Napisano 17 październik 2017 - 09:24

"Zlecenia" to jest liczba mnoga więc poprawna forma jedna umowa to umowa - zlecenie ,umowa o dzieło a nie umowa o dzieła lub umowa cywilno-prawna nie cywilno-prawne.



#7 Guest_Zibi

Guest_Zibi
  • Goście

Napisano 01 lipiec 2018 - 19:36

"Zlecenia" to jest liczba mnoga więc poprawna forma jedna umowa to umowa - zlecenie ,umowa o dzieło a nie umowa o dzieła lub umowa cywilno-prawna nie cywilno-prawne.

 

Oj nie: w k.c. jest

 

"Art. 734. § 1. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie."

Zibi



#8 Guest_XYZ

Guest_XYZ
  • Goście

Napisano 23 marzec 2019 - 20:53

To ja spotkałem się z odmiennym, dość ciekawym poglądem. Generalnie typ umowy wymienionej w k.c. w tytule XXI odnosi się tylko do zlecenia dokonania czynności prawnych i stąd nazywany jest umową zlecenia. Z kolei art. 750 k.c. mówi o odpowiednim stosowaniu przepisów o zleceniu do umów o świadczenie usług nieuregulowanych przepisami; w związku z tym bliżej nieokreślone środowiska pracodawców stworzyły sobie własną nazwę "umowy-zlecenie", jako właśnie tej z art. 750, nie zaś 734 par. 1.

 





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych