Skocz do zawartości

Zdjęcie

Udzielanie wolnego za pracę w soboty, nie...

wróć do serwisu Kadry 17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 516207 postów

Napisano 26 lipiec 2011 - 16:09

Jeżeli pracodawca nie chce płacić pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia, to w pierwszej kolejności powinien udzielić mu odpowiednio – czasu wolnego albo dni wolnych od pracy. Powrót do artykułu: Udzielanie wolnego za pracę w soboty, niedziele, święta oraz w godzinach nadliczbowych

#2 Guest_kunia

Guest_kunia
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2011 - 16:09

Witam. Mam 5 dniowy system pracy , weekendy wolne. Zwalniałam się raz do lekarza 2 godz. co wiąże się z tym ,iż miałam do odrobienia te 2 godz. Pracodawca zaproponował abym przyszła w sobote odrobić.( bylam na 2 godz, i myslalam ze mam teraz nadgodz bo soboty inaczej sie liczą) Nie znam się aż tak na prawie pracy ale czy miał takie prawo?? czy nie powinnam miec liczone inaczej, np za 1 h pracy wpisał 2h ?

#3 Guest_ida

Guest_ida
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2011 - 16:14

za pracę w sobotę ,jesli jest ona w twoim zakładzie pracy dniem wolnym ( nawet dwugodzinną ) pracodawca powinien ci oddać cały wolny dzień, więc takim poleceniem ,to w zasadzie strzela sam sobie w razie kontroli w kolano .

#4 Guest_edi

Guest_edi
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2011 - 16:25

a jeśli np pracownik przyszedł na 9h, to powinien dostać dzień wolny + za tę jedną godzinę wynagrodzenie zasadnicze czy jeszcze jakiś dodatek?

#5 Guest_ida

Guest_ida
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2011 - 16:44

za tę jedną godzinę wynagrodzenie + dodatek 50%, bo to przekroczenie dobowe

#6 Guest_kunia

Guest_kunia
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2011 - 17:08

a moja mądra księgowa powiedziała ze inaczej się liczy jak masz godz, do odrobienia a inaczej jak idziedsz dodatkowo do pracy dlatego mnie udupili i musialam isc w sobote na 2 godz.

#7 Guest_ida

Guest_ida
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2011 - 17:31

księgowi w ogóle nie powinni się wypowiadać w sprawach prawa pracy, bo z reguły mówią i co gorsza robią , straszliwe głupoty :)

#8 Guest_kunia

Guest_kunia
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2011 - 19:39

akurat moja ksiegowa pracuje u prawnika i mysli ze wie najlepiej dlatego chciałabym ją podwazyc ale nie wiem jak. musze znaleź jakis artykół z KP zeby pokazac jej a nie moge znaleź nigdzie nic.Mamy meksyk w pracy z tym babskiem to my na nią pracujemy bo siedzi 2 godz tyg i miesza tylko, po podwyzke poszłysmy dostalysmy po 100 zł w maju a ona poszla w czerwcu dostala 200 +vat , jak my bylysmy w maju to szefowej powiedziala ze nie ma tyle kasy na koncie ale w czerwcu juz byla , normalnie szlak mnie trafia jak widze takie kąbinowanie .

#9 Guest_mm

Guest_mm
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2011 - 23:01

kunia- tak na początek, to rażące błędy!. Ida, ma rację- jeśli jesteś zatrudniona w systemie podstawowym i pracujesz od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie, to odpracowanie prywatnych wyjść w sobotę spowoduje naruszenie zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy i spowoduje konieczność udzielenia pracownikowi w zamian innego dnia wolnego od pracy (rozdz. VI Czas Pracy kp)

#10 Guest_kunia

Guest_kunia
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2011 - 10:09

Przepraszam za te błędy czasami nie zastanowię się i klepie znalazłam to :DZIAŁ 6 – CZAS PRACYROZDZIAŁ I. Przepisy ogólneROZDZIAŁ II. Normy i ogólny wymiar czasu pracyROZDZIAŁ III. Okresy odpoczynkuROZDZIAŁ IV. Systemy i rozkłady czasu pracyROZDZIAŁ V. Praca w godzinach nadliczbowychROZDZIAŁ VI. Praca w porze nocnejROZDZIAŁ VII. Praca w niedziele i świętaSzukałam i nie widzę nic co bym mogła sprawdzić a przede wszystkim pokazać jej.

#11 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2011 - 16:03

Witam, mam pytanie w sprawie podróży służbowych za granicę. podam przykład moich wątpliwości:Normalnie pracuję od 7do 15 pięć dni w tygodniu. Natomiast w niedzielę o godzinie 12:00 dnia wylatuję do Chin. Podróż w jedną stronę trwa około (czasami ponad) 20 godzin. Niestety w samolocie lecę w klasie ekonomicznej i nie mam kuszetki, ani miejsca sypialnego. W podróż służbową zabieram ze sobą laptop, dokumentację itd. Czy w związku z tym należą mi się nadgodziny lub odbiór dnia wolnego? Czy są jakieś przepisy które są na korzyść pracownika?

#12 Guest_OLA

Guest_OLA
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2011 - 16:04

Witam, mam pytanie w sprawie podróży służbowych za granicę. podam przykład moich wątpliwości:Normalnie pracuję od 7do 15 pięć dni w tygodniu. Natomiast w niedzielę o godzinie 12:00 dnia wylatuję do Chin. Podróż w jedną stronę trwa około (czasami ponad) 20 godzin. Niestety w samolocie lecę w klasie ekonomicznej i nie mam kuszetki, ani miejsca sypialnego. W podróż służbową zabieram ze sobą laptop, dokumentację itd. Czy w związku z tym należą mi się nadgodziny lub odbiór dnia wolnego? Czy są jakieś przepisy które są na korzyść pracownika?pozdrawiam,Ola

#13 Guest_Kier

Guest_Kier
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2011 - 09:34

Mam pytanie odnośnie rozliczania godzin nadliczbowych. Jestem na pełnym etacie, 7,25 to moj wymiar pracy dzienny x 5 dni w tygodniu pn-pt. W lipcu wypracowałem 7,5h nadgodziny, które chciałem odebrać w sierpniu.Odebrałem je w sierpniu i nie zostały mi te godziny wpisane do normy czasu pracy. Ale to nie wyszystko, bo w sierpniu zrobiłem 15h nadgodziny i ten dzień z lipca odjęto mi od tych 15h nowych nadgodzin z sierpnia. Gdybym nie miał nadgodzin w sierpniu i odebrał te z lipca to według pracodawcy wszystko się zgadza, a jesli mam nowe nadgodziny w sieprniu to mi zabiera tyle ile wykożystuje z lipca... Jak mam wyjaśnić to osobie ktora nie chce mnie słuchać i uważa że ma racje? Chyba ze ja jej nie mam?:)

#14 Guest_mm

Guest_mm
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2011 - 09:41

chyba- 7,35. Jezeli odebrałeś godziny z lipca w sierpniu, to norma w sierpniu jest pomniejszona. Godz. nadliczbowe w sierpniu, pracodawca ma obowiazek rozliczyć ( zapłacić lub oddać godziny /dzień).

#15 Guest_Kier

Guest_Kier
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2011 - 09:50

Fizjoterapeuta ma 7,25 :) No wałaśnie tak mi sie też wydawało. Ale na co mam sie powołać i ywtłumaczyć że mam rację.:) Taki proceder trwa od początku roku 2011 :) więc troszkę teraz sobie tych dni odbiorę :P

#16 Guest_mm

Guest_mm
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2011 - 10:56

art.151 kp

#17 Guest_Stefan

Guest_Stefan
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2019 - 15:16

w tym roku będę pracował 9.11 10.11 oraz 11.11  przy normalnym wymiarze 8h/5d w tygodniu. Czy ze względu na to, że praca będzie i w niedzielę i  w poniedziałek 11 listopada nadal przysługuje mi tylko 1 dzień za każdy z przepracowanych i nic do zapłaty?

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2019 - 10:42

w tym roku będę pracował 9.11 10.11 oraz 11.11  przy normalnym wymiarze 8h/5d w tygodniu. Czy ze względu na to, że praca będzie i w niedzielę i  w poniedziałek 11 listopada nadal przysługuje mi tylko 1 dzień za każdy z przepracowanych i nic do zapłaty?

Jeśli masz niezwykle hojnego i bogatego pracodawcę, to możesz z nim negocjować zapłatę za dodatkowo przepracowane dni. Pracodawca może za nie zapłacić, ale nie musi. Pozostanie Ci odebranie wolnego w innych dniach.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych