Skocz do zawartości

Zdjęcie

Praca w UE

staż pracy

wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 micra84

micra84

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 09 maj 2013 - 12:09

Witam serdecznie.Pracowałam kilka miesięcy w Anglii. Po powrocie nie dostałam nic co by wyglądało jak świadectwo pracy. Mam list referencyjny (chyba) i te payslip, jak policzyć ten okres do stazu pracy, na czym się oprzeć, jaka ustawa to reguluje. Tam pracowałam 7 m-cy więc zawsze więcej do stażu. I czy pracodawcy mojemu do obliczenia stażu pracy mam przedstawić te payslipy czy jak?Pomocy - pozdrawiam

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 maj 2013 - 14:59

Ustawodawca nakazuje zaliczyć do stażu pracy okresy pracy poza terytorium Polski.
Jedynym warunkiem jest fakt, aby okres zatrudnienia był udokumentowany, przy czym żadne przepisy nie wskazują, w jaki sposób okresy zatrudnienia powinny być udokumentowane. Pracodawca może więc uwzględnić okres zatrudnienia pracownika za granicą na podstawie każdego dostarczonego przez niego dokumentu np. świadectwa pracy, zaświadczenia o wykonywaniu pracy, dokumentu płacowego, ubezpieczeniowego, podatkowego czy listu polecającego . Ważne jest, żeby na podstawie tego dokumentu pracodawca był w stanie bez wątpliwości stwierdzić: fakt zatrudnienia i jego charakter oraz okres zatrudnienia.Jezeli dostarczony dokument nie potwierdza jednoznacznie faktu stosunku pracy może poprosic o przedtawienie innego dokumentu na przykład o odpowadzonym podatku lub składkach ubezpieczeniowych.
Pracownik może także dostarczyć pracodawcy dokument sporządzony w języku obcym. Należy jednak pamiętać, że takiego dokumentu potwierdzającego okres zatrudnienia co do zasady nie można przechowywać w aktach osobowych bez jego polskiej wersji.

Wynika to z przepisów ustawy o języku polskim, która stanowi, że na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przy wykonywaniu przepisów z zakresu prawa pracy używa się języka polskiego.Takze dokument potwierdzajacy zatrudnienie powinien byc przetłumaczony na język polski.
Fakt zaliczenia tego okresu do stażu pracy reguluje art. 86 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.)

#3 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 10 maj 2013 - 06:22

Okresy wcześniejszego zatrudnienia możemy udokumentować przede wszystkim świadectwem pracy, ale także innymi dokumentami prywatnymi i urzędowymi.
Należą do nich:

[*]umowa o pracę,
    [*]zaświadczenie wystawione przez pracodawcę,
    [*]odcinki wypłat wynagrodzenia,
    [*]zaświadczenia o objęciu pracownika ubezpieczeniem społecznym
    [/list]Jeśli pracodawca od początku robi trudności z uznaniem dokumentów, celowym jest wystąpienie do niego z pisemnym wnioskiem o uznanie zagranicznego stażu pracy w oparciu o przedkładany materiał dowodowy. Nie wyklucza się, że polski pracodawca zażąda przedkładanej dokumentacji w tłumaczeniu na język polski.

#4 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 10 maj 2013 - 06:24

Przed wyjazdem z Wielkiej Brytanii powinniśmy zgromadzić formularze: P45, P60, oraz tzw. payslipy (odcinki wypłaty i ubezpieczeń).

Dokument P45 otrzymujemy po odejściu z pracy jako świadectwo zakończenia zatrudnienia w danej firmie. Znajdują się w nim informacje o kwocie otrzymanych wynagrodzeń oraz kwota zapłaconego podatku w danym roku podatkowym, tj. od rozpoczęcia tego roku do zakończenia pracy
u danego pracodawcy w ciągu tego roku.
Dokument P60 otrzymujemy z końcem każdego roku podatkowego. W Wielkiej Brytanii rok podatkowy kończy się 5 kwietnia. Jeśli pracowaliśmy na przełomie roku podatkowego, otrzymamy dokument rozliczający rok poprzedni.

payslipy (odcinki z wysokością wypłat i składek) też są ważne. niemniej mogłabyś wystąpić do firmy o dokument P45 i P60.
payslipy zazwyczaj są podstawą do wystawienia tych dokumentów, jednak jeżeli jest to Twój jedyny dowód pracy w Anglii - to nie wysyłaj oryginałów tylko kopie.

#5 micra84

micra84

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 10 maj 2013 - 18:24

Dziękuję bardzo...zobaczę jakie mam dokumenty - wydaję mi się że dostałam ten dokument P60 - ale muszę to sprawdzić

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: staż pracy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy