Skocz do zawartości

hasło do komputera pracownika

wróć do serwisu Kadry 46 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_AL

Guest_AL
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2011 - 11:38

Czy pracownik ma obowiązek przekazać hasło do swojego komputer przełożonemu idąc na urlop?Nie chcę dawać go swojej szefowej bo jej nie ufam. Szuka na mnie haczyków do dyscyplinarki i nie chcę żeby coś mi pokasowała w komputerze. Są na to jakieś podstawy prawne?

#2 Guest_pass

Guest_pass
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2011 - 14:53

Absolutnie nie!!! Nie można przekazywać haseł osobom nadzorującym także.

#3 Guest_AL

Guest_AL
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2011 - 16:26

a jest na to jakaś podstawa prawna? jest to dla mnie istotne żebym miała czym się podeprzeć w pracy.

#4 Guest_doriss

Guest_doriss
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2011 - 10:05

jesli macie administratora sieci, to on na swoje hasło loguje się w razie potrzeby do każdego komputera, a swojego hasła nie przekazuje się nikomu, tak jak i PIN do karty, bo hasło identyfikuje OSOBĘ, która wykonuje jakies działania na komuterze, więc gdyby twoja szefowa chciała posłuzyć się twoim hasłem, to jakby podawała się za ciebie, a to jest z pewnością karalne

#5 Guest_ida

Guest_ida
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2011 - 10:31

powinniście mieć w zakładzie stworzona procedurę , gdzie powinno być jasno określone postępowanie z hasłami do komputera pracownika i umieszczony zakaz przekazywania ich niepowołanym osobą, z drugiej strony musimy pamiętać,że jest to jednak komputer PRACODAWCY, i może być przecież taka sytuacja,że w czasie twojej nieobecności jakieś dane z twojego sprzętu będą w zakładzie pracy potrzebne. Wykasowanie plików przecież można datować, tzn.kiedy zostało wykonane więc będzie wiadomo, czy zrobił to pracownik , czy ktoś inny w czasie jego nieobecności w pracy.

#6 Guest_doriss

Guest_doriss
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2011 - 10:42

~ida, to zalezy, jak jest skonstruowana siec. u mnie pracownik ma dostep do sieci także spoza zakładu pracy, właśnie na podstawie hasła. Dlatego podczas nieobecności w zakładzie pracy, do komputera nieobecnego pracownika może logowac się jedynie administrator na swoje hasło i ma on nieograniczony dostęp

#7 Guest_iza

Guest_iza
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2011 - 10:44

w moim programie księgowym mozna zmieniac date i co wtedy???

#8 Guest_doriss

Guest_doriss
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2011 - 10:48

najbezpieczniej jest pozostawić sytuację tak: hasło nalezy do pracownika, ale zasoby na komputerze - do pracodawcy. Dlatego administrator może w przypadku potrzeby udostępniać zasoby na odpowiednim sprzęcie pracodawcy, ale logując się swoim hasłem, a nie "podszywając się" pod nieobecnego.

#9 Guest_ida

Guest_ida
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2011 - 15:04

iza może w programie zmienisz datę ale przecież nie w systemie, jest wewnętrzny zegar ,którego nie możesz zmienić a informatyk za pomocą chociażby keylogger'a z łatwością wyszuka wszelkie dokonywane operacje na sprzęcie nie tylko datami ,ale nwet z dokładnym czasem dokonania danej operacji.

#10 Guest_ida

Guest_ida
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2011 - 15:09

praca.gazetaprawna.pl/artykuly/496044,firma_skontroluje_w_jaki_sposob_pracownik_korzysta_z_komputera.html

#11 Guest_AL

Guest_AL
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2011 - 22:50

Dziś wynikł kolejny problem. Szefowa dała mi zakres obowiązków na papierze gdzie dopisała: "Sprzęt wykorzystywany do wykonywania zadań służbowych jest własnością pracodawcy i nie może służyć celom prywatnym. W przypadku nadania hasła - pracownik na obowiązek poinformowania o jego treści bezpośredniego przełożonego."Cóż jedyne co mi zostaje to dać im to hasło ale pousuwać wszystkie pliki, które do nie należą do nich i nie są istotne i zostawić puste druki kadrowe a co do poczty: ustawić opcję żeby za każdym razem Outlook prosił o hasło. Nie chcę żeby czytali i wysyłali maile z mojego konta podczas mojej nieobecności. Gdybym tego nie podpisała zwolniłaby mnie dyscyplinarnie. Ciągle mi grozi. Szefowa chce wyjść pięknie przed prezesem.

#12 Guest_mańka

Guest_mańka
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2011 - 09:25

idąc na urlop lub na inne zwolnienie od swiadczenia pracy podajesz dokładnie dni nieobecności. każdy email wysłany będzie miał datę wysłania oraz każda modyfikacja pisma będzie miała datę, która będzie świadczyła o tym, że nie mogłaś tego wykonać z uwagi na swoją nieobecność w pracy. jeżeli chodzi o skasowanie plików przez Twoja szefową- to ja na Twoim miejscu zrobbiłabym kopię wszystkich plików na płytce i dała np do sejfu w księgowości (jeżeli masz zaufanie do tych osóB) (na pewno nie bierz do domu bo to byłoby ciężkie naruszenie przepisów-tajemnica przedsiębiorstwa) ---> możesz powiedziec że to archiwizacja danych z uwagi na Twoja nieobecność jako zabezpieczenie przed utrata danych gdyby nagle padł system. płytkę włóż do koperty a na zgrzewie przyłóż swoją pieczątkę... ja tak robie i nawet szef uważa to za słuszne... ale ja mam "stety" Takiego szefa...

#13 Guest_mańka

Guest_mańka
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2011 - 09:45

idąc na urlop wypoczynkowy lub inna nieobecność usprawiedliwioną podpierasz się datami nieświadczenia pracy stąd jeżeli będzie wysłane pismo z Twojego komputera to będzie miało ono datę wysłania (outlook), natomiast zmienione pismo ewentualnie przez Twoja szefową bedzie miało date modyfikacji pliku, więc rzecz jasna podczas nieobecności nie mogłas tego zrobić. natomiast aby uchronić sie przed skasowaniem plików ja bym zrobiła (zreszta tak robię) kopie zapasowe wszystkich plików na płytce i dała do sejfu do księgowości- jeżeli masz zaufanie do tych pracowników, mówiąc ze to archiwizacja danych z obawy przed utratą danych gdyby nagle padł system. płytke włóż do koperty , na zgrzewie zrób pieczątke i wpisz datę. ja tak robie dosyć często i przez moich przełożonych jest to uznawane...oczywiście nie bierz do domu - bo mogłaby Ciebie oskarzyć za wynoszenie poufnych danych poza firmę... pozdrawiam i życzę powodzenia w rozwiązaniu dość trudnej sprawy jak sie nie ma zaufania do szefowej i odwrotnie...

#14 Guest_mańka

Guest_mańka
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2011 - 09:46

ups...myślałam ze tamto sie nie wpisało na forum... :))

#15 Guest_ida

Guest_ida
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2011 - 10:47

odnoszę wrażenie,że jednak popadacie w jakąś paranoję. Przecież to własność pracodawcy, a zapis o niewykorzystywaniu komputera do celów prywatnych jest całkiem normalny i w wielu organizacjach i korporacjach stosowany powszechnie. Nie rozumiem też cóżto za tajemnicze maile przychodzą do AL , że przełożony nie może ich przeczytać. Prywatną korespondencję załatwia się w domu na skrzynce prywatnej , a resztą pracodawca ma prawo być zainteresowany, bo to ostatecznie jego firma.

#16 Guest_doriss

Guest_doriss
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2011 - 10:50

sprzęt i oprogramowanie są własnością pracodawcy, natomiast hasło do komputera - nie, od tego jest administrator, a hasła, jak i PINu nie udostępnia się nikomu!Pamiętajcie, że udostepnienie hasła daje wiele mozliwości manipulowania nie tylko podczas nieobecności pracownika!!

#17 Guest_Wojtek

Guest_Wojtek
  • Goście

Napisano 01 marzec 2016 - 17:42

Podnoszę temat.

Mam na swoim biurku komputer zabezpieczony oczywiście hasłem. Hasło zna również administrator sieci. Podczas mojego urlopu, administrator sieci udostępnił hasło do mojego komputera swojej koleżance. Powodu nie znam. Po moim powrocie z urlopu sprawa się wydała. Sprawę zgłosiłem kierownikowi, ale ten nie widzi problemu. Komputer jest przecież służbowy. Wg kierownika hasło jest do tego aby zabezpieczyć komputer przed osobą trzecią z zewnątrz. Pracownicy firmy mają nieograniczony dostęp do firmowego (służbowego) sprzętu. Służbowy, tylko, że ja mam ten komputer "na stanie". Ja za niego i całe wgrane oprogramowanie odpowiadam.

Co tym sądzicie?

#18 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18335 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 01 marzec 2016 - 18:41

Przesadzasz, to własność pracodawcy,ktoś za to odpowiada,że udostępnił i miał na to zgodę pracodawcy.
U mnie hasła do komputera pracownika muszą być zdeponowane również u przełożonego, a nie tylko u administratora.

#19 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4872 postów

Napisano 01 marzec 2016 - 21:15

Nie zgadzam się z tym.

Oczywiście sprzęt i oprogramowanie jest własnością pracodawcy ale skoro jest zabezpieczone wejście hasłami to nie można ich podawać osobom trzecim (nawet jak są zdeponowane- o czym pierwszy raz słyszę). Administrator nie potrzebuje twojego hasła aby wejść do programu bo ma specjalne uprawnienia. Każde wejście lub wykonanie czegokolwiek jest rejestrowane, więc dlaczego osoba trzecia dostaje twoje hasło i "działa na twój rachunek".

#20 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18335 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 01 marzec 2016 - 21:37

Nie pierwszyzna ,że hasła są zdeponowane. Spotkałam to w wielu firmach. Nie wyobrażam sobie,aby pracownik raptem nie przyszedł do pracy, a ja nie mogę skorzystać z jego zbioru danych, dostępnych w jego komputerze.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych