Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Nowy urlop Macierzyński + Rodzicielski a likwidacja zakładu pracy

wróć do serwisu Księgowość 98 odpowiedzi w tym temacie

#1 kulina174

kulina174

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 08 maj 2013 - 09:11

Jestem pracownicą w ciąży, obecnie 5 miesiąc. Mam umowę na czas nieokreślony. Dochodzą mnie widomości o likwidacji zakładu pracy. Nie wiem czy będzie to przed rozwiązaniem, czy po. Ale chciałabym wiedzieć jakie świadczenia mi przysługują jeżeli dojdzie do takiej sytuacji przed porodem, jak będę na macierzyńskim, czy na rodzicielskim. Jakie wnioski mam składać i gdzie?

#2 Jakub Sieradzki

Jakub Sieradzki

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 346 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 08 maj 2013 - 11:48

Stan upadłości oraz likwidacja pracodawcy uchylają szczególną ochronę trwałości stosunku pracy. W przypadkach, gdy wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Skrócenia okresu wypowiedzenia w tym trybie należy dokonać w treści pisma zawierającego oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę .

#3 Jakub Sieradzki

Jakub Sieradzki

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 346 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 08 maj 2013 - 11:49

Jeżeli pracodawca rozwiąże z Panią umowę o pracę w okresie ciąży, w związku z prowadzoną likwidacją lub ogłoszeniem upadłości, to przysługuje Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zgodnie z treścią tego przepisu zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (po rozwiązaniu umowy o pracę), jeżeli ubezpieczenie to ustało (umowa o pracę uległa rozwiązaniu) w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Zasiłek przysługujący po rozwiązaniu umowy o pracę w omawianym trybie wypłaca oczywiście ZUS. Niezbędnymi dokumentami, jakie należy przedstawić w celu otrzymania tego świadczenia są:- zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że stan ciąży został stwierdzony jeszcze w takcie zatrudnienia,- świadectwo pracy, - oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z powodu likwidacji lub upadłości pracodawcy,- skrócony odpis aktu urodzenia, w celu uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego po porodzie.

#4 kulina174

kulina174

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 08 maj 2013 - 11:56

Czy dotyczy to także urlopu który obowiązuje od tego roku, czyli dodatkowego pół roku (26 tygodni), po półrocznym macierzyńskim?

#5 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 08 maj 2013 - 12:00

Tak

#6 Guest_ewelina

Guest_ewelina
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2013 - 15:38

ja jestem po likwidacji i jestem na zasilku macierzynskim skroconym o 2 tygodni potem jest 4 tygodnie dodatkowego i 26 tygodni rodzicielskiego

#7 Guest_Kinga

Guest_Kinga
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2013 - 10:45

mam pytanie umowa wygasa mi 27.11.2013 jestem na urlopie macierzyńskim do 19.12.2013 r i chciałabym iść na urlop rodzicielski czy zus wypłaci mi pieniądze za rodzicielski i końcówke macierzyńskiego jeśli nie zostanie mi przedłużona umowa??

#8 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5606 postów

Napisano 29 sierpień 2013 - 10:46

Tak. Pod warunkiem, że w odpowiednim terminie złożysz wniosek o rodzicielski

#9 luma

luma

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 23 październik 2013 - 11:38

Witam,

Kończę 8 miesiąc ciąży, jestem na L4. Dostałam wypowiedzenie z firmy gdyż jest w upadłości z opcją likwidacji i zamykają większość sklepów w całej Polsce. Także jestem pracownikiem do końca października. Termin porodu zaplanowany mam na 25.11.2013. Pytaniem jest czy za okres od 01.11 do mojego rozwiązania jak jeszcze nie będę na macierzyńskim przysługują mi za ten miesiąc pieniądze od Zusu (zasiłek?). Jeśli tak czy mam jakiś określony termin na złożenie papierów i jakie to mają być papiery?

Proszę o pomoc w tej kwestii.

#10 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5606 postów

Napisano 23 październik 2013 - 11:53

Jeżeli będziesz dalej chora i będziesz miała zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia wypłatę zasiłku przejmie ZUS.

Jeśli zwolnienie lekarskie będzie na przełomie października, a listopada zakład pracy prześle do ZUS oryginalne zwolnienie lekarskie i wypełniony druk Z-3. Ty dostarczasz świadectwo pracy i wypełniasz druk Z-10, następne zwolnienie lekarskie przesyłasz bezpośrednio do ZUS.

Wszystkie sprawy związane z macierzyńskim, dodatkowym macierzyńskim i rodzicielskim załatwiasz już w ZUS

#11 Guest_Ilona

Guest_Ilona
  • Goście

Napisano 11 listopad 2013 - 21:38

Witam,

Jestem na dwutygodniowym okresie wypowiedzenia ponieważ firma jest w upadłości likwidacyjnej. Moje pytanie brzmi czy jakbym zaszła w ciąże w ciągu tych dwóch tygodni to przysługują mi jakieś świadczenia ?? Do porodu i po porodzie?

Z góry dziekuje za odpowiedź

Pozdrawiam

Ilona

#12 Guest_luma

Guest_luma
  • Goście

Napisano 14 listopad 2013 - 11:49

Witam,Na moim świadectwie pracy napisane jest że wykorzystałam urlop wypoczynkowy w 2013 roku w wymiarze 19 dni (152h), gdzie nie wykorzystałam tak naprawdę ani jednego dnia a na dodatek mam 11 dni zaległego za 2012r.Czy firma w ten sposób próbuje mnie oszukać? Dodam, że firma jest w upadłości likwidacyjnej i po kolei zamyka sklepy i zwalnia pracowników.Co mam w takim przypadku robić?Proszę o pomoc.

#13 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5606 postów

Napisano 14 listopad 2013 - 11:51

W świadectwie pracy ujmuje się tylko urlop z roku obecnego, więc nie ujęcie urlopu z 2012 roku jest ok. Pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop (30 dni) w ostatnim dniu pracy.

#14 Guest_luma

Guest_luma
  • Goście

Napisano 14 listopad 2013 - 12:09

No dobrze, ale chodzi o to że ja tak naprawdę jestem od kwietnia 2013 na L4 więc za rok 2013 przysługuje mi 4,5 dnia urlopu wypoczynkowego. Natomiast na świadectwie pracy ma ewidentnie napisane....

W okresie zatrudnienia pracownik:

1) wykorzystał urlop wypoczynkowy w 2013 r w wymiarze:

19 dni (152h)

A ja nie wykorzystałam w 2013 roku nawet jednego dnia urlopu...

Poza tym pracodawca nie wypłacił mi ekwiwalentu za urlop z 2012.

Co mam w tej sytuacji robić?

#15 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5606 postów

Napisano 14 listopad 2013 - 12:16

Do kiedy trwała umowa o pracę i jaki masz wymiar urlopu 26 dni czy 20?

#16 Guest_luma

Guest_luma
  • Goście

Napisano 14 listopad 2013 - 12:23

Umowa o pracę trwała do 02.11.2013. Natomiast wymiar urlopu mam 20 dni.

#17 Guest_luma

Guest_luma
  • Goście

Napisano 15 listopad 2013 - 10:46

I co by mi Pani doradziła Pani Doroto?

#18 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5606 postów

Napisano 15 listopad 2013 - 11:01

Dobrze masz wpisaną ilość urlopu przy wymiarze 20 dni i pracy do XI należy się 11 dni. Za te 11 dni z tego roku i 9 z 2012 roku powinnaś otrzymać ekwiwalent, który wypłacany jest ostatniego dnia pracy, chociaż niektóre firmy wypłacają razem z wynagrodzeniem. Skoro umowa trwała do 2 listopada to do tego dnia zakład pracy (jeśli oczywiście jest uprawniony czyli jeśli zatrudnia powyżej 20 osób wypłaca ci zasiłek chorobowy, a od 3 listopada wypłatę przejmie ZUS.

Proponuję zadzwonić do pracodawcy odnośnie wypłaty ekwiwalentu, jeśli to nie przyniesie rezultatu napisz wezwanie do zapłaty i wyślij listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Sprawdź czy masz prawidłowo wystawione świadectwo pracy, żebyś nie straciła prawa do macierzyńskiego (art. 30 USTAWY z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa)

#19 Guest_luma

Guest_luma
  • Goście

Napisano 15 listopad 2013 - 11:54

Dobrze masz wpisaną ilość urlopu przy wymiarze 20 dni i pracy do XI należy się 11 dni. Za te 11 dni z tego roku i 9 z 2012 roku powinnaś otrzymać ekwiwalent, który wypłacany jest ostatniego dnia pracy, chociaż niektóre firmy wypłacają razem z wynagrodzeniem. Skoro umowa trwała do 2 listopada to do tego dnia zakład pracy (jeśli oczywiście jest uprawniony czyli jeśli zatrudnia powyżej 20 osób wypłaca ci zasiłek chorobowy, a od 3 listopada wypłatę przejmie ZUS.

Proponuję zadzwonić do pracodawcy odnośnie wypłaty ekwiwalentu, jeśli to nie przyniesie rezultatu napisz wezwanie do zapłaty i wyślij listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Sprawdź czy masz prawidłowo wystawione świadectwo pracy, żebyś nie straciła prawa do macierzyńskiego (art. 30 USTAWY z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa)

Tzn. że będąc na L4 należy się również przez ten czas urlop wypoczynkowy?

Niestety firma nie odbiera telefonów...Czy jak napiszę wniosek o sprostowanie świadectwa pracy to będzie dobry ruch?

#20 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5606 postów

Napisano 15 listopad 2013 - 11:59

Co się tak uczepiłaś tego świadectwa pracy odnośnie urlopu. Walcz, żeby ci wypłacili ekwiwalent.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych