Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dokumentowanie wypłat


wróć do serwisu Moja Firma 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 bazyliczek

bazyliczek

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 148 postów

Napisano 06 maj 2013 - 09:03

Witam!W jaki sposób należy dokumentować wypłaty dla pracowników. Czy dokumentacja powinna być jedna dla wszystkich czy oddzielnie dla każdego pracownika? Gdzie znaleźć przepisy o tym mówiące?

#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 06 maj 2013 - 09:28

Żądanie pracownika w dotyczące umożliwienia mu zapoznania się z określonymi dokumentami może zostać zgłoszone zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej a wynika z art. 85 § 5 k.p.Podstawowymi dokumentami, do których podwładny powinien móc zajrzeć, są:• regulamin wynagradzania lub zbiorowy układ pracy,• imienna karta (lista) wypłacanego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z zatrudnieniem (z wyodrębnieniem poszczególnych elementów pensji oraz obowiązkowych i dobrowolnych potrąceń),• indywidualna karta ewidencji czasu pracy, zawierająca informację o liczbie przepracowanych godzin oraz nieobecnościach,• lista obecności,• karta zasiłkowa ZUS Z-17, przedstawiająca dane dotyczące wypłaconych świadczeń należnych w razie choroby i macierzyństwa.Pracownik nie może więc ujrzeć zbiorczej listy płac, gdzie wykazane będzie zestawienie przychodów jego współpracowników.

#3 Sobi

Sobi

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 12 maj 2013 - 15:38

Pracownik ma prawo wiedzieć w jaki sposób zostało naliczone mu wynagrodzenie, jednak prawo pracownika do tego typu informacji nie tworzy po stronie pracodawcy obowiązku wydawania mu takiego wykazu na piśmie, co miesiąc. Tego typu zachowanie po stronie pracodawcy jest dobrowolne i może być zawarte m.in w regulaminie płacy, pracy, układzie zbiorowym pracy. Dokumentacja wypłat jest prowadzona dla każdego pracownika oddzielnie i ma do niej wgląd tylko pracownik po złożeniu ustnego albo pisemnego wniosku oraz organy do tego upoważnione jak sąd, ZUS, urząd skarbowy. Udzielenie przez zakład pracy bez zgody zainteresowanego informacji dotyczącej wynagrodzenia innemu pracownikowi może być uznana za naruszenie dobra osobistego. Pracodawcy często wydają pracownikom tzw. paski płac albo w formie wydruku papierowego albo formie elektronicznej, w ten sposób unikają często dodatkowych pytań i nieporozumień związanych ze sposobem wyliczenia określonego składnika.

#4 Guest_tynka

Guest_tynka
  • Goście

Napisano 13 maj 2013 - 13:04

Zleceniobiorca przedstawił rachunek do um.zlecenia .Wynagrodzenoie zostało wypł.10.05.2013.Czy naliczenie wynagrodzenia + składki na PK zrobić w dniu wypłaty czy można na koniec miesiąca ,poniważ bedzie jeszcze jeden rachunek od tego zleceniobiorcy w m-cu maju.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych