Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy ochrona przedemerytalna może się zac...


wróć do serwisu Kadry 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 515791 postów

Napisano 26 kwiecień 2011 - 13:17

Pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę zawartą na czas nieokreślony 21 lutego 2011 r. z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jednak od 2 marca jego stosunek pracy podlega czteroletniej ochronie przedemerytalnej. Czy rozpoczęcie biegu okresu ochronnego w trakcie złożonego przez pracodawcę wypowiedzenia ma wpływ na skuteczność rozwiązania umowy? Powrót do artykułu: Czy ochrona przedemerytalna może się zacząć w okresie wypowiedzenia

#2 Guest_Hatka

Guest_Hatka
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2011 - 13:17

Pracodawca nie rozwiązał umowy 21 lutego, tylko wypowiedział, bo gdyby rozwiązał to w marcu już byłoby po rozwiązaniu umowy.

#3 Guest_doriss

Guest_doriss
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2011 - 13:26

cóz za genialny komentarz, Hatko

#4 Guest_gogo

Guest_gogo
  • Goście

Napisano 01 lipiec 2011 - 10:13

wrrr co za głupoty, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy w czasie ochrony ale umowa może się rozwiązać w czasie tejże ochrony, nie wprowadzjacie w błąd ludzi !!!1

#5 Guest_ida

Guest_ida
  • Goście

Napisano 01 lipiec 2011 - 10:21

dokładnie zreszta w tym wypadku bieg wypowiedzenia rozpoczął się tak czy siak przed uzyskaniem przez pracownika ochrony ,,bo 01.03 ."Zakaz ustanowiony w art. 39 k.p. nie obowiązuje przed osiągnięciem wieku przedemerytalnego, chociażby pracownik osiągnął ten wiek w okresie wypowiedzenia. Wskazywał na to SN w uzasadnieniu wyroku z 7 kwietnia 1999 r., (I PKN 643/98, OSNAP 2000/11/418). Artykuł 39 k.p. zakazuje wypowiedzenia umowy o pracę w okresie trwania ochrony przedemerytalnej, ale nie sprzeciwia się rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli wypowiedzenie zostało dokonane przed datą rozpoczęcia obowiązywania zakazu wypowiedzenia. Istota zakazu odnosi się bowiem do tego, aby nie dopuścić do wypowiedzenia umowy o pracę w okresie ochronnym, natomiast nie wyłącza możliwości jej rozwiązania w tym okresie, jeżeli w dacie wypowiedzenia pracownik nie był jeszcze objęty zakazem z art. 39 k.p."

#6 Guest_GIMNAZJALISTKA

Guest_GIMNAZJALISTKA
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2018 - 19:03

Nie wierzę, że autorem jest RADCA PRAWNY. Wystarczy skończyć liceum, by po pobieżnym przeczytaniu kilku zdań kodeksu wiedzieć, że powyższy tekst jest pobożnym życzeniem. Przepisy kodeksu są czytelne i nie pozostawiają miejsca na dywagacje, czy interpretacje. 4 lata ochrony, to 4 lata, a nie 4 lata PLUS okres wypowiedzenia (np.3 miesiące). Bo jak? Jeśli 4 lata i 3 miesiące, to może 4 lata i 3 miesiące i kolejne 3 miesiące itd., itd. Do ilu lat doszlibyśmy dodając w nieskończoność 3 miesiące?!?! A co do nieodbierania listów, to list nieodebrany uznaje się za skutecznie doręczony po drugim awizowaniu bądź po upływie terminu odbioru, tj. po 14 dniach od pierwszego awizowania. Zatem nieodebranie listu poleconego niczego nie odwlecze.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych