Skocz do zawartości

Zdjęcie

archiwizacja faktur VAT wyłącznie w formie elektronicznej

faktura VAT

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Neytiri

Neytiri

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 66 postów

Napisano 02 maj 2013 - 12:49

Czy można przechowywać faktury VAT otrzymywane w formie papierowej wyłącznie w wersji elektronicznej? Np. wg następującego schematu:- sprzedawca będzie wysyłał podatnikowi fakturę VAT w formie papierowej,- oryginalna, papierowa faktura VAT będzie skanowana w dniu otrzymania jej przez podatnika,- skan faktury będzie potwierdzany za zgodność z wersją papierową przez zarząd lub osobę upoważnioną, przy użyciu podpisu elektronicznego oraz znacznika czasu,- wersja elektroniczna (skan) przechowywana będzie na serwerze, kolokowanym w zewnętrznej firmie, z którą podatnik posiada podpisana umową dotyczącą kolokowania serwera,- po wprowadzeniu faktury VAT na serwer, faktura VAT w formie papierowej nie będzie przechowywana i zostanie zniszczona.Wszystkie zeskanowane faktury VAT przechowywane będą w opisany sposób przez okres wymagany przepisami prawa podatkowego, zapewniając autentyczność pochodzenia i integralność treści faktur. W przypadku potencjalnej kontroli, Spółka będzie w stanie zapewnić pełny i bezzwłoczny dostęp do faktur VAT przechowywanych w wersji elektronicznej, które jednocześnie będą spełniały wymogi czytelności i łatwości ich odszukania.Czy w takim systemie podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktur VAT przez , które będą niszczone po uprzednim wprowadzeniu ich na serwer?

#2 Jakub Sieradzki

Jakub Sieradzki

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 346 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 02 maj 2013 - 17:46

Brak jest obowiązku przechowywania kopii faktur w takiej samej formie, w jakiej są one wysyłane. Faktura powinna być wystawiona w dwóch egzemplarzach, ale nie oznacza to, że przechowywana faktura ma być identyczna w zakresie formy, co faktura przesłana nabywcy. Faktura przechowywana przez wystawcę i otrzymana przez nabywcę ma być identyczna w zakresie treści, a więc informacji zawartych na fakturze, odnoszących się do przeprowadzonej transakcji.Zarówno faktury przesyłane jak i faktury otrzymywane drogą elektroniczną mogą być przechowywane w formie elektronicznej w dowolny sposób, np. w formie zapisu elektronicznego na elektronicznych nośnikach danych. Konieczne jest jednak, aby pliki na dyskach elektronicznych były zabezpieczone, a sposób zabezpieczenia uniemożliwił modyfikowanie treści kopii faktury.

#3 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 maj 2013 - 16:01

Czy w takim systemie podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktur VAT przez , które będą niszczone po uprzednim wprowadzeniu ich na serwer?

Czy aby nie pisałaś już wniosku o interpretacje w tym temacie? Jest interpretacja z identycznym stanem faktycznym jaki przedstawiasz i właśnie z tymi dwoma pytaniami, które nam tu zadajesz na forum. Jeśli to zbieg okoliczności w co wątpię to zapraszam do poczytania sobie interpretacji:

http://interpretacje...p3-443-51-13-md

...Spółka będzie mogła dokonywać odliczenia podatku naliczonego na podstawie faktur VAT otrzymanych w formie papierowej, ale przechowywanych w formie elektronicznej, w takim zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są (będą) wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych i nie zaistnieją okoliczności skutkujące brakiem prawa do odliczenia zawarte w art. 88 ustawy.

#4 Guest_verre

Guest_verre
  • Goście

Napisano 30 listopad 2015 - 12:54

Ja miałem dużo problemów ze źle wystawianymi dokumentami. Przez to kilka kar nawet zapłaciłem. Postanowiłem zmienić zupełnie system zarządzania dokumentacją. Wykupiłem dostęp do aplikacji Sekretariat (atsoftware.pl). Teraz, jeżeli pracownik wystawia jakiś dokument to osoba autoryzowana potwierdza zgodność i przesyła go do właściwych osób. Wszystkie zadania „papierologiczne”, dzięki wskazanemu rozwiązaniu odbywają się całkowicie zdalnie. Wdrożenie było banalne, nie ma żadnych błędów, częste aktualizacje. Dużo funkcji do wyboru, ale śmiga intuicyjnie. Błędy w dokumentacji mam obecnie na poziomie zerowym, dzięki właściwemu systemowi autoryzacji. Świetna sprawa, polecam.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: faktura, VAT

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych