Skocz do zawartości


Zdjęcie

chorobowe a premia


wróć do serwisu Kadry 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Wiśnia

Wiśnia

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 36 postów

Napisano 30 kwiecień 2013 - 09:39

Witam,pracownica od października 2012 r. otrzymywała dodatkowe wynagrodzenie (premie). Od marca 2013 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży (100%). Czy do podstawy wynagrodzenia chorobowego wlicza się premie? (rozliczane na dodatkowej liście płac)

#2 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8176 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 kwiecień 2013 - 10:34

Do podstawy zasiłku chorobowego bierzemy wynagrodzenia z 12 miesięcy poprzedzających zasiłek chorobowy.Ustawa wyjaśnia, że wynagrodzeniem tym jest przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, pomniejszony o kwotę składek finansowanych przez ubezpieczonego. Premię miesięczną wlicza się do wspomnianego przychodu, ponieważ przysługuje z racji pozostawania w stosunku pracy i jest oskładkowana.
Z powyższego wynika, że gdy premia została wypłacona w okresie, z którego ustalana jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, świadczenie to powinno być uwzględnione przy obliczaniu zasiłku. Należy jednak pamiętać o art. 41 ust. 1 omawianej ustawy. Przepis ten mówi, że jeżeli ustalamy wysokość zasiłku, to nie bierzemy pod uwagę tych składników wynagrodzenia (w tym premii), które w myśl postanowień układów zbiorowych pracy albo przepisów o wynagradzaniu nie ulegają zmniejszeniu za okres pobierania zasiłku.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych