Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia a KUP i ulga podatkowa

kup wynagrodzenia ulga podatkowa

wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_juv

Guest_juv
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2013 - 08:02

Witam, czy zmiana terminu wynagrodzenia z 5 kolejnego miesiąca na ostatni dzień miesiąca skutkuje brakiem możliwości naliczenia KUP oraz odliczenia 46,33 od podatku w jednym miesiącu? Np. wypłata za marzec była 5 kwietnia a teraz kwietniowa byłaby zamiast 5 maja to 30 kwietnia. Czyli przy tej kwietniowej wypłacanej w kwietniu nie można naliczyć kup ani odjąć ulgi podatkowej przez co pracownik dostanie mniej do ręki?

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 kwiecień 2013 - 08:28

Nie wiem w jakim programie pracujesz.Ja nie mam tego problemu w swoim programie .Każda lista płac jest naliczana za okres np. luty ,marzec i termin wypłaty to jest inna sprawa.I naliczasz listę za okres 04/2013 z datą płatności 5 maja.Zmianie u mnie ulegnie tylko data wypłaty :nadal to będzie lista za okres 04/2013 natomiast data wypłaty 30.04.2013r. Program powinien naliczyć koszty i KUP prawidłowo za kazdy okres wypłaty W dzisiejszych czasach jest to niesłychanie ważne,zwłaszcza ,że coraz więcej pracodawców nie wypłaca terminowo wynagrodzeń.Słyszłam ,że są programy ,które nie rozróżniają okresu wypłaty wtedy będzie taka sytuacja jak opisałeś/łaś.

#3 Guest_juv

Guest_juv
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2013 - 08:34

No tak, księgowo liczy się okres za jaki jest lista płac. Ale pdof oraz ZUS liczy się już terminem wypłaty. Właśnie program (CDN Optima) po zmianie daty wypłaty z 5 maja na 30 kwietnia zmienia mi deklaracje z 05/2013 na 04/2013 i usuwa KUP oraz 46,33. A prawidłowo zgodnie z przepisami rozumiem, że nie powinno to mieć wpływu?

#4 Guest_juv

Guest_juv
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2013 - 10:02

A w Monitorze Księgowego nr 24 z 2010r. przeczytałem, że jednak nie jest istotny okres za jaki jest wynagrodzenie tylko właśnie data wypłaty:

Jeśli w grudniu 2010 r. pracodawca zdecyduje się na wypłatę wynagrodzenia, którego termin wypłaty był ustalony na 10 stycznia 2011 r., musi liczyć się z tym, że rozliczenie takiego wynagrodzenia wymaga zastosowania tylko jednych kosztów uzyskania przychodu i jednej ulgi podatkowej. Nieważne jest bowiem, jakiego miesiąca wynagrodzenie dotyczy, ale w jakim miesiącu zostało wypłacone. Wszystkie dokonane w danym miesiącu wypłaty będą stanowiły przychód tego miesiąca.

Jak ktoś ma dostęp to tutaj pełna treść artykułu:http://mk.infor.pl/i...&mode=html&z=50Do tego jest tam napisane, że składki i podatek naliczamy od sumy obu wypłat. To jak to w końcu powinno być?

#5 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 kwiecień 2013 - 20:08

Oczywiście,że podatek i składki ZUS odprowadzasz według daty wypłaty.Nie mam dostepu do tego tekstu,więc nie mogę się ustosunkować.

#6 Guest_aaa

Guest_aaa
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2013 - 10:04

jesli masz kilka wyplat w jednym miesiacu, niezaleznie od tego jakiego okresu dotycza, to mozesz zastosowac tylko jedne KUP i jedna ulge, tzn sumujesz kwoty wynagrodzenia i raz odliczasz KUP i ulge. w tym przypadku wazny jest tylko termin wyplaty a nie okres za jaki ta wyplata jest nalezna

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: kup, wynagrodzenia, ulga podatkowa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy