Skocz do zawartości


Zdjęcie

czy wolno odwołac oświadczenie o odrzuceniu spadku?

spadek nieruchomość odwołanie

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Oleńka

Oleńka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 286 postów

Napisano 26 kwiecień 2013 - 08:01

witam, czy w sytuacji w ktorej najpierw brat odrzucil spadek, sadzac, ze musialby doplacic do splaty pozyczek, po czym chce odwolac swoja decyzje, gdyz dopiero teraz policzyl ze zadluzenie jest o wiele mniejsze niz wartosc nieruchomosci, ktora mielismy dostac w spadku, jest szansa ze mu sie uda i ma sprawo do zmiany swojej decyzji?

#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 26 kwiecień 2013 - 08:20

Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia może nastąpić tylko przed sądem, gdzie trzeba wykazać powody nieważności oświadczenia woli i je udowodnić. Spadkobierca musi również jednocześnie oświadczyć, czy spadek przyjmuje, czy odrzuca. Prawo do uchylenia się od skutków oświadczenia woli pod wpływem błędu wygasa po upływie roku od jego wykrycia, a w razie groźby w ciągu roku od dnia gdy stan obawy ustał.
Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez Brata jeżeli z jakichkolwiek powodów znajdował się w stanie wyłączającym świadome lub swobodne wyrażenie woli (np. choroba, starość i schorzenia z tym związane, np. utrata pamięci). Nieważne jest również oświadczenie złożone pod wpływem błędu np. co do osoby spadkodawcy, tytułu powołania lub majątku (np. brak wiedzy o rzeczywistym majątku spadkodawcy). Za nieważne zostanie uznane również oświadczenie złożone pod wpływem groźby, gdy ktoś będzie chciał zmusić spadkobiercę do odrzucenia spadku, a groźba ta jest poważna i dotyczy osoby lub majątku.

#3 Jakub Sieradzki

Jakub Sieradzki

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 346 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 26 kwiecień 2013 - 08:22

Co do zasady raz złożone oświadczenie nie może zostać cofnięte ani zmienione w jakikolwiek sposób.
Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki. Zgodnie z treścią art. 1019 KC, jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami: uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem; spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca. Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd. Niewiedza spadkobiercy o stanie spadku, pomimo podjętych odpowiednich i możliwych działań, może być uznana za błąd istotny.

#4 Craiq

Craiq

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 09 maj 2013 - 17:07

Takiego oświadczenia nie można odwołać, chyba że przed sądem wykaże się, że oświadczenie takie zostało złożone z naruszeniem art. 82 - 87 Kodeksu cywilnego

#5 monkep

monkep

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 550 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 maj 2013 - 17:53

Niestety, zgodnie z art. 1018(2) Kodeksu cywilnego oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie może być odwołane. Istnieje jednak możliwość uchylenia się od skutków złożonego oświadczenia, jeśli osoba wyrażająca swoją wolę odnośnie przyjęcia lub odrzucenia spadku działała pod wpływem błędu lub groźby. Jak wcześniej już wspomniano zgodnie z art. 1019 Kodeksu cywilnego uchylenie to powinno nastąpić przed sądem, wraz z oświadczeniem spadkobiercy co do przyjęcia lub odrzucenia spadku. Przedstawione oświadczenia wymagają zatwierdzenia przez sąd. Wspomniany błąd musi odnosić się do treści czynności prawnej, oraz można powołać się jedynie na taki błąd, który uzasadnia przypuszczenie, że gdyby osoba składająca oświadczenie woli nie działała pod wpływem błędu, nie złożyłaby takiego oświadczenia. Groźba musi być bezprawna, oraz wywołać u danej osoby obawę, że jej lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe.Termin do uchylenia się od skutków prawnych swojego oświadczenia woli wygasa w razie błędu z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby – z upływem roku od ustania obawy.W rzeczonym kazusie nie można powołać się na ustanowiony w art. 84 Kodeksu cywilnego błąd, gdyż nie dotyczył on treści czynności prawnej. Osoba składająca oświadczenie wiedziała bowiem co wynika z oświadczenia o odrzuceniu spadku, nie znała jedynie rzeczywistej wartości spadku.



Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: spadek, nieruchomość, odwołanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych