Skocz do zawartości


Zdjęcie

faktury zaliczkowe a przychody i koszty

przychody koszty zaliczki

wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Oleńka

Oleńka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 286 postów

Napisano 25 kwiecień 2013 - 14:23

Firma wykonuje usługi doradcze w zakresie opracowania dokumentacji projektowej. Prace nad poszczególnymi projektami podzielone są na etapy potwierdzane protokołami, na podstawie, których firma otrzymuje zaliczki.Po otrzymaniu zaliczek firma, wystawia faktury zaliczkowe na rzecz zleceniodawcy. Przekazanie efektu prac w postaci dokumentacji następuje z jednoczesnym wystawieniem faktury końcowej.Jednocześnie firma z tytułu realizacji tej umowy ponosi wydatki związane z wynagrodzeniem pracowników, zużyciem materiałów, usługami badawczymi, transportowymi oraz inne związane z tą umową.Firma podpisała również umowę z podwykonawcami na wykonanie części dokumentacji. Zgodnie z umową, płatności dokonywane są w formie zaliczek na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych za poszczególne etapy prac, za co podwykonawca wystawia faktury zaliczkowe na rzecz firmy.Firma zalicza kwoty netto otrzymywanych zaliczek, potwierdzonych wystawionymi fakturami zaliczkowymi do przychodu podatkowego. Czy można inaczej?Czy w takiej sytuacji wydatki związane z wynagrodzeniem pracowników, zużyciem materiałów, usługami badawczymi, transportowymi oraz innymi dotyczącymi otrzymanych zaliczek są kosztem uzyskania przychodu w momencie przypisania im przychodu z tytułu zaliczki?Czy kwoty netto wynikające z otrzymanych faktur zaliczkowych od podwykonawcy dotyczących otrzymanych zaliczek są kosztem uzyskania przychodu w momencie przypisania im przychodu z tytułu zaliczki?

#2 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 kwiecień 2013 - 15:02

Firma zalicza kwoty netto otrzymywanych zaliczek, potwierdzonych wystawionymi fakturami zaliczkowymi do przychodu podatkowego. Czy można inaczej?

Normalnie zaliczka nie jest przychodem.Zaliczki otrzymane na podstawie umowy o świadczenie usług nie są przychodem podatkowym na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Życie jest bogate i czasami taka zaliczka może nam powodować przychód podatkowy.

Interpretacja IPTPB3/423-308/12-2/GG DIS z Łodzi z 21.11.2012

#3 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 kwiecień 2013 - 15:18

Wnioskodawca jest Spółką świadczącą usługi z zakresu inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne. Zawarł umowę o wykonanie usługi w zakresie opracowania dokumentacji projektowej dla wyrobów i procesów świadczonych prze zleceniobiorcę Wnioskodawcy.Po wykonaniu każdego projektu, określonego w umowie, Wnioskodawca wystawi fakturę końcową uwzględniającą wcześniejsze wpłaty z 14 dniowym terminem płatności. W przypadku nieosiągnięcia przez Wnioskodawcę wymaganych parametrów oraz funkcjonalności prototypu, umowa przewiduje możliwość odstąpienia od umowy przez Zleceniodawcę z możliwością żądania zwrotu od niego przez Wnioskodawcę wpłaconych zaliczek oraz uiszczenia kary umownej, proporcjonalnej do wartości zlecenia.

Czy na gruncie normy prawnej określonej przepisem art. 12 ust. 3a w powiązaniu z ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych u Wnioskodawcy powstanie przychód podatkowy z tytułu częściowego wykonywania usługi...

W celu prawidłowego rozpoznania przychodu w związku z wykonywanym świadczeniem, biorąc pod uwagę treść powołanego wyżej art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w pierwszej kolejności należy stwierdzić, czy doszło do wykonania (lub częściowego wykonania) usługi. Jako, że Spółka będzie realizowała wykonanie umowy w poszczególnych ściśle określonych etapach, w trakcie których będzie otrzymywała zapłatę od kontrahenta, przy czym każdy etap będzie kończył się przekazaniem danego etapu prac, w konsekwencji po zakończeniu każdego etapu inwestycji po stronie Spółki powstanie przychód z tego tytułu.

#4 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 25 kwiecień 2013 - 16:29

Zaliczka a koszt uzyskania przychodów

Interpretacja indywidualna z dnia 04.05.2011, sygn. ILPB1/415-188/11-2/AGr, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Wydatki wynikające z faktury zaliczkowej nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.
Za zakupione od nadleśnictwa drewno Zainteresowany otrzymuje fakturę zaliczkową, a przy odbiorze towaru handlowego (drewna) otrzymuje fakturę VAT końcową.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż faktura zaliczkowa, która nie jest fakturą końcową nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. Wnioskodawca powinien rozliczyć więc zakup towarów handlowych na podstawie faktury ostatecznej, a nie faktury zaliczkowej.

#5 Guest_aaa

Guest_aaa
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2013 - 09:56

zaliczka nie jest ani przychodem ani kosztem. natomiast jesli praca jest wykonywana etapowo i po kazdym etapie jest protokol to mozna przeciez wystawic normalna fakture sprzedazy za dany etap pracy.

#6 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 29 kwiecień 2013 - 10:08

Zaliczka nie ma charakteru definitywnego (podlega zwrotowi, nie jest więc kosztem poniesionym). Nie spełnia więc ogólnej przesłanki zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodów. Będzie ona podlegała zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów dopiero,gdy nastąpi wykonanie usługi.Czym innym jest rozliczenia między kontrahentami po wykonaniu pewnych etapów robót (np. budowlanych) i rozliczanie na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.Jeżeli w umowie jest regulacja wskazująca na odbieranie usługi w częściach - etapach i definitywne rozliczenie za te konkretne etapy - wówczas taki wydatek może być kosztem, ale nie jest to zaliczka ani zadatek tylko wynagrodzenie za ten konkretny etap prac/usługi.



Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: przychody, koszty, zaliczki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych