Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Emerytury ZUS czy OFE ?


wróć do serwisu Kadry 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

  Zaawansowany użytkownik

 • Administratorzy forów
 • 516779 postów

Napisano 24 kwiecień 2013 - 13:15

Czy Polacy wolą odkładać na emeryturę w OFE, czy tylko w ZUS-ie?

Sondaż wykazał, że ponad połowa Polaków chce mieć wybór, czy odkładać na emeryturę w OFE, czy tylko w ZUS-ie. 46 % odpowiedziało, że przeniosłoby się do ZUS-u, a 44 % - że zostałoby w OFE.

Więcej: OFE - sondaż

Jaka jest Wasza opinia?

#2 Admin Kadry

Admin Kadry

  Zaawansowany użytkownik

 • Administratorzy forów
 • 516779 postów

Napisano 06 maj 2013 - 07:53

Dyskusja o OFE zaszkodziła nastrojom na rynku - uważa prezes Giełdy Papierów Wartościowych. Adam Maciejewski podsumował wyniki finansowe i sytuację GPW w pierwszym kwartale. W pierwszych trzech miesiącach roku zysk grupy GPW wyniósł ponad 42 miliony złotych, co oznacza wzrost o 25 i pół procent rok do roku.

Adam Maciejewski zwrócił uwagę na czynniki zewnętrzne, które wpływały na rynek, jak dyskusja o przyszłości OFE. Prezes GPW podkreśla, że choć spadły ceny, aktywność inwestorów pozostała na przyzwoitym poziomie.

IAR

#3 Admin Kadry

Admin Kadry

  Zaawansowany użytkownik

 • Administratorzy forów
 • 516779 postów

Napisano 10 maj 2013 - 09:12

Raport dotyczący Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie gotowy jeszcze w tym miesiącu - zapowiada minister Władysław Kosiniak Kamysz.

Zobacz: "Raport dotyczący OFE jeszcze w maju"

#4 Admin Kadry

Admin Kadry

  Zaawansowany użytkownik

 • Administratorzy forów
 • 516779 postów

Napisano 17 maj 2013 - 12:19

Polski system emerytalny jest trudny, niezbilansowany i taki, który powoduje zadłużanie się państwa.Więcej:"System emerytalny powoduje zadłużanie się państwa"

#5 Admin Kadry

Admin Kadry

  Zaawansowany użytkownik

 • Administratorzy forów
 • 516779 postów

Napisano 06 czerwiec 2013 - 08:01

Otwarte Fundusze Emerytalne mają korzystny wpływ na gospodarkę. Reforma wprowadzona w 1999 r. sprawiła, że polski system emerytalny był jednym z najbezpieczniejszych w Europie.

 

Więcej: OFE- korzystny wpływ na gospodarkę

 

Zgadzacie się z tą opinią?#6 Admin Kadry

Admin Kadry

  Zaawansowany użytkownik

 • Administratorzy forów
 • 516779 postów

Napisano 13 czerwiec 2013 - 07:55

Raport dotyczący funkcjonowania systemu emerytalnego jest juz gotowy i lada moment zostanie upubliczniony. Nanoszone są jeszcze tylko ostatnie poprawki - powiedział dzisiaj minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz. Dodał, że za tydzień będzie można już o raporcie bogato dyskutować i że liczy na szeroką debatę publiczną w tej sprawie.

 

Minister zaznaczył, że raport nie dotyczy wyłącznie Otwartych Funduszy Emerytalnych, ale całego systemu emerytalnego obowiązującego w Polsce i porównania go z innymi krajami.

 

Nowy, składający się z trzech filarów, system emerytalny został u nas wprowadzony w 1999 roku. Jego przeciwnicy uważają, że generuje on dług publiczny i jest szkodliwy dla przyszłych emerytów. Zwolennicy natomiast twierdzą, że w obecnej sytuacji demograficznej bez istnienia kapitałowej części systemu, czyli OFE i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, przyszłość starszych ludzi będzie nie do pozazdroszczenia.

 

Źródło: IAR#7 Admin Kadry

Admin Kadry

  Zaawansowany użytkownik

 • Administratorzy forów
 • 516779 postów

Napisano 18 czerwiec 2013 - 07:17

Rządowy przegląd systemu emerytalnego nie jest jeszcze gotowy do upublicznienia.

 

Jak dowiedziała się nieoficjalnie Informacyjna Agencja Radiowa, raport znajduje się w ministerstwie finansów, a wicepremier Rostowski wciąż nanosi do niego poprawki.

 

Treść raportu owiana jest tajemnicą. Wiadomo tylko, że nie będzie on dotyczył jedynie Otwartych Funduszy Emerytalnych ale całego systemu czyli pierwszego, drugiego i trzeciego filaru. Obrońcy trzyfilarowego systemu ubezpieczeń obawiają się, iż rząd da Polakom wybór, czy chcą by ich składki na przyszłe emerytury wpływały i do OFE i do ZUS-u czy tylko do ZUS-u.

 

Zdaniem minister Ewy Lewickiej, byłej szefowej Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych oznaczałoby to całkowite rozmontowanie systemu. Podobnie twierdzi ekonomista Maciej Bitner. Podkreślił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że propozycja jednostronnej dobrowolności, czyli by można było się przepisać tylko z OFE do ZUS-u a nie odwrotnie jest niekonsekwencją ze strony rządu. Wyjaśnił, że taki wybór jest nieodwracalny, gdyż aktywów z ZUS-u do OFE nie da się przenieść, ponieważ nie ma tam żadnych aktywów. Bitner uważa, że dawanie Polakom takiego wyboru w sytuacji słabej wiedzy o finansach i wylewania się ze wszystkich stron "czarnej propagandy" ze strony rządu może sprawić, że dużo osób da się nabrać na to, by wybrać ZUS. To zaś - według niego - będzie oznaczało dla nich niższe stopy zwrotu i niższą emeryturę.

 

Źródło: IAR

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy