Skocz do zawartości


Diety, ryczałty i czas podróży służbowej zagranicznej

podróż służbowa delegacja dieta ryczałt

wróć do serwisu Księgowość 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_juv

Guest_juv
 • Goście

Napisano 24 kwiecień 2013 - 09:11

Witajcie, proszę o potwierdzenie i wyjaśnienie kilku kwestii odnośnie zagranicznej podróży służbowej bo nie wszystko jest dla mnie jasne.1) Czas delegacji: wyjazd z miejscowości zamieszkania autokarem 15:30 i planowane przekroczenie granicy polsko-niemieckiej ok. 23:15czyli czas delegacji w Polsce jest <8 godzin więc nic nie wypłacamy, tak?2) dojazd do miejscowości docelowej na 4 rano, następnie cały dzień na targach i powrót samolotem o 18:30 z lądowaniem w Polsce na 22:55czyli czas delegacji w Niemczech liczymy od 23:15 do 22:55 czyli będzie to ponad 12h i za to będzie pełna dieta, tak?3) czy godzina lądowania samoloty w Polsce to już jest koniec delegacji?4) czy po lądowaniu w Polsce przysługuje jakiś ryczałt na powrót z lotniska do miasta?5) jakie ryczałty należy wypłacić za dojazdy w Niemczech? Nie bardzo rozumiem czym się różnią podane w rozporządzeniu (A) rozliczane ryczałtowo koszty dojazdu: z i do dworca kolejowego, autobusowego, portu lotniczego lub morskiego (gdzie ryczałt = wysokość jednej diety zagranicznej?!) oraz (;) rozliczane ryczałtowo koszty dojazdu środkami komunikacji miejscowej, gdzie ryczałt wynosi 10% diety za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży zagranicznej? Pracownik pierw musi udać się z dworca autobusowego na targi a potem z targów na lotnisko. To co mam wypłacić, dodatkową całą dietę czy 10% diety?

#2 Ania_B

Ania_B

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 2346 postów

Napisano 24 kwiecień 2013 - 20:29

1. środek komunikacji lądowej – czas podróży rozpoczyna się od chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze za granicę i trwa do chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze powrotnej do kraju czyli 23:15;
2. Tak. środek komunikacji lotniczej – czas podróży rozpoczyna się od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju i trwa do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju.

Podróż odbyta na terenie kraju najczęściej traktowana jest jako odrębna delegacja krajowa, za którą po zsumowaniu czasu jej trwania może przysługiwać pracownikowi odpowiednia dieta.

przepisy rozdziału 2 (podróż krajowa) stosuje się odpowiednio do ustalania należności pracownika za czas podróży (przejazdu) na odcinku krajowym w drodze za granicę. Podobna zasada obowiązuje w drodze powrotnej do kraju.
3. tak

#3 Ania_B

Ania_B

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 2346 postów

Napisano 24 kwiecień 2013 - 20:30

Ponadto pracownikowi odbywającemu podróż służbową zagraniczną przysługuje ryczałt na pokrycie wydatków związanych z przejazdem z dworca i do dworca (lotniska, portu) w wysokości jednej diety w miejscowości docelowej za granicą lub w miejscowości, w której pracownik korzystał z noclegu.

Co więcej, pracownikowi odbywającemu podróż służbową zagraniczną przysługuje także ryczałt na pokrycie wydatków związanych z poruszaniem się środkami komunikacji miejscowej – 10 proc. diety za każdą rozpoczętą dobę tej podróży (nie dotyczy pracowników, którzy odbywają podróż służbowym lub prywatnym samochodem, a także którym strona zagraniczna zapewnia bezpłatny dojazd).

#4 Guest_juv

Guest_juv
 • Goście

Napisano 25 kwiecień 2013 - 08:22

Czyli:a. w opisanym przypadku, trzeba wypłacić 1 dietę niemiecką za czas podróży + ryczałt w wysokości pełnej diety niemieckiej + 10% diety na komunikację miejską pomimo, że pracownik będzie się poruszał po mieście wyłącznie na trasie dworzec autobusowy -> targi -> lotnisko?b. czas podróży zagranicznej trwa od 23:15 do 22:55?c. czas podróży krajowej trwa od 15:30 do 23:15 (czyli tak naprawdę nie ma w niej żadnych kosztów)?

#5 Ania_B

Ania_B

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 2346 postów

Napisano 25 kwiecień 2013 - 08:48

17. 1. Pracownikowi przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu z i do dworca kolejowego, autobusowego, portu lotniczego lub morskiego w wysokości jednej diety w miejscowości docelowej za granicą oraz w każdej innej miejscowości za granicą, w której pracownik korzystał z noclegu.
2. W przypadku gdy pracownik ponosi koszty dojazdu, o których mowa w ust. 1,
wyłącznie w jedną stronę, przysługuje ryczałt w wysokości 50% diety.
3. Na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 10% diety za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży zagranicznej.
4. Ryczałty, o których mowa w ust. 1-3, nie przysługują, jeżeli pracownik:
1) odbywa podróż zagraniczną służbowym lub prywatnym pojazdem samochodowym, motocyklem lub motorowerem;
2) ma zapewnione bezpłatne dojazdy;
3) nie ponosi kosztów, na pokrycie których są przeznaczone te ryczałty.

Musisz indywidualnie "dopasować" do swojego pracownika.

#6 Ania_B

Ania_B

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 2346 postów

Napisano 25 kwiecień 2013 - 08:51

Ah! przecież piszesz wyraźnie, że będzie się poruszał po mieście wyłącznie na trasie dworzec autobusowy -> targi -> lotnisko?
Wówczas 1 dieta niemiecka za dojazd z i do lotniska. (bez tych 10%)

czas podróży zagranicznej trwa od 23:15 do 22:55

czas podróży krajowej trwa od 15:30 do 23:15, nie ma diety
Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania słuŜbowego w następujący sposób:
1) jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
a) mniej niż 8 godzin - dieta nie przysługuje,

#7 Guest_juv

Guest_juv
 • Goście

Napisano 25 kwiecień 2013 - 09:10

No to super, ryczałt na dojazdy 49 eur gdzie bilet całodzienny kosztuje 5,10 eur. Rozumiem, że należy wypłacić ów ryczałt a nie rozliczać rzeczywiście poniesionych wydatków na bilety?

#8 Ania_B

Ania_B

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 2346 postów

Napisano 25 kwiecień 2013 - 10:35

Tak zgadza się. Zgodnie z nowym rozporządzeniem - ryczałt w wys. 1 diety - za dojazd z dworca autobusowego i na lotnisko.Natomiast 10% dotyczy sytuacji, gdy ktoś nocuje i potrzebuje dostać się z hotelu na miejsce gdzie ma wykonać zlecone przez pracodawcę zadanie czyli w miejscowości oddelegowania, pracownik musi dojechać z miejsca zamieszkania np. hotelu, do miejsca, w którym wykonuje zlecone mu przez pracodawcę obowiązki.Osobną kwestią jest dojazd na i z lotniska - tutaj ryczał 1 dieta.

#9 Guest_Makary

Guest_Makary
 • Goście

Napisano 05 lipiec 2016 - 08:49

Guest_juv...

Jaki ty chytrus jesteś. Jeśli być albo nie być dla twojej firmy jest te 49 EUR to chyba czas pomyśleć o jej zamknięciu. Pomyśl o zadowoleniu pracownika, jego wdzięczności i chęci do dalszej pracy - zysk większy niż te 49 EUR.

Jeśli natomiast nie chcesz mieć takich dylematów to nie wysyłaj nigdzie nikogo albo jedź sam.

Mam niewielka firmę, zatrudniam 6 osób i staram się by pracownik mógł odczuć, że nie będę wygrzebywał złotówki z gówna. Powiem Ci jeszcze, że od 6 lat nikogo nie musiałem zwolnić ani nikt nie odszedł mimo, że nie dostają ponadprzeciętnych pensji na rynku warszawskim.

 

bywaj

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: podróż służbowa, delegacja, dieta, ryczałt

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych