Skocz do zawartości


Czy można ustanowić dodatkowy jednorazowy dzień wolny w zakładzie pracy?

dzień wolny czas pracy

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_juv

Guest_juv
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2013 - 08:24

Witajcie, czy można w zakładzie pracy ustanowić jednorazowy jakiś dzień wolny dla wszystkich pracowników (np. 2 maj) bez konieczności nadrabiania tych brakujących godzin oraz uszczerbku finansowego dla pracowników? Co w przypadku osób, które na ten dzień mają już zaplanowany urlop wypoczynkowy? Nie wliczać go do urlopu czy dać wolne kiedy indziej? Jak taki dzień zewidencjonować?

#2 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 kwiecień 2013 - 08:42

Odpowiadając na powyższe pytanie ,odpowiedź brzmi - można pod warunkiem ,że będzie obowiazywać wszystkich pracowników..Pracodawca sam ustala czas i organizuje pracę w firmie .W poprzedniej mojej firmie zarząd spółki podejmował decyzję rozporządzeniem ,że dzień 2 maj będzie dniem wolnym od pracy.jeżeli pracodawca chce ,może wpisać taki dzień do regulaminu pracy.W niektórych firmach dniem wolnym jest dzień imienin pracownika.Sa to dni oczywiście płatne ,bo to nie może to działać na niekorzyść pracownika.
Podstawa prawna
art. 81 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).
Poniżej link do artykułu
http://www.firma.ego...acy,1,47,1.html

#3 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 24 kwiecień 2013 - 09:46

można, zaznacz po prostu w ewidencji jako dzień wolny usprawiedliwiony płatny i zrób uchwałę o ustanowieniu dnia 02.05 decyzją pracodawcy dniem wolnym od pracy i po sprawie Dołączona grafika

#4 ConradoNieMoreno

ConradoNieMoreno

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1138 postów
  • Lokalizacjanajwiększa wieś na Mazowszu

Napisano 24 kwiecień 2013 - 09:49

Witaj !Generalnie zapisy zawarte w regulaminie korzystniejsze anieżeli wynika to z Kodeksu Pracy są dozwolone -jesli więc pracodawca ma takie widzimisie to dlaczego nie.

Pozdrawiam, życząc miłego dnia - niezależnie od tego jak bardzo zdenerwował Cię mój post.

 

Jedyna inicjatywa w której biorę aktywny udział:

 

Q <klik>


#5 Guest_juv

Guest_juv
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2013 - 10:52

Super, dziękuję za szybkie odpowiedzi!



Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: dzień wolny, czas pracy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych