Skocz do zawartości

Zdjęcie

Półbezrobotni

wróć do serwisu Kadry 16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 516177 postów

Napisano 23 kwiecień 2013 - 10:01

Osoby, które pracują na część etatu, a chcą pracować na cały, nazywane są półbezrobotnymi. Ich grono wciąż rośnie.

"Lepiej jest, jeśli dwie osoby mają po pół etatu, niż jeśli jedna pracuje w pełnym wymiarze, a druga siedzi w domu i nie ma pieniędzy do życia" - czy zgadzacie się z tym stwierdzeniem?

Więcej: "Półbezrobotni"

#2 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 23 kwiecień 2013 - 10:14

nie, to pytanie na zasdzie: lepiej złamać rękę , czy nogę ? Co za życie i perspektywy mają osoby pracujące wprawdzie, ale zarabiające 800 zł brutto ?

#3 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 23 kwiecień 2013 - 10:16

Najlepiej jakby wszyscy mieli satysfakcjonująca pracę :-)
No, ale schodząc z chmur na ziemię. Pewnie, ze lepiej jak dwie osoby pracują, mają zarobek a przede wszystkim ciągle są aktywni zawodowo - nie gnuśnieją, nie mają aż tyle czasu aby zamartwiać się swoją sytuacją.

Niemniej to co mi się wydaje dobre dla mnie, niekoniecznie może być dobre dla kogoś innego.
Jeżeli ktoś ma prawo do zasiłku - to może wolałby czas bezrobocia przeznaczyć na kursy doskonalące, przekwalifikowanie, etc.
Poza tym wynagrodzenie na pół etatu (praca codzienna +dojazd do pracy = to jednak sporo czasu) może nie starczyć np. na nianie..

#4 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 23 kwiecień 2013 - 10:27

" może nie starczyć np. na nianie..

No faktycznie, może być z tym problem Dołączona grafika

Rada ,żeby zejść z chmur na ziemię nad wyraz trafna.Dołączona grafika Zejść i pochodzić po ulicach ze zwykłymi ludźmi.Dołączona grafika

#5 Katarzynka

Katarzynka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 770 postów

Napisano 23 kwiecień 2013 - 10:28

Odpowiedź oczywiście zależy od punktu widzenia, albo od punktu siedzenia. Ale ja jednak była bym skłonna opowiedzieć się za 2 x pół etatu niż 1:0. Obu osobom biegnie staż pracy, są ubezpieczone chorobowo i wypadkowo. Poza tym wydaje mi się że łatwiej im znaleźć nową pracę na cały etat niż takiej osobie całkiem bez pracy.

#6 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 23 kwiecień 2013 - 10:59

Katarzynko, obawiam się,że przy obecnym ,trudnym rynku pracy dakjemy pozwolenie pracodawca , do ewidentnych naduzyć i łamania praw pracowniczych . Oczywiście można udawc,że osoba zatrudniona na 1/2 etatu jest szczęsliwa , bo ma jakakolwiek prace, ale zwracam uwagę,że to u nas narasta coraz powszechniej proces biednienia społeczeństwa i braku mozliwości zaspokajania podstawowych potrzeb socjalnych mimo posiadania pracy. To właśnie m.in. osoby zatrudnione łaskoawie na częśc etatu lub różnej masci "stażyści " liczący na etat po odbytym bezpłatnym oczywiście stażu. Kolejne propozycje "nowelizacji straszliwego kodeksu pracy" ,tylko pogłebią to zjawisko.

#7 Roza

Roza

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 110 postów

Napisano 23 kwiecień 2013 - 11:13

Ojej, smutne to. Czy naprawdę istnieje tak dużo stanowisk, gdzie pracownik jest potrzebny tylko na pół etatu? Może wykonuje tak naprawdę cały etat tylko w ciągu mniejszej liczby godzin...

#8 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 23 kwiecień 2013 - 11:15

trudne pytanie - i każda odpowiedź może wydawać się konstrowersyjna (dla tych, co optują za pełnym etatem dla jednego pracownika, jak i dla tych, którzy twierdzą, że lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie 2 osób na 0,5 etatu); nie ma tzw. "złotego środka" który pozwoliłby jednoznacznie odpowiedzieć który z tych wariantów jest lepszy;
oczywiście zakładając, że 2 osoby są zainteresowane pracą w wymiarze pół etatu - jest OK, ale w sytuacji gdy ma to być rozwiązanie typu "lepszy wróbel w garści..." i w istocie te dwie osoby tak naprawdę chciałaby pracować na pełen etat - moim zdaniem nie jest to dobre rozwiązanie (w efekcie te osoby i tak będą szukać innej - pełnowymiarowej pracy - co oznacza, że nie będą "oddawać się w pełni" obecnej pracy... Dołączona grafika )

#9 Katarzynka

Katarzynka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 770 postów

Napisano 23 kwiecień 2013 - 11:27

Wiadomą sprawą jest, że jeśli zaproponują pracę na pół etatu bezrobotnemu, który ma zasiłek to będzie się on bardzo mocno nad tym zastanawiał, bo te 800 zł brutto to mniej niż wynosi zasiłek ! A nawet jeśli to jest ciut więcej, bo rożne są wysokość i tego zasiłku w zależności od stażu pracy, to czy lepiej siedzieć w domu i szukać lepszej pracy, czy biegać do pracy za prawie tą samą kwotę, wydawać na dojazd itd.

#10 Katarzynka

Katarzynka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 770 postów

Napisano 23 kwiecień 2013 - 11:41

A ja bym wolała złamać rękę, tylko jeśli już można wybrać to lewą !

#11 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 23 kwiecień 2013 - 11:45

Katarzynka - to właśnie miałam na myśli sugerując, że posiadając prawo do zasiłku - praca na część etatu zwyczajnie może nie być finansowo opłacalna.Czas wolny zaś, można przeznaczyć na samodoskonalenie - na pewno nie będzie to czas stracony.A w efekcie może przyczynić się do znalezienia intratnego zajęcia. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

#12 Ala_D

Ala_D

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 70 postów

Napisano 23 kwiecień 2013 - 12:35

Mój kalendarz w pierwszych dniach tego roku świecił taką sentencją:"Ciesz się życiem, bo dzięki temu żyjesz, możesz obdarzać miłością, pracować, bawić się i spoglądać w gwiazdy" Henry van Dykew kontekście poruszonego tematu z przykrością stwierdzam, że niektórzy choć chcą, nie mogą pracować...

#13 kadrowiec

kadrowiec

księgowy, kadrowy i inspektor BHP

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1118 postów

Napisano 23 kwiecień 2013 - 13:43

Ja jestem od stycznia na bezrobotnym, i jak raz byłem na rozmowie kwalifikacyjnej gdzie okazało się, iż mogę pracować na 1/2 etatu za 1000 zł brutto wyraźnie dałem do zrozumienia, że nie jest to moim celem. Wolę siedzieć na bezrobotnym zwłaszcza, jeśli jeszcze mam zasiłek 687,72 zł. netto niż robić cokolwiek za 1000 zł brutto. Wiem, że niektórym się narażę tym stwierdzeniem, ale takie są fakty. Być możne jak zasiłek się zmniejszy (do około 550 zł, co chyba już nastąpiło tylko jeszcze tego nie odnotowałem na koncie) lub skończy, co niedługo nastąpi ( w lipcu ) to zmienię zdanie.

#14 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 23 kwiecień 2013 - 13:47

właśnie dokładnie o tym pisałam. Niestety pracodawcy zachęceni narastającym bezrobociem proponuja warunki nie do przyjęcia dla normalnego człowieka , a i z czasem pracy na takim "pół etatu " różnie bywa.

#15 kadrowiec

kadrowiec

księgowy, kadrowy i inspektor BHP

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1118 postów

Napisano 23 kwiecień 2013 - 14:18

Na pół etatu to ja mogłem pracować jak miałem cały etat w jednej firmie, wtedy w drugiej mogło być pół etatu albo i nawet umowa zlecenie, bo w pierwszej było trochę powyżej minimalnej. Ale za mało jak na potrzeby mojej rodziny.Teraz póki co siedzę na forach i dokształcam się w kadrach a zwłaszcza w płacach, przypominam sobie materiały ze szkolenia i tworzę nowe kompendium wiedzy dla siebie na nowe stanowisko.

#16 Wiśnia

Wiśnia

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 36 postów

Napisano 23 kwiecień 2013 - 14:34

Zgadzam się z idą i kadrowcem. pracodawcy wiedzą, że jest duże zapotrzebowanie na pracę, dlatego wykorzystują swoją dogodną sytuację i dyktuja warunki nie do przyjecia...najlepszym rozwiazaniem jest oczywiscie 2x praca na poletatu albo etat + umowa cywilna. Nie da sie przeciez wyzyc za taka pensje. a nawet zwykle nie oplaca sie pracowac...

#17 Wiśnia

Wiśnia

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 36 postów

Napisano 23 kwiecień 2013 - 14:35

albo nawet pol etatu + umowa cywilna. trzeba szukac na prawo i lewo. Dziś często pracuje sie u kilku pracodawcow.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych