Skocz do zawartości

Zdjęcie

obowiązek wykorzystania 14 dni urlopu wypoczynkowego

wróć do serwisu Sektor Publiczny 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 eNefretete

eNefretete

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 150 postów

Napisano 19 kwiecień 2013 - 10:00

Jeżeli pracownik wykorzystuje urlop po 3-5 dni, to czy pracodawca ma obowiązek wysłania takiego pracownika na urlop trwający nieprzerwanie 14 dni?

#2 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 19 kwiecień 2013 - 10:05

W przypadku dzielenia urlopu na części co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwac nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych art. 162 kp. Moim zdaniem pracodawca powinien odmówić propozycji podziału urlopu wypoczynkowego przez pracownika na mniejsze części.

#3 Guest_Gaga

Guest_Gaga
  • Goście

Napisano 05 lipiec 2013 - 09:46

Witam. Na początku roku dostajemy kartki z planem urlopu, gdzie rozpisujemy(planujemy 14 dni urlopu), ale w styczniu nie wie się czy się pójdzie np od 8 lipca na urlop czy od 15 lipca na te 14 dni. Moje pytanie brzmi, czy mogę zmienić datę pójścia na urlop tzn. z zaplanowanego  od 8 lipca na urlop od 15 lipca, na 14 dni. Ponieważ mi pracodawca zwróciol uwagę , że powinnam iśc na urlop wtegy jak mam zaplanowane w karcie urlopu. Czy w tym przypadku trzeba napisać jakiś wniosek o zmianę planowanego terminu urlopu?

#4 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 07 lipiec 2013 - 20:32

Wniosek o zmianę zaplanowanego urlopu wypoczynkowego w wymierzę 14 dni kalendarzowych - rozpatruje pracodawca. Za jego zgodą możesz wykorzystać ten urlop w innym terminie niż wskazanym w planie urlopowym.  

Głównie chodzi o to - jak już wyżej napisano -  przy dzieleniu urlopu pracodawca musi zapewnić jedną część dzielonego urlopu w wymiarze 14 dni kalendarzowych.

Z uzasadnionych przyczyn pracodawca może wyrazić zgodę na przesunięcie terminu tego urlopu.

#5 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 lipiec 2013 - 20:43

Z faktu, że urlopu wypoczynkowego udziela pracodawca, wynika to, że niewystarczające jest  samo złożenie wniosku urlopowego na początku roku. Konieczna jest zgoda pracodawcy przed urlopem. Przepisy Kodeksu pracy nie regulują sposobu, w jaki pracodawca wyraża zgodę. Napisz nowe podanie i zanieś do pracodawcy.W każdym zakładzie pracy mogą obowiązywać w tej kwestii odmienne zasady. Zwykle odbywa się to poprzez umieszczenie na wniosku pracownika słów ,,wyrażam zgodę” lub ,,akceptuję”.  W przypadku, gdy pracownik samowolne uda się na urlop, naraża się na konsekwencje wynikające z uznania tego czynu za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

#6 Guest_Gaga

Guest_Gaga
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2013 - 21:48

dziekuję, za odpowiedż. Chodzi mi o to, ze zaplanowany miałam urlop14 od 8 licpa i z przyczyn rodzinnych pasuje mi go wziąż dopiero od 16 lipca, chodzi mi tylko o przesunięcie urlopu, bo trudno jest zaplanować w styczniu co się będzie robiło w lipcu.

#7 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 08 lipiec 2013 - 07:09

.Napisz wniosek o przesunięcie urlopu wypoczynkowego a decyzję podejmuje pracodawca. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych