Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aneksowanie umów z mocą wsteczną


wróć do serwisu Moja Firma 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 A.Conte

A.Conte

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 92 postów

Napisano 15 kwiecień 2013 - 07:26

Witam!Czy aneksowanie umowy może mieć moc wsteczną? Czy są jakieś ograniczenia w tym zakresie?

#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 15 kwiecień 2013 - 12:25

Temat rzeka :-)
Zasadniczo należy zgodzić się z tezą o dopuszczalności tego typu zgodnych oświadczeń woli stron stosunku prawnego. Ocena dopuszczalności zawarcia każdego aneksu z mocą wsteczną wymaga pełnego odniesienia do konkretnego stanu faktycznego. W udzieleniu odpowiedzi na powyższe pytanie - w stosunku do określonej sytuacji - niezbędne będzie odwołanie się do ogólnych zasad kodeksu cywilnego dotyczącego swobody umów (art. 3531 k.c.), formy czynności prawnych (art. 73-81 k.c.), czy też wykładni woli stron (art. 65 § 2 k.c.), a także przepisów szczególnych regulujących dany typ umowy.

Polecam artykuł z przykładami: http://mojafirma.inf...y-handlowe.html

#3 Sobi

Sobi

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 15 kwiecień 2013 - 20:31

Faktycznie ten temat to jedna niekończąca się opowieść albo jak Ania :) zauważyła temat rzeka. Swoboda zawierania umów nie wyklucza tego typu rozwiązań o ile jest korzystne dla obu stron. Jako, że przez bardzo długi czas pracowałam w firmie zajmującej się serwisem umowy typu 'retroactive' były na porządku dziennym a wynikało to ze specyfiki świadczonych usług oraz wewnętrznych uregulowań korporacji. Mam tutaj na myśli czas, jaki był potrzebny do tego aby w wielu systemach pojawiły się różnego rodzaju informacje. W tego typu sytuacjach umowa serwisowa podpisywana była przez obie strony z datą bieżącą ale zgodnie z jej zapisami wsparcie startowało 2 tygodnie wcześniej, ponieważ szereg procedur uniemożliwiał nie tyle przygotowanie dokumentów co ich późniejsze efektywne zarejestrowanie.

#4 Roza

Roza

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 110 postów

Napisano 15 kwiecień 2013 - 21:08

Trzeba pamiętać o ograniczeniach przy wstecznym aneksowaniu umów o pracę.

#5 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2015 - 18:18

Moja jednostka otrzymała zewnętrzne dofinansowanie pewnego projektu. Jeden z rezultatów projektu miał być zrealizowany do końca trwania projektu. Jednak nastąpiło opóźnienie w jego realizacji, o czym dowiedzieliśmy się już po zakończeniu projektu. Będzie on na pewno zrealizowany, tyle że później.

 

Czy możliwe jest aneksowanie tej umowy (z jednostką, która  nas dofinansowała) w zakresie przedłużenia trwania projektu (mimo, iż projekt formalnie się już zakończył)?

 

Bardzo dziękuję za wszelkie uwagi.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy