Skocz do zawartości


Zdjęcie

smierc wspolnika w spolce jawnej

NIP spółka jawna wspólnik

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Oleńka

Oleńka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 286 postów

Napisano 12 kwiecień 2013 - 10:38

malzenstwo prowadzace dzialalnosc w formie spolki jawnej dokonalo zmiany umowy wprowadzajac zapis, ze w razie smierci wspolmalzonka spolka nie ulega rozwiazaniu, a na miejsce zmarlego wchodzi jego pelnoletnia corkaCzy w razie śmierci jednego ze nich spółka będzie mogla kontynuowac działalność w niezmienionej formie i czy nie zajdzie konieczność do wygaśnięcia NIP-u?

#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 12 kwiecień 2013 - 11:35

Jeśli osoba wskazana w umowie (córka) nie odrzuciła spadku, wstępuje do spółki z chwilą śmierci wspólnika, przejmując „ogół praw i obowiązków”, związanych z udziałem w spółce.
„Jako wadliwy należy ocenić pogląd, że śmierć wspólnika w spółce jawnej jest równoznaczna z ustaniem bytu prawnego tej spółki i skutkuje wygaśnięciem z mocy prawa decyzji o nadaniu jej NIP.
Dwuosobowa spółka jawna nie ulega rozwiązaniu z powodu śmierci wspólnika, jeżeli w umowie spółki została zamieszczona regulacja o dalszym istnieniu spółki ze spadkobiercami zmarłego wspólnika.
W takim przypadku liczba wspólników nie ulega zmianie, gdyż w miejsce zmarłego wchodzą jego spadkobiercy.
Ponieważ spółka trwa, nie zachodzi przesłanka do usunięcia z obrotu prawnego decyzji o nadaniu jej NIP”
– wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 26 października 2007 r. (I SA/Po 593/07).Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: NIP, spółka jawna, wspólnik

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy