Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy trzeba poprawić błąd w świadectwie...

wróć do serwisu Kadry 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 516214 postów

Napisano 13 wrzesień 2010 - 18:46

Wystawiliśmy pracownicy świadectwo pracy, w którym popełniliśmy błąd (nie podaliśmy okresu urlopu bezpłatnego, z którego korzystała pracownica w czasie trwania stosunku pracy). Pracownica nie zwróciła się o sprostowanie świadectwa pracy. Czy w tej sytuacji możemy z własnej inicjatywy wystawić poprawne świadectwo pracy? Jeżeli tak, to w jaki sposób powinno ono zostać przekazane osobie, której dotyczy? Powrót do artykułu: Czy trzeba poprawić błąd w świadectwie pracy, jeżeli pracownik nie wystąpił o jego sprostowanie

#2 Guest_pracownik

Guest_pracownik
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2010 - 18:46

Moja kadrowa na świadectwie pracy wpisała mi złe stanowisko pracy. Kiedy ją o tym poinformowałam odpowiedziała mi że to nie m większego znaczenia. Byłam zdziwiona bo czy jesli ktos zajmuje stanowisko np.księgowej a w świadectwie ma przez pomyłkę wpisane zajomwane stanowisko np.pracownik gospodarczego to chyba ma to większe znaczenie.

#3 Guest_am

Guest_am
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2010 - 10:01

jeśli nie chce poprawić, to piszemy podanie, składamy w sekretariacie za pokwitowaniem i muszą odpowiedzieć.

#4 Guest_Ann

Guest_Ann
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2017 - 10:54

A jakie są konsekwencje dla pracownika wydania korekty świadectwa pracy? Podam przykład. Pracownik złożył wydane przez firmę X świadectwo pracy w następnej pracy - firmie Y. Po latach okazało się, że pierwsze świadectwo było nieprawidłowe w zakresie długości okresu zatrudnienia, od którego zależy m.in. wymiar urlopu. Co teraz? Czy urlopy w większym wymiarze tj. 26 dni, które zostały przez pracownika wybrane należy mu jakoś odebrać?

#5 Specjalista ds.kadr i płac

Specjalista ds.kadr i płac

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 54 postów

Napisano 26 czerwiec 2017 - 11:26

Jeżeli pracownik działu kadr zorientuje się, że popełnił błąd w świadectwie pracy, ma obowiązek niezwłocznie dokonać korekty, dobrze byłoby również sprządzić pismo informujące pracownika o korekcie świadectwa, oraz w którym punkcie ona nastąpiła, ponieważ jest wysoce prawdopodobne, że posłużył on się juz gdzieś niepoprawnym świadectwem pracy. Natomiast w przypadku naliczenia niesłusznie wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego, moim zdaniem nie ma możliwości odebrania nienależnie naliczonych dni. Niestety jest to stratą Pracodawcy. Należy obniżyć wymiar urlopu w roku, w którym pracownik dostarczy poprawione świadectwo pracy.

Pozdrawiam :)

#6 Specjalista ds.kadr i płac

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 54 postów

Napisano 26 czerwiec 2017 - 11:30

Natomiast gdyby sytuacja była odwrotna, a więc okres zatrudnienia w poprawionym świadectwie okazałby się dłuższy i uprawniałby pracownika do wyższego wymiaru urlopu to należy wyrównać wymiar tego urlopu, nawet trzy lata wstecz (po tym okresie następuje przedawnienie).

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2017 - 11:54

Kontynuując: Czyli przedawnienie jeśli chodzi o urlopy występuje po 3 latach? Pytam bo to ważne, gdyż ew. nieuprawnione naliczenie dłuższego urlopu nastąpiło w tym przypadku 7 lub 8 lat temu. Czyli pracodawca obecnie nie może odliczyć teraz tych 6 dni "nadmiarowego" urlopu wybranego 7 lub 8 lat temu?

#8 Specjalista ds.kadr i płac

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 54 postów

Napisano 26 czerwiec 2017 - 12:04

Kontynuując: Czyli przedawnienie jeśli chodzi o urlopy występuje po 3 latach? Pytam bo to ważne, gdyż ew. nieuprawnione naliczenie dłuższego urlopu nastąpiło w tym przypadku 7 lub 8 lat temu. Czyli pracodawca obecnie nie może odliczyć teraz tych 6 dni "nadmiarowego" urlopu wybranego 7 lub 8 lat temu?

moim zdaniem niestety nie

#9 Guest_Ann

Guest_Ann
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2017 - 12:37

Przepraszam, ale nie wiem czy dobrze zrozumiałam odpowiedź: "nieuprawnione" wybranie urlopu przedawniło się i obecnie nie ma możliwości pociągnięcia pracownika do odpowiedzialności czyli odliczenia tych dni? TAK? Z którego art, KP to wynika?

#10 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 26 czerwiec 2017 - 12:57

Art. 291. § 1. Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. 

#11 Guest_ann

Guest_ann
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2017 - 12:58

Dziękuję

#12 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2019 - 14:33

Witam mam pytanie. jeśli pracodawca np. w dniu 31 .12 miał dać wymówienie a ksiegowa wystawiła świadectwo pracy od dnia 31.12 i wyslała do zusu to czy można zmienić lub cofnąć to zusie i wysłac prawidłowe świadectwo??

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych