Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

jaki paragraf???

wróć do serwisu Księgowość 28 odpowiedzi w tym temacie

#21 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 30 marzec 2012 - 07:23

Małgosia
WNiP powyżej 3.500,- sa dalej wartosciami niematerialnymi i prawnymi tylko finansowanymi z paragrafów przeznaczonych na inwestycje czyli 6060

Gabi
Poprzednio przy nazwie konta 080 rzeczywiście nie było nic o WNiP,ale w opisie operacji w Komentarzu p.Augustwoskiej (wydanie 2011 r.) na str 74 jest napisane tak:
" Należy więc w ewidencji analitycznej wyodrębnić w szczególności:
-......
-......
-......
-koszty dotyczące wartości niematerialnyh i prawnych"

#22 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3045 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 30 marzec 2012 - 07:37

wszystko się zgadza Agnieszko że p.Augustowska tak pisze (zresztą nie tylko ona ale np. p.zysnarska czy jeszcze kiedyś p.bakalarska) i ja się z tym zgadzam, ale w swoim wpisie odniosłam się do wypowiedzi TTotr który powałał się na rozporządzenie w sprawie planu kont op[is konta 080 a dla mnie nie należy się posiłkować tylko i wyłącznie rozporządzeniem ale również innymi wytycznymi

#23 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 30 marzec 2012 - 07:47

Zgadzam się z tobą Gabi

#24 Małgosia

Małgosia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 430 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 30 marzec 2012 - 07:49

Po przeczytaniu wpisu Gabi zaczęłam czytać Komentarz(2011). Do póty nie zrozumiem będę drążyć tematDołączona grafika (pomińmy nazwy po zmianach)
Na stronie 69 - 080-Inwestycje (środki trwałe w budowie)- wyjaśnienie pojęcia w odnośniku 47. Nigdzie nie jest nic napisane o WNiP.

Na stronie 73 zapis dotyczący WN konta 080 w pkt. 1 , w żadnym z odnośników nie jest uwidocznione WNiP(wszystko dotyczy śt). Poniżej po stronie MA konta 080 w pierwszym odnośniku jest "wartości uzyskanych efektów inwestycyjnych w postaci przyjętych do użytkowania środków trwałych oraz sfinansowanych ze środków na inwestycje wartości niematerialnych i prawnych.

Ja rozumiem to tak: W trakcie inwestycji zakupione WNiP, które są częścią tej inwestycji księgujemy poprzez konto 080. Natomiast zakup licencji niezależnie od inwestycji nie księgujemy poprzez 080, bezpośrednio 020.

#25 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3045 postów

Napisano 30 marzec 2012 - 08:18

przeczytaj sobie jeszcze Małgorzata komentarz j.w. strona 50 dot.konta 020 gdzie pisze "Wartości niematerialne i prawne których jednostkowa wartość początkowa przekracza kwotę ustaloną w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych z wyjątkiem związanych z pomocami dydaktycznymi, finansuje się ze srodków na inwestycje(par.6060) i umarza stopniowo..." czyli kupuję program wraz z licencją (licencja odnawiana co roku)z par.6060 czyli koszt programu z licencją na twoim miejscu pomyślałabym o róznicy w nazewnictwie paragrafu 6050 i 6060 które różnią się tylko jednym wyrazem i co się na nich księgujekażdy ma prawo inaczej rozumieć przepisy

#26 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3045 postów

Napisano 30 marzec 2012 - 08:21

a i jeszcze jedno wg. mnie to zakup programu wraz z licencją powyżej 3.500 to zakup inwestycyjny,ksiegowany przez 080 i ot naniesiony na 020 , natomiast w następnym roku odnowienie licencji to wydatek już bieżący 4300

#27 Agnieszka

Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 30 marzec 2012 - 08:44

A ja ksieguje przez 080 wszystko co jest finansowane z § 605 czy 606, łatwiej jest mi uzgodnić na koniec roku budzetowego kiedy moge porównać 4 konta czyli 130 (§605 i 606) 080, 011 i 020. Takie małe udogodnienie

#28 TTotr

TTotr

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów
  • Lokalizacjadolnośląskie

Napisano 30 marzec 2012 - 09:58

To, że w rozporządzeniu wykreślono pewne zapisy, nie oznacza że nie można sobie ich wprowadzić do polityki rachunkowości.Nie zawsze da się zakupić gotową i zdatną do użytkowania WNiP o wartości powyżej 3500 zł (np. zakup samej WNiP + dodatkowe koszty jej wdrożenia), wtedy bardzo sie przyda konto 080.Pozdrawiam.

#29 Małgosia

Małgosia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 430 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Napisano 30 marzec 2012 - 10:09

Zaczynam rozumiećDołączona grafika to należy podejść do tematu fakultatywnie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych