Skocz do zawartości

chorobowe wypadkowe

wypadkowe chorobowe składki

wróć do serwisu Kadry 43 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_potrzebujący

Guest_potrzebujący
  • Goście

Napisano 06 luty 2014 - 16:15

Witam serdecznie. Mam problem i może tutaj się dowiem jak to powinno być.

Pracuję jako kierowca autobusu,mam umowę na stałe na czas nieokreślony. Stawka za godzinę to 18.10 zł przed odciągnięciem podatku. Mamy system pracy godzinowy tzn. ile miesiąc daje tyle możemy pracować. W styczniu przepracowałem 125 h a można było maxymalnie 168 h,po 125 h miałem wypadek tzn. pomagałem niepełnosprawnemu wysiąść z autobusu ( co należy do naszych obowiązków) i się przeróciłem i złamałem palec.

I tu jest moje pytanie ile mogę dostać wynagrodzenia za styczeń???? Jak to jest obliczane???? Luty cały też będę na L4.

Pomocy.

#22 Guest_potrzebujący

Guest_potrzebujący
  • Goście

Napisano 06 luty 2014 - 16:17

Witam serdecznie. Mam problem i może tutaj się dowiem jak to powinno być.

Pracuję jako kierowca autobusu,mam umowę na stałe na czas nieokreślony. Stawka za godzinę to 18.10 zł przed odciągnięciem podatku. Mamy system pracy godzinowy tzn. ile miesiąc daje tyle możemy pracować. W styczniu przepracowałem 125 h a można było maxymalnie 168 h,po 125 h miałem wypadek tzn. pomagałem niepełnosprawnemu wysiąść z autobusu ( co należy do naszych obowiązków) i się przeróciłem i złamałem palec.

I tu jest moje pytanie ile mogę dostać wynagrodzenia za styczeń???? Jak to jest obliczane???? Luty cały też będę na L4.

Pomocy.

#23 Guest_Grzegorz

Guest_Grzegorz
  • Goście

Napisano 25 luty 2014 - 18:11

uległem wypadkowi w drodze z pracy , została sporządzona karta wypadku w związku z tym jak będzie naliczane wynagrodzenie, czy wliczane będą też dni wolne skoro zus zla obejmuje 16 dni w miesiącu lutym . Pracodawca ma ubezpieczenie dodatkowe grupowe czy mogę starać się również o ewentualne odszkodowanie / zasiłek chorobowy za niezdolność do pracy?

#24 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8732 postów

Napisano 25 luty 2014 - 18:17

uległem wypadkowi w drodze z pracy , została sporządzona karta wypadku w związku z tym jak będzie naliczane wynagrodzenie, czy wliczane będą też dni wolne skoro zus zla obejmuje 16 dni w miesiącu lutym . Pracodawca ma ubezpieczenie dodatkowe grupowe czy mogę starać się również o ewentualne odszkodowanie / zasiłek chorobowy za niezdolność do pracy?

z tyt. wypadku w drodze do lub z pracy  nalezne jest wynagrodzenie chorobowe 33 (lub14) potem zasiłek zus w wysokości 100%; 

płatne są wszystkie dni, które obejmuje zus zla , łącznie z wolnymi;

Możesz starac się o odszkodowanie z ubezpieczenia grupowego po zakonczonym leczeniu

#25 Guest_lukasz

Guest_lukasz
  • Goście

Napisano 02 marzec 2014 - 11:21

Czy po wypadku przy pracy i w trakcie konca umowy nalezymi sie dalej chorobowe ?

#26 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8732 postów

Napisano 02 marzec 2014 - 12:08

jesli jesteś na zwolnieniu chorobowym i umowa o pracę kończy, dalszą wypłatę zus zla kontynuuje zus;

zwolnienia lekarskie po ustaniu stosunku pracy przekazujesz bezpośrednio do zus

#27 Guest_dexter

Guest_dexter
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2014 - 16:51

Witam, czy ktoś się orientuje jak wyliczana jest podstawa do zasiłku wypadkowego? Na pasku mam informacje 11 dni zasiłków, stawka 20,40 brutto/h, zasiłki zus brutto:954,03. Wcześniej jednak miałam mniejszą stawkę (obecna od listopada 2013), a jeszcze wcześniej do sierpnia 2013 jeszcze mniejszą i inne stanowisko. Umowę mam od kilku lat tą samą na cały etat czas nieokreślony, były tylko aneksy o zmianie wynagrodzenia i obowiązków. Nie mogę się doliczyć tego zasiłku... wychodzi na to, że jak bym wzięła zwykłe l4 a nie miała wypadek w pracy, za który rzekomo ma być 100% wynagrodzenia, to miałabym większą wypłatę....

#28 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13472 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 kwiecień 2014 - 19:49

Zasiłek z ubezp. wypadkowego jest wyliczany jako 100 % podstawy, a nie aktualnie pobieranego wynagrodzenia.

A podstawę wylicza się jako średnią wynagrodzeń z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania, odejmując od nich składki społeczne.

Chyba podałaś błędną stawkę brutto, bo nie zgadza się kwota brutto z ilością dni zasiłku. 

#29 Guest_dexter

Guest_dexter
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2014 - 17:53

Rzeczywiście te 12 miesięcy wszystko wyjaśnia, ponieważ przez 6 pierwszych miesięcy miałam mniejszą stawkę, a  myślałam, że wyliczają to tak jak urlop z ostatnich trzech miesięcy.

Dziękuje i pozdrawiam

#30 Guest_róża

Guest_róża
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2014 - 07:21

Witam, mam pytanko pracownik miał wypadek w pracy,został sporządzony protokół powypadkowy stwierdzajacy wypadek z winy pracownika czy zwolnienie wypłacam w 100% z wypadkowego czy wynagrodzenie chorobowe?

#31 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3598 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 25 wrzesień 2014 - 07:28

Jeżeli został uznany za wypadek w pracy,to 100% zasiłek chorobowy z ub.wypadkowego

#32 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8732 postów

Napisano 25 wrzesień 2014 - 07:34

Witam, mam pytanko pracownik miał wypadek w pracy,został sporządzony protokół powypadkowy stwierdzajacy wypadek z winy pracownika czy zwolnienie wypłacam w 100% z wypadkowego czy wynagrodzenie chorobowe?

Jeśli  wina umyślna zostanie udowodniona  to pracownik nie ma prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

Wypłacasz wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni (14 dni) choroby, a następnie zasiłek z ubezpieczenia chorobowego.  w wysokości 80% podstawy wymiaru, a zasiłek chorobowy w wysokości 80% lub 70% za okres pobytu w szpitalu.

#33 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 25 wrzesień 2014 - 07:53

Witch ma rację.Art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tj. Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.

"Wina, a także wykazanie niedbalstwa pracownika poszkodowanego w wypadku przy pracy, wymagają konkretnych dowodów. Nie wystarczy stwierdzenie, że zatrudniony nie przestrzegał przepisów BHP (por. wyrok SN z 23 listopada 2004 r., II UK 30/04, M. P. Pr. z 2005 r. Nr 1, poz. 342). Nawet uwzględniając posiadane dowody, należy przeanalizować całe zdarzenie. Wynika tak z wyroku SN, zgodnie z którym, oceniając winę pracownika jako wyłączną przyczynę wypadku przy pracy, należy uwzględnić, oprócz zachowania samego poszkodowanego, całokształt okoliczności zdarzenia, w tym zwłaszcza także zachowania innych jego uczestników oraz zaniedbania organizacyjno-techniczne pracodawcy (wyrok SN z 8 kwietnia 1999 r., II UKN 557/98, PiZS 1999/9/35)."

#34 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3598 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 25 wrzesień 2014 - 10:21

Jeżeli został uznany za wypadek w pracy,to 100% zasiłek chorobowy z ub.wypadkowego

Hmm,,,Hmm,,,"ale żem się spłoszyła"wub.png (zbłaźniła)rolleyes.gif .

#35 rita

rita

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1080 postów

Napisano 25 wrzesień 2014 - 11:05

a ja bym z tym polemizowała. Gdzie w ustawie zasiłkowej jest napisane, że wyłączna przyczyna pracownika pozbawia go zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego (czyli w wysokośći 100% podstawy)? Art. 8 ust. 2 tejże ustawy stanowi, że "Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, z zastrzeżeniem ust. 3", a art. 3 prezyzuje czym jest wypadek przy pracy. I nie ma tam mowy o winie pracownika.

...Ale nie przeczytałam dokładnie całej ustawy, więc może gdzie indziej można znaleźć odpowiedznie zapisy.

Również cytat Joanki nijak się nie ma do wypłaty zasiłku chorobowego. Jeśli protokół wypadkowy zakfalifikuje zdarzenie jako wypadek to pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego

#36 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 25 wrzesień 2014 - 11:20

Napisałam orzeczenie,ponieważ zawsze trzeba podchodzić rozważnie do ustalenia winnych,tym bardziej poszkodowanego pracownika.Przecież do spisanego protokołu powypadkowego pracownik może wnieść swoje uwagi i nie zgadzać się z zawartością protokołu.

Art 21

"Art. 21.
1. Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, gdy wyłączną przyczyną wypadków, o których mowa w art. 3, było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
2. Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują również ubezpieczonemu, który, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.
3. Jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że ubezpieczony znajdował się w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, płatnik składek kieruje ubezpieczonego na badanie niezbędne do ustalenia zawartości alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotrotropowych w organizmie. Ubezpieczony jest obowiązany poddać się temu badaniu. Odmowa poddania się badaniu lub inne zachowanie uniemożliwiające jego przeprowadzenie powoduje pozbawienie prawa do świadczeń, chyba że ubez-

pieczony udowodni, że miały miejsce przyczyny, które uniemożliwiły poddanie się temu badaniu."

#37 Guest_Sławek

Guest_Sławek
  • Goście

Napisano 17 luty 2015 - 10:10

Witam. miałem wypadek w domu. przez pierwsze 2 miesiące dostawałem 100% wynagrodzenia a od 3miesiąca 80% jak to można rozumieć??

#38 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5339 postów

Napisano 17 luty 2015 - 10:20

Dziwne.

Dlaczego miałeś płacone 100% skoro nie był to wypadek przy pracy, ani w drodze/z drogi do/z pracy????

#39 Guest_Sławek

Guest_Sławek
  • Goście

Napisano 17 luty 2015 - 10:53

no właśnie dziwne i nie wiem czy poruszać ten temat. nigdy wcześniej nie byłem na zwolnieniu

#40 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13472 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 luty 2015 - 22:00

tym bardziej to dziwne, bo na zwolnieniu nie dostaje się 100 % czy 80 % wynagrodzenia, lecz procent wyliczony od podstawy chorobowego - a podstawa to nie jest aktualne wynagrodzenie

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wypadkowe, chorobowe, składki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych