Skocz do zawartości

chorobowe wypadkowe

wypadkowe chorobowe składki

wróć do serwisu Kadry 43 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Emilia

Guest_Emilia
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2013 - 08:22

Dzień dobry,chciałabym dowiedzieć się, jak liczone jest chorobowe wypadkowe. Pracownica cały miesiac przebywała na zwolnieniu lekarskim - wypadek w drodze do pracy. Wiem, że płatne 100%, ale patrzę w program i po wpisaniu absencji chorobowej nie nalicza mi żadnych składek. Tylko sam podatek. Czy tak powinno być?

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5337 postów

Napisano 10 kwiecień 2013 - 08:30

Wypadek w drodze do/z pracy wynosi 100%, a naliczany jest następująco: jeżeli zwolnienie lekarskie jest w limicie wynagrodzenia za pracę czyli pierwszych 33/14 dni w roku to finansowane jest ze środków pracodawcy (potrącana jest składka zdrowotna i podatek), natomiast jeżeli zwolnienie przypada już w okresie zasiłku chorobowego czyli od 34/15 dnia finansowane jest ze środków ZUS (odliczany jest tylko podatek)

#3 Guest_Emilia

Guest_Emilia
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2013 - 08:35

No i tu mam dylemat. W naszym programie płacowym znajdują się rybryki: Chorobowe, Opieka, Wypadkowe, Macierzyński. W momencie gdy wpisuję ilość dni w pozycji Wypadkowe - cała kwota potocznie mówiąc "wchodzi" na kwotę wypłacaną przez ZUS... Czy w takim razie coś jest źle?

#4 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5337 postów

Napisano 10 kwiecień 2013 - 08:47

A co powinno być, wynagrodzenie za chorobę- wypadkowe czy już zasiłek- wypadkowe?

#5 Guest_Emilia

Guest_Emilia
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2013 - 08:50

Udzielono mi informacji, że jak wypadek to od razu ZUS...

#6 Guest_Emilia

Guest_Emilia
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2013 - 08:57

Przepraszam, może moje pytanie jest niemądre - jestem młodym pracownikiem i nie miałam takiego przypadku jeszcze... Zdaję sobie sprawę, że jeśli jest zwolnienie lekarskie to 33 dni - to jest wynagrodzenie chorobowe, a od 34 zasiłek chorobowy.W momencie, gdy wpisałam liczbę dni w rubryce "wypadkowe" - cała kwota wskoczyła od razu na ZUS - dlatego postanowiłam napisać na tym forum - do ludzi z większym doświadczeniem.

#7 rita

rita

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1080 postów

Napisano 10 kwiecień 2013 - 08:57

Wypadek w drodze do pracy to u ciebie chorobowe, ale wypłacane w wysokości 100% podstawy. Nie możesz użyć Wypadkowe, bo ten dotyczy tylko wypadku przy pracy i do deklaracji DRA przeniosłoby ci do poz. V.03: Kwota wypłaconych świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego; co byłoby błędem. Tak, jak pisze Dorota wypadek w drodze do pracy finansowany jest ze środków pracodacwcy / ZUS - zasiłek chorobowy z ub. chorobowego

#8 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 kwiecień 2013 - 08:59

Wszystko jest w porządku wynagrodzenie wypadkowe od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego wypłaca ZUS.Natomiast wypadek w drodze do pracy zaznaczasz jako zwykłe zwolnienie płatne 100% do wysokości wynagrodzenia chorobowego,natomiast o dlaszej wysokości radzę poczekac na decyzję ZUS /czy uzna wypadek/ ,żeby nie robic korekty i nie zwracać zasiłku .Po pozytywnej decyzji ZUS dopłacasz zasiłek do 100% .Tak jest bezpieczniej.

#9 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3597 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 10 kwiecień 2013 - 09:02

zasiłek chorobowy za wypadek w pracy wypłacany jest z ubezpieczenia wypadkowego,natomiast wypadek z i do pracy wypłaca się tak jak napisała Dorota

#10 Guest_Emilia

Guest_Emilia
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2013 - 09:04

Dziękuję! Dołączona grafika

#11 Guest_Emilia

Guest_Emilia
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2013 - 09:06

Aha i jeszcze jedno - w płatniku wykazuję te zwolnienia odpowiednio z kodem 331 i 313 tak?

#12 Guest_Kinga

Guest_Kinga
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2013 - 22:18

uległam wypadkowi w domu, mam ponad 35 lat pracy i ponad 50 lat życia - mam złamana noge w gipsie jaki procent wynagrodznia bede otrzymywac ? prosze o odpowiedz na maila : linia-s@wp.pl - pozdrawiam serdecznie

#13 Glusia

Glusia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 18 lipiec 2013 - 06:27

Skoro był to wypadek w domu to niestety 80%

#14 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2014 - 11:18

witam jestem na umowie zlecenie doszlo do wypadku w pracy jestem na zwolnieniu l4 mam placone skladki rent i emer oraz wypadkowe a chorobowego nie jak to sie ima czy gdzies musze to zglosic??

#15 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5337 postów

Napisano 20 styczeń 2014 - 11:22

Wypadek podczas pracy należy zgłosić pracodawcy, gdzie zostaje sporządzony protokół i pracodawca uznaje wypadek>

Czy zgłosiłaś ten wypadek?

#16 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2014 - 12:50

tak byl kierownik przy tym i podwiozl mnie do szpitala mam zwol do 27 na razie czyli 8 dni

#17 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5337 postów

Napisano 20 styczeń 2014 - 12:57

Pracodawca uznał wypadek?

#18 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2014 - 13:06

prawdopodobnie tak byly przy tym jeszcze 2 osoby

#19 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5337 postów

Napisano 20 styczeń 2014 - 13:14

Jeżeli pracodawca uznał to jako wypadek przy pracy i został sporządzony protokół to za zwolnienie masz płatne 100%, w przeciwnym wypadku gdy pracodawca nie uzna jako wypadek przy pracy za zwolnienie lekarskie nie będziesz miała płacone, ponieważ nie podlegasz ubezpieczeniu chorobowemu

#20 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2014 - 11:22

dzieki Dołączona grafika

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wypadkowe, chorobowe, składki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy