Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

kto zna gratyfikanta ?

wróć do serwisu Kadry 35 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_nowa

Guest_nowa
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2010 - 15:55

Pracuję w Gratyfikancie mam pytanie do kogoś kto pracuje w tym programie i proszę o pomocpracownik ma 7 dni ojcowskiego w sierpniu.zasiłek macierzyński jest obliczony dobrze -sprawdziłam ale mam problem z podstawą zasadniczą która wynosi 3305 i powinna się zmienić przy zasiłku 7 dniowym na (3305/30*7=771,17 ,3305- 771,17=2533,83) na 2533,83 -czas przepracowny.program wylicza zasiłek a nie zmienia podstawy miesięcznej (zasadniczej brutto)Czy ktoś wie jak ustawić ten składnik by ulegał pomniejszeniu ? składnik płacowe -dane podstawowe czy absencje

#2 Guest_Matrix

Guest_Matrix
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2010 - 16:12

1. Wejdź do głównego menu "Widok->Definicje->Składniki płacowe"2. Poszukaj składnika "Podstawa miesięczna" (zakładam, że taki masz w umowie o pracę).3. Wejdź do zakładki "Absencje".4. Sprawdź czy są ustawione 3 pierwsze znaczniki pomniejszeń w typie absencji "Choroba".

#3 Guest_nowa

Guest_nowa
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2010 - 16:45

Matrix jesteś wielka/wielki dzięki zrobiłam tak w typie absencji u. macierzyński jest ok program liczy tak 3305/31 *7 dni i wynik odejmuje od 3305 .Powiedz mi czy wg Ciebie nie powinien dzielić przez 30 ? tak jak dla wszystkich zasiłków?

#4 Guest_Matrix

Guest_Matrix
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2010 - 21:49

Oczywiście przez 30.1. Wejdź do "Widok->Administracja->Parametry"2. Poszukaj i otwórz "Parametry czasu pracy",3. Poszukaj parametru "Potrącenie chorobowe stanowi" i ustaw "1/30" a nie "1/liczba dni w miesiącu".4. Profilaktycznie sprawdź również jakie masz precyzje zaokrągleń w opcjach poniżej, powinny być jako "0,01", oraz liczba dni wypłacania wynagrodzenia chorobowego jako "33".5. Jeśli zdarza się praca w dni wolne zaznacz też "Uwzględniaj przepracowane dni wolne w danych do urlopowego".

#5 Guest_nowa

Guest_nowa
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2010 - 09:58

Wszystko idealnie .Pięknie Ci dziękuję Matrix widać ,że znasz się na rzeczy.Jak będę miała jeszcze problem z programem pozwolę sobie odezwać się do Ciebie .Serdecznie pozdrawiam .Może masz dla mnie radę jak najlepiej poznać ten program (może jakaś książka czy wystarczy telekonsultant?)

#6 Guest_Matrix

Guest_Matrix
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2010 - 16:03

Najlepsza metoda to "Metoda prób i błedów". Program posiada wbudowaną pomoc ale niestety nie opisuje ona wszystkich aspektów. Telekonsultant to raczej lepiej zostawić sobie na naprawdę trudne przypadki. Zostały również wydane 2 książki opisujące podstawy (podkreślam _podstawy_) i raczej nie stanowią super źródła informacji, ale na początek mogą być.Ich opis znajdziesz na tej stronie producenta: www.insert.com.plNajlepiej sobie utworzyć firme testową i tam wprowadzać różne dane, naliczać, sprawdzać. Jesli masz opanowane zasady kadrowe (przepisy) to myślę, że łatwo wyłapiesz błędy, które napotkasz, a ręczę Ci, że napotkasz. Program nie jest bez wad ale jest na tyle przejrzysty (w porównaniu np. do Symfonii), że dasz sobie radę. Powodzenia.

#7 Guest_nowa

Guest_nowa
  • Goście

Napisano 16 sierpień 2010 - 12:15

Witaj Matrix mam do Ciebie pytane 18-08-2010r pracownikowi kończy się umowa na czas próbny i przedłużam ją na czas określony od dnia następnego .Gdy generuję nową listę płac to w takim przypadku pojawiają mi się dwie wypłaty za dany miesiąc tu będzie za sierpień .Jak zrobić żeby program połączył je w jedną .Do tej pory ręcznie wyliczałam jedną dla tych dwóch umów.Drugą zerowałam ale wydaje mi się że jest jakiś inny sposób Z góry dziękuję za radę

#8 Guest_Matrix

Guest_Matrix
  • Goście

Napisano 17 sierpień 2010 - 00:03

Witam.Program generuje osobne listy płac do każdej z umów. Nie jest to jakimś wielkim problemem, ale w przypadku naliczenia składek, zaimportowania ich do Płatnika i zrobieniu weryfikacji na pewno pojawi się komunikat o niezgodności składek. Wynika to z faktu, że są właśnie 2 listy płac, których kwoty należy najpierw zsumować, a potem ponownie naliczyć składki dla całej sumy.Można albo poprawiać składki w samym Płatniku, albo już na etapie naliczania składek w Gratyfikancie. Osobiście wolę tę 2 metodę, bo przy okazji mam niejako podwójną weryfikację, co pozwala mi na wykrycie programu, który coś błędnie policzy (bo Płatnik też czasami się myli).W tym celu należy:1. Wejść do menu glownego "Widok->Administracja->Parametry".2. Poszukać i wejść do "Parametry Gratyfikanta".3. Zaznaczyć opcję "Przeliczaj składki ZUS w deklaracjach rozliczeniowych ZUS".4. Zatwierdzić zmiany i naliczyć jeszcze raz składki, a potem zaimportować do Płatnika. Błędu niezgodności składek już nie powinno być.Przy okazji warto również odznaczyć opcję "Wysyłaj numer dowodu osobistego do Płatnika" bo już nie ma obowiązku (konieczności) podawania go w dokumentach zgłoszeniowych (np. ZUA). No chyba, że masz już pracowników zgłoszonych z takim numerem, ale odznaczenie opcji spowoduje, że dla nowo zatrudnianych numer ten nie będzie dodawany do tworzonych dokumentów zgłoszeniowych, które później są importowane do Płatnika.Zasadniczo również nic nie stoi na przeszkodzie by jedną z list płac ustawić na 0 zł (zero) i dodać jej wartości do drugiej listy płac. Sam tak czasami robię, gdy pracodawca życzy sobie mieć wszystko tylko na pojedynczej liście płac. Choć ja osobiście wolę wiedzieć do której umowy jest naliczana dana wypłata (np. umowy te mogą mieć różny wymiar czasu pracy i inne składniki, podstawy), dlatego wolałbym mieć 2 osobne listy płac.Innych sposobów w programie nie przewidziano (chyba, że jesze ich nie odkryłem). Może jak będzie zgłaszanych więcej takich sugestii to producent to uwzględni w którejś z przyszłych wersji.PSZ racji tego, że ostatnio mam czas głównie wieczorem, to moje odpowiedzi mogą być nieco spóźnione.

#9 Guest_zzz

Guest_zzz
  • Goście

Napisano 17 sierpień 2010 - 11:07

To drogi Matrixie, uważaj na składkę zdrowotną , bo właśnie w jej wyliczaniu może pojawić się błąd szczególnie przy niskich wynagrodzeniach. Z takiego "kawałka" miesiąca wychodzą często drobne sumy , z których Gratyfikant ogranicza pobór składki zdrowotnej, przy imporcie wynagrodzeń do Płatnika żadne błędy ci się na deklaracji nie pojawiają, a cały problem wychodzi podczas kontroli z ZUS-u i zostajesz z masą korekt i koniecznością dopłaty zaległych składek za kilka lat , jak było w moim przypadku. Cała zabawa zakończyła się zmianą programu kadrowo-płacowego. ~~nowa najlepiej dodawaj oba paski razem i wyliczaj składki z całości wynagrodzenia , wówczas unikniesz błędu.

#10 Guest_Matrix

Guest_Matrix
  • Goście

Napisano 17 sierpień 2010 - 11:23

@zzzDlatego właśnie napisałem, że "przy okazji mam niejako podwójną weryfikację, co pozwala mi na wykrycie programu, który coś błędnie policzy", co nie znaczy, że dodatkowo nie sprawdzam tego ręcznie - bo błąd może przejść niezauważony nawet do Płatnika o czym już wspomniałaś; choć wiadomo, że nie po to kupuje się taki program by za każdym razem pilnować go czy dobrze policzył - zwłaszcza w przypadku, gdy miałbym więcej niż 100 pracowników (choć na szczęście nie mam).Niestety Gratyfikant ma to do siebie, że robi naprawdę głupie błędy, a każda kolejna aktualizacja przynosi nowe. Cóż ten typ tak ma. Osobiście jestem z niego jednak bardziej zadowolony niż z Symfonii, którą miałem wcześniej.Póki co jeszcze nie trafił się program bezbłędny, którego nie trzeba pilnować, choć wiadomo, że to nie program się myli tylko osobnik, który napisał taką a nie inną funkcjonalność. Cóż w obecnych czasach bardziej liczy się szybkość wydania nowej wersji niż jej jakość. No ale taka jest cena postępu.

#11 Guest_zzz

Guest_zzz
  • Goście

Napisano 17 sierpień 2010 - 12:25

no właśnie u mnie jest znacznie powyżej a Gratyfikant był używany , bo od niego firma zaczęła i dalej już szło:))). Korekta tych deklaracji od 2006 roku do dziś śni mi się po nocach a błędu do 2009 roku nie zauważył nikt ,ani ja ,ani księgowość , wyszło w 2009 w czasie kontroli ZUS-u , niezgodności u niektórych pracowników z którymi np. zawierano kolejne umowy terminowe. Wyłapanie tych wszystkich ludzi w centrali i oddziałach , sprawdzenie i skorygowanie to była prawdziwa MASAKRA!!!

#12 Guest_b

Guest_b
  • Goście

Napisano 08 luty 2011 - 16:00

witam!co robie źle jesli w raporcie z naliczania wyplat mam wynik nieokreslony bład i nie moge utworzyc listy plac

#13 Guest_Matrix

Guest_Matrix
  • Goście

Napisano 08 luty 2011 - 20:04

1. Jaką masz wersję programu? Sprawdź w "Pomoc->Informacje". Aktualna to: 1.25 SP1 HF1 (1.2504.21.2206).2. Czy lista płac jest zbiorcza dla wielu pracowników czy dla każdego osobna?3. Czy błąd dotyczy konkretnego pracownika, więcej niż 1-go czy wszystkich?4. Czy umowa do której robisz wypłatę jest aktualna?5. Czy masz przypisany prawidłowy zestaw płacowy do danej definicji wypłaty?6. Czy w umowie są poprawnie określone składniki płacowe, wartości i okresy obowiązywania?7. Czy w ewidencji czasu pracy sa wpisane absencje lub godziny przepracowane? Jesli tak spróbuj usunąć te zapisy i naliczyć wypłatę, jesli przejdzie to usuń wypłatę, uzupełnij zapisy w ECP i nalicz ponownie wypłatę.Opisz w krokach proces w jaki tworzysz listę płac..

#14 Guest_b

Guest_b
  • Goście

Napisano 10 luty 2011 - 16:21

Mam wersje 1.16Lista plac jest zbiorczaBład dotyczy wszystkich pracownikow.Umowa jest aktualnazestaw placowy jest prawidłowyW jest jeden skladnik placowy podstawa miesięczna, kwota jest wpisana, a okres obowiazywania od zawsze do zawszeW ewidencji czasu pracy nie ma żadnych absencji ani godzin przepracowanych.Liste plac tworze tak: Dodaj liste plas wg. definicji w umowie, wybieram Robotnicy, Dalej, Dodaj zbiorczo, zakończ.

#15 Guest_Matrix

Guest_Matrix
  • Goście

Napisano 11 luty 2011 - 02:38

Używasz BARDZO STAREJ wersji programu 1.16 z roku 2008 !!!Koniecznie dokonaj aktualizacji do najnowszej wersji. Jeśli nie posiadasz abonamentu rozważ jego zakup. Brak bieżącej wersji to proszenie się o kłopoty. Praca w starej wersji programu nie uwzględnia także najnowszych zmian w przepisach, miej to na uwadze.Nie piszesz nic o umowach kiedy zostały zawarte. Jeśli w programie była przerwa w ciągłości zatrudnienia (umowy zostały zakończone) choć przez 1 miesiąc, a następnie znów zawarte umowy, to nie będzie możliwości naliczenia wypłaty do nowych umów, gdyż program będzie chciał najpierw uzupełnić brakujące miesiące (te gdzie zatrudnienia nie było). Najnowsza wersja 1.25 pozwala na uwzględnianie luk w zatrudnieniu - choć i tu czasem pojawiają się z tym problemy i nie działa to do końca poprawnie.Jeśli nie było przerw w ciągłości zatrudnienia, to możesz jeszcze spróbować tego:1. Sprawdź poprawność naliczenia ostatniej wypłaty (miesiąc poprzedni). Wejdź do menu "Widok->Strona główna", wybierz na górze miesiąc ostatniej wypłaty i kliknij "Wylicz". Jeśli zauważysz komunikaty oznaczone kolorem czerwonym to zweryfikuj napotkane błędy (braki w wypłatach, itp), wejdź do każdego z komunikatów i zobacz czego lub kogo dotyczą.2. Zamiast dodawać wszystkich zbiorczo, spróbuj dodać każdego pracownika do osobnych list płac. "Dodaj listę płac->Według definicji w umowie", wybierz zestaw płacowy, dodaj pojedynczego pracownika i nalicz wypłatę. Ponów proces dla kolejnych pracowników. Jeśli tym razem błąd wystąpi tylko u konkretnego pracownika to tutaj trzeba szukać przyczyny.3. Sprawdź poprawność danych w bazie. Uruchom program "InsertGTNarzędziaProgram serwisowy", zaznacz bazę podmiotu i wybierz z menu "Podmiot->Kontrola danych".4. Skorzystaj z pomocy technicznej producenta programu dzwoniąc na numer podany na stronie "www.insert.com.pl".

#16 Guest_b

Guest_b
  • Goście

Napisano 11 luty 2011 - 13:01

Dopiero co kupiłam ten program do liczenia wyplat własnych pracowników, aby sobie ułatwic życie. Zawsze robiłam ręcznie liste płac. Wiec jestem zielona w tym programie. Nawet listy płac nie potrafie stworzyc.Ile wogóle kosztuje kazda aktualizacja aby miec najnowszą wersje programu?Wprowadziłam sobie pracowników od 1 stycznia 2011r. i za ten miesiąc chce dokonac pierwszej wypłaty.Jesli zrobie to co opisujesz w pkt 1, czyli miesiac ostatniej wypłaty styczen 2011, to mam komunikaty:- wypłaty główne: brak 2 wypłat, bo tylu pracowników wpisałam.- deklaracje skarbowe; brak zaliczki od- deklaracje zus: nie naliczono

#17 Guest_Matrix

Guest_Matrix
  • Goście

Napisano 11 luty 2011 - 13:32

1. Jeśli program został dopiero niedawno zakupiony to pobierz aktualizację całego programu ze strony:w ww.insert.com.pl/download/277762408/pub/aktualizacje/InsERT_GTInsERT_GT_Ulepsz_1_25_SP1.exelub zadzwoń do Insertu http://www.insert.com.pl/o_firmie/o_nas.html aby przysłali płytkę, już tę nową z najbardziej aktualną wersją programu, wówczas nie będzie konieczne wykonanie kroków z pkt 3.2. koszt aktualizacji znajdziesz tutajw ww.insert.com.pl/programy_dla_firm/cennik.htmlRozważ zakup Telekonsultanta, który może się przydać w trudniejszych przypadkach przy pracy z programem.3. Po pobraniu pliku z pkt 1 musisz go uruchomić z uprawnieniami administratora w systemie Windows, uruchom go i postępuj zgodnie z instrukcjami.4. Po zainstalowaniu pobierz jesze pakiet aktualizacyjny i też go zainstaluj:a) w ww.insert.com.pl/download/48489984/pub/aktualizacje/InsERT_GT/InsERT_GT_1_25_SP1.exeB) w ww.insert.com.pl/download/10789400/pub/aktualizacje/InsERT_GT/InsERT_GT_1_25_SP1_HF1.exeAktualizacje muszą być wgrane w tej kolejności:Po dokonanych instalacjach aktualizacji wykonaj restart komputera a potem uruchom Gratyfikanta.1. Wejdź do menu "Widok->Administracja".2. Odszukaj "Parametry Gratyfikanta" i otwórz, a następnie ustaw poprawnie pola:a) wypłacania zaisłków: ZUSB) Rok rozpoczecia pracy: 2011c) Miesiąc pierwszej wypłaty: Styczeń 2011d) Zaznacz "Przeliczaj składki ZUS w deklaracjach rozliczeniowych ZUS"e) Odznacz "Wysyłaj numer dowodu osobistego do Płatnika" o ile nie zgłaszano pracowników z numerem dowodu.f) Zaznacz "Naliczaj nieobecności płatne".g) Zatwierdź zmiany przez OK3. W parametrach odszukaj pozycję "Naliczanie wynagrodzeń" i ustaw tam "Według daty wypłaty".4. Włącz aktualizacje biznesowe:a) Wejdź do menu "Widok->Pomoc->Aktualizacje biznesowe"B) Włącz InsMail i zaakceptuj regulamin i zatwierdź zmiany.c) Wybierz "Odśwież" i pobierz aktualizacje parametrów.5. Ustaw datę wypłaty w definicji wypłaty, wejdź do menu "Widok->Definicje->Definicje list płac":a) Otwórz wybraną przez ciebie w umowach definicję listy płac powiązaną z odpowiednim zestaem płacowym i ją otwórz.B) Ustaw poprawną datę wypłaty oraz daty przekazania składek i zaliczek.To są podstawowe kroki które musisz wykonać aby poprawnie zacząć pracę z programem.

#18 Guest_matrix

Guest_matrix
  • Goście

Napisano 11 luty 2011 - 13:36

Niezbędnym elementem by pracować w nowej wersji programu będzie numer aktywacyjny, który uzyskasz po zakupieniu abonamentu na aktualizację programu. Osobnym listem zostanie wówczas przesłany kod oraz płyta instalacyjna.Wgranie wersji którą wskazałem umożliwo pracę w wersji demonstracyjnej. Po aktywowaniu kodem wersja stanie sie pełną wersją programu.

#19 Guest_Matrix

Guest_Matrix
  • Goście

Napisano 11 luty 2011 - 13:59

Po zakupie programu masz 3 miesięczną opiekę posprzedażową: w ww.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/pomoc_techniczna.html Swoją drogą ciekawe, że sprzedano ci tak starą wersję programu, gdzie kupowałaś?

#20 Guest_b

Guest_b
  • Goście

Napisano 13 luty 2011 - 11:53

program kupilam w sklepie komputerowym.W parametrach nie mam pozycji "naliczanie wynagrodzeń"

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy